Yunan Mitolojisi efsaneleri

Yunan Mitolojisi Efsaneleri

Eski Yunan döneminde bütün her şey bir tanrıyla bağdaştırılmıştır. Ölümsüz olduğu iddia edilen tanrı ve tanrıçalar üzerinden işlenen temel konular insanların oluşumu, dünyanın meydana gelişi ve en çok da kendi aralarında geçen efsaneleri ele alır. Bu efsaneler ise Yunan Mitolojisi‘ni oluşturur.

Bu yazımda “Yunan Mitolojisi“nde yer alan, ilginç ve çok bilinen bazı efsaneleri sizlerle paylaşacağım.

Yunan Mitolojisi efsaneleri
Medusa

Medusa Efsanesi

Herkes tarafından bilinen en ünlü Yunan Mitolojisi efsanesidir. Medusa, herkesi kendine hayran edebilecek kadar güzel ve genç bir kızdır. Bütün tanrıçalar tarafından kıskanılan bir güzelliğe sahip olduğundan dolayı, bütün tanrıları da kendisine aşık ederdi.

Medusa ve iki kardeşi, Athena’nın bir tapınağında yaşarlar ve bu kardeşler arasında tek ölümlü olan ise Medusa’dır. Kendi tapınağında yaşayan, dillere destan bir güzelliğe sahip olan bu kızın farkında olup, onu kıskananlardan biri de zeka tanrıçası Athena‘dır.

Athena, denizlerin büyük tanrısı Poseidon ile birlikteyken; Poseidon, Medusa’nın güzelliğine karşı kendine engel olamaz. Athena’nın tapınağında zorla Medusa’ya sahip olur. Bu durum Medusa’yı fazlasıyla incitir, yıpratır. Bu olaydan sonra günlerce tapınaktan çıkamaz hale gelir. Athena yaşanan bu olayı çok kısa süre içerinde öğrenir ve kıskançlıktan doğan büyük bir öfke ile Medusa’yı lanetler.

İstenmeyen bir durumla karşı karşıya olan hem de tecavüze uğrayan Medusa suçlanmış, üstüne üstlük cezalandırılmıştır.

Yunan Mitolojisi efsaneleri

Güzelliği ile tanınan Medusa’yı yüzüne bakılamayacak duruma getirir ve beğenilen saçlarının her birini bir yılana çevirir. O kadar çirkin bir hale sokar ki, çevresindeki hiç kimse yüzüne dahi bakamaz hale gelir. Sadece çok samimi olduğu ve çirkinliğine önem vermeyen insanlar ile iletişime geçebilir.

Athena bununla da yetinmemiş, hıncını alamamıştır. Medusa’nın yüzüne bakan herkesi, bakışları ile taşa çevirmesini sağlamıştır. Haksızlık üzerine haksızlığa uğrayan Medusa yıllar sonra, Athena’nın üvey kardeşi Perseus tarafından, başı kesilerek öldürülmüştür.

Başı kesildiğinde Medusa’nın hamile olduğu anlaşılır. Bu çocuklar, Paseidon‘un zorla sahip olduğu gece dünyaya gelen çocuklardır. Ve Medusa öldüğünde Pegasus ve Chrysar dünyaya gelir. Hiçbir şeyi umursamayan Perseus, Medusa’nın kafasını alıp Athena’ya götürür.

Tarihte ilk tecavüze uğrayan kadın olarak bilinen Medusa, hayatının sonlarını hüzün ve zorluk içerisinde geçirmiştir.

Yunan Mitolojisi efsaneleri
Cassandra

Cassandra Efsanesi

Truva’nın son Kralı Priamos’un kızı Cassandra‘nın en büyük hayali geleceği görebilmek ve rahibe olabilmekti. Bu hayallerini herkesle paylaşıp, bir gün bunlara kavuşabileceğini umut ederdi. Bunu duyan Apollon zaten hoşlanmakta olduğu Cassandra’ya bir teklifte bulunur. Eğer onunla birlikte olursa ona dileği olan, geleceği görebilme gücünü vereceğini söyler. Cassandra bu teklifi kabul eder. Ama asıl amacı gücü aldıktan sonra Apollon’un isteğini yerine getirmeden kaçmaktır. Bu planından kimseye bahsetmez ve istediği her şey yolunda gider. Tanrı Apollon tarafından kutsanarak geleceği görebilme yeteneğine sahip olmuş ama Apollon ile birlikte olmamıştır.

Bu durum Apollon’u çok kızdırır ve Cassandra’yı lanetlemesine sebep olur. Lanete göre; Cassandra geleceği görebilecek ama buna kimseyi inandıramayacaktır. Ve asıl laneti ise, asla rahibe olamayacaktır.

Cassandra bu iki laneti de çok uzun süre yaşamak zorunda kalır. Truva Savaşı‘nı önceden görür, çevresindeki herkese olacakları anlatır fakat buna kimse inanmaz. Bildiği bir şeyi başkasına inandıramamanın ve engelleyememenin getirdiği hüzün ile kahrolur. Aynı zamanda bu savaşta Agamemnon tarafından esir edilip, cariyesi olarak saraya alınır. Yaşanan bu olay ile rahibe olma hayali tamamıyla son bulur. Bir süre sonra Agamemnon’un karısı tarafından öldürülür.

Bu Yunan Mitolojisi efsanesinde geçen olaya psikolojide, geleceğe dair başkalarını uyarmasına ve doğruları söylemesine rağmen kimseyi kendine inandıramama durumuna “Cassandra Kompleksi” denilir.

Yunan Mitolojisi efsaneleri
Pandora

Pandora Efsanesi

Son Yunan Mitolojisi efsanesi Pandora, “tanrıların armağanı” anlamına gelir. Hephaistos tarafından çamurdan yaratılmıştır ve tüm tanrı, tanrıçaların belirli bazı özellikleri katmasıyla oluşmuştur.

Prometheus’un kardeşi Epimethus‘a, Zeus tarafından hediye olarak gönderilmiştir Pandora. Prometheus kardeşini defalarca, Zeus tarafından ona verilecek olan bir hediyeyi kabul etmemesi konusunda uyarmasına rağmen Epimethus, Pandora’nın güzelliğine vurulmuş ve onula evlenmiştir.

Zeus düğün hediyesi olarak Pandora’ya açmaması gereken bir kutu verir. Ama merakı ile tanınan bu kadın kendisini tutamamış ve kutuyu açmıştır. Kutunun içerisinden tüm dünyaya kötülükler saçılır. Pandora başına gelen olayı anladıktan hemen sonra kutuyu kapatır, kutunun içerisinde insanlara sadece umut kalır.

“Yunan Mitolojisi Efsaneleri” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça:

  • Dünya Mitolojisi – Ahmet VERİM