Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Hepinizin bildiği üzere Yüzüklerin Efendisi Serisi, İngiliz filolojist J. R. R. Tolkien‘in aynı isimle yazdığı kitaplardan uyarlanan bir eser. Haddimizi aşarak söylemek gerekirse ”kitaplarının önüne geçti” diyebileceğimiz sinema yapımlarının arasında zirveye yazabileceğimiz bir eser. Peki Yüzüklerin Efendisi’ni bu kadar çok sevilmesinin, her defasında sanki ilk kez izliyormuş gibi heyecanla, gözümüzü kırpmadan seyretmemizin sebebi neydi? Yüzüklerin Efendisi neden çok seviliyor? Şimdi gelin hep birlikte bu konuya biraz değinelim.

Gün gelir insanlar cesaretlerini yitirebilir. Dostlarına sırt çevirebilir ve tüm kardeşlik bağlarını koparabilir. Ama bugün o gün değil, kurtların vakti ve parçalanmış kalkanlar bekler insan çağının çöküşünü ama o gün bugün değil. Bugün savaşacağız! Bu dünyadaki tüm sevdikleriniz adına sizlere kalmanızı emrediyorum batının halkı!”

Sinema Filmi Haline Gelişi

Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?
Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Yüzüklerin Efendisi serisi ilk olarak 1970’lerde gündeme geldi. Dünyaca ünlü müzik grubu The Beatles, filmi çekmesi için 70’lerin efsanevi yönetmenlerinden Stanley Kubrick ile görüştüler. Fakat Kubrick, o günün teknolojik şartlarının, böylesine fantastik bir yapımın hak ettiği şekilde çekilebilmesi için yetersiz olduğunu ve gelecekte daha gelişmiş bir teknoloji ile çekilmesinin daha uygun olacağını söyleyerek bunu kabul etmez. İyi ki de kabul etmez demek istiyorum çünkü John Lennon’u Gollum, George Harrison’ı Gandalf olarak düşünsenize, ünlü yıldızlar bu rolleri oynamak istemişlerdi…

Bunun üzerinden 30 koca yıl geçmiş ve 2000’lerin başında Yüzüklerin Efendisi, Peter Jackson sayesinde hayatımıza girmişti. Çıktığı yıllarda gerek çekim teknikleri, gerek fantastik dünyası ve hikayesi ile son derece emsalsiz bir yapımdı. Yüzüklerin Efendisi’nin ilk filmi, ülkemizde farklı aralıklarla toplamda tam 46 hafta vizyonda kalarak 1 milyon 759 bin seyirciye ulaşmıştı. Emsalsiz bir yapım dedim çünkü gerçekten 90’ların sonu ve 2000’lerin başı dediğimiz dönemde görsel olarak üst düzey seviyelerde diyebileceğimiz sadece bir kaç yapım vardı: Star Wars’un ikinci üçlemesi, Matrix ve Tobey’li Spiderman serisi. Onlar da zaten bambaşka dünyalar olduğu için Yüzüklerin Efendisi son sürat gişe rekorlarına ve Oscar ödüllerine doğru koşuyordu.

Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Peter Jackson’ın üçlemede yapmayı başardığı en iyi şey filmin yüzde 90’ına yakınını stüdyo ortamında değil gerçek dünyada, Yeni Zellenda’da çekmiş olmasıydı. Yüzlerce figüran ve at, sayısız savaş silahları, çağının çok ötesinden denilebilecek seviyede plastik makyaj, ekrana yansımayan kısımları bile ayrı ayrı detaylarıyla çizilip tasarlanmış yüzlerce zırh… Bunların hepsi çok başarılı bir casting ile birleşince seri bugün bile hayran kitlenin defalarca açıp izlediği bir yapım haline geldi.

Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Görsel Efektin Kullanımı

2000’lerin başında bilgisayar destekli görsel efekt teknolojisi hatırı sayılır anlamda gelişim göstermeye başlamış olmasına rağmen Jackson bundan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyordu. Aslında bu bir riskti. Çünkü Jackson gişede başarısız olması ile ünlenmişti. Gelişmekte olan teknolojiyi nispeten daha az kullanmak ona yeni bir gişe faciası yaratabilirdi ama teknik kadronun yarattığı muhteşem modellemeler ve yakın çekim teknikleri ile seri bunun üstesinden öyle bir geldi ki bu sayede teknik alanda 4 ayrı Oscar aldı. Filmde bu bağlamda sayısız muhteşem detay var.

Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Örneğin serideki hobbitler için 1700’den fazla hobbit ayağı tasarlanmış. Orkları canlandıran figüranlar muhteşem plastik makyajlarının arkasında sırıtmaması adına ağızlarındaki pembeliği siyaha çevirmek amacıyla meyankökü içeren bir sıvıyı sık sık ağızlarında gargara yapmış. Nazgul’lerin çığlıkları boğaz yolu enfeksiyonu geçiren Peter Jackson’un eşinin sesinden türetilmiş. Film kadrosunda Tolkien ile tanışıklığı bulunan tek kişi olan Saruman rolündeki Sör Christopher Lee, çekimler sırasında sık sık makyaj bölümün ziyaret edip özellikle ork makyajları hakkında detaylar verirmiş. Çünkü ünlü aktörün Tolkien ile olan dostluğu ve kitaplara hakimiyeti o kadar iyiymiş ki, hastalığının elvermediği döneme kadar kitapları belirli aralıklarla sürekli okurmuş.

Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Filmde görsel efekt teknolojisinin sınırları zorlanarak yaratılan Gollum karakterine, daha sonra benzer rollerle büyük üne kavuşacak olan Andy Serkis tarafından canlandırıldı. Motion Capture teknolojisi kullanılarak çekilen ve muazzama yakın oyunculuğu ile kıymetlimiss Gollum’a hayat veren Andy Serkis, seslendirme için herhangi bir efekt kullanmamış. Yarattığı karakteristik sesin boğazına zarar vermemesi için ise set ekibi tarafından Gollum Suyu adı verilen bal, limon ve zencefil karışımını film çekimleri boyunca boyunca içmiş ünlü aktör. Hatta seride Yüzük Tayfları olarak izlediğimiz 9’ların Lideri olan ve Amon Sûl‘de Morgul Bıçağı ile Frodo‘yu omzundan bıçaklayan Witch King‘in seslendirmesini de Andy Serkis yapmış.

Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Göremediğimiz Küçük Detaylar

Yüzüklerin Efendisi serisi içinde o kadar çok küçük ama zekice yerleştirilmiş detay var ki bunları tek bir yazıya sığdırmam neredeyse imkansız. Örneğin Aragorn, ilk filmde ölen Boromir’i onurlandırmak adına devam filmlerinde onun kolluklarını giymiş. Kralın Dönüşü filminde Kara Kapılar‘ın önünde ”For Frodo” sahnesi ile hatırladığımız Aragorn‘un ork ordusu üzerine koştuğu sahnenin arka planında çalan müziğin sözlerinin ise tüylerinizi diken diken edecek bir detayı var. Çalan opera müziğinin sözleri, birinci filmdeki Elrond’un evinde yapılan Yüzük Divanında, Frodo’nun ”I will take it” dedikten sonra Aragorn’un ona ”If by my life or death I can protect you, I will” dediği, tükçesi ”Yaşamım ya da ölümümle seni koruyabilirsem koruyacağım” olan repliğinin Sindarin dilinde seslendirmesini içeriyordu. Aşağıdaki videonun açıklama kısmında bire bir Sindarin-İngilizce karşılığını görebilirsiniz.

 

Kötü Karakterin Mükemmelliği

Bir filmin kötü karakteri ne kadar iyiyse film de o kadar iyi diyebiliriz. Örnek gösterecek olursak Harry Potter’ın Voldemort’u, Yıldız Savaşları’nın Darth Vader’ı, Elm Sokağı Kabusu’nun Freddy’si, Kara Şövalye’nin Joker’i bunların en bilinenleridir ve filmlerin doğrudan kötü karakterin başarısı ile orantılıdır.

Sanırım Yüzüklerin Efendisi de bunların arasına ilk sıradan yazabiliriz. Jackson, Sauron karakterini çok kısıtlı sürelerde o kadar iyi modellemişti ki o zamanlar kitapları okumamış bir çocuk olarak seri boyu Sauron’un yeniden ete kemiğe bürünmesi hayali ile yanıp tutuşmuştum. Çünkü o çok az gördüğümüz saniyelik sahnelerde muhteşem zırh detayları, devasa bir gürz, yenilemez bir cüsse beni inanılmaz etkilemişti. Bu betimlemenin ne kadar muhteşem yapıldığını kitapları okuduktan sonra çok daha iyi anlamıştım. Umarım gelecek yıllarda izleyeceğimiz Amazon Prime yapımı olacak olan Yüzüklerin Efendisi dizisinde Sauron hakkında çok daha fazla detay izleyebiliriz.

Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?

Son olarak, Orta Dünya evrenini ve her anlamda buradaki sayısız detayı yaratan Tolkien ile bunu muhteşem bir şekilde beyaz perdeye yansıtan Peter Jackson yönetimindeki başarılı oyuncu ve teknik ekip kadrosuna ne kadar teşekkür etsek az. Üzerinden 15 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen tahtı hala bile sallanamamış olan bu yapım (ki komik bir şekilde Warcraft filmlerinin LOTR’i tahtından indireceği söylenmişti ama sonuç ortada) sanıyorum ki her sinema severin ilk 5’inde yer verdiği bir başyapıttır.

‘Yüzüklerin Efendisi Neden Çok Seviliyor?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ozan Kırtepe
peki ya ikinci kahvaltı saat kaçta?