Love Death and Robots

Yoğurt Dünyayı Ele Geçirdiğinde: Love Death and Robots

Yapay zekanın ele geçirdiği dünya hikayeleri artık demode kıvama geldi. Klasik bir “insanın ürettiği yapay zekâ insanı reddediyor” hikayesi anlatmak, artık farklı yapılması pek kolay bir iş değil. Bu yazımda klasikleşmiş bu anlatıyı yoğurt gibi absürt bir başlıkla ele almış bir dizi bölümünden bahsetmek istiyorum. Love Death and Robots dizisinin 6. bölümü “Yoğurt Dünyayı Ele Geçirdiğinde”.

Netflix Bakışı

Love Death and Robots

Diziyi konuşmaya geçmeden işin Netflix ayağının da altını çizmek istiyorum. Netflix özellikle ülkemizde giriştiği projelerle çok kaliteli yapımları bize sunuyor diyemiyoruz. Popülerlik kazandıkları için bu yapımlar ülkemizde çokça konuşulsa da aynı oranda eleştirilere de maruz kalıyor. Netflix için en önemli olan şey abone çekmek ve kullanıcılarını platformda tutmak olduğundan popülerlik kazanacak yapımlar üretmeye çalışması oldukça anlaşılır bir şey.

Bütün bu söylediklerimin yanında tabii ki Netflix oldukça başarılı işlere de imza atıyor. Bu başarılı işlerden biri de ülkemizde üretilen dizilere kıyasla popülerliği, en azından Türkiye için, daha az olan Love Death and Robots.

Love Death & Robots

Love Death and Robots

Halihazırda format olarak bağımsız hikayelerle oluşturulan diziler var. Bu dizilerin Netflix tarafındaki en popüler örneği Black Mirror. Bugün bahsetmek istediğim dizi Love Death and Robots ise özellikle kendine has bir hikâye anlatım tekniği yaratıp izleyicilere bu tekniği sunduğu için kendini diğer yapımlardan ayırıyor. Kendine has olmasında tabii ki “Uygulayıcı Yapımcı” olarak geçen Tim Miller ve David Fincher’ın etkisi büyük.

Basit hikayeler, baskın aksiyon sahneleri, kan, şiddet, aşk, ölüm ve tabii ki robotlar dizinin 18 hikâyeden oluşan ilk sezonunu anlatmak için benim en karşı koyamadığım tanımlamalar.

Cidden Yoğurt Mu Yani?

Dizinin en kısa bölümü olan “Yoğurt Dünyayı Ele Geçirdiğinde” sadece 6 dakika. Konusunu paylaşan bilim kurgu filmleri o kadar çok yapıldı, benzer hikayeler o kadar çok anlatıldı ki 6 dakika yetiyor da artıyor bile. Başta da dediğim gibi absürt bir girişle bu sefer bilinç kazanan şey bir kâse yoğurt.

Love Death and Robots

Yüzümüze çarpa çarpa gösterilen metaforlarla anlatılan hikâye de şu, yoğurt dünyadaki problemleri çözebileceğini söylüyor, bunun karşılığında da bir bölgenin yönetimini istiyor. İkna metodu ise yine çok basit. Rekabet. Eğer Amerika Ohio’yu vermezse Çin’le çalışacağını söylüyor.

Çok bariz bir şekilde insan zaaflarını kullanarak yoluna devam eden yoğurt, insanların yaşam kalitesini mükemmelleştirse de aslında hep kendi amaçlarını gerçekleştirme güdüsüyle bunu yapıyor. 6 dakikalık bölümde zaten şu bahsettiklerim çok temiz bir şekilde anlaşılıyor. Benim için bölümü keyifli yapan şey basit işleyişine ek olarak bu basitliğe sığdırdığı detaylar.

Basitlik İçinde Sunulmuş Detaylar

Yoğurt çöken ekonomiyi kurtarmak için başa geçtiğinde nedeni bilinmeksizin bir grup insan eylem yapıyor, Yoğurt’u protesto ediyor, şehirde kaos çıkmasına sebep oluyor. Hatta aralarından intihar edenler bile oluyor. 10 saniyelik bir ‘sekansta’ gösterilen bu görüntüler günümüz dünyasından aşina olduğumuz görüntülere çok benziyor. Dizi yine de pek üzerine düşünmemizi istemiyor olacak ki lafı uzatmadan mesaj verme çabası gütmeden hikayesine devam ediyor.

Öncesinde mükemmel hesaplarla sunduğu formülü insanlar batırınca aldığı yetki sayesinde yönetimde olduğundan insanlar ara ara artık sağlıklı ve varlıklı sürdürdükleri hayatları bir kenara bırakıp kendilerine şu soruyu soruyorlar:

Eğer yoğurt borç sorunumuzu çözebilecek kadar zekiyse, insanın düşünsel kibrinin formülü birebir uygulamamızı engelleyeceğini fark edebilecek kadar da zeki değil miydi?

Love Death and Robots

Aşırı büyük zeka oyunlarına girilmeden sunulan bu distopya, ki bir yerde belki de ütopyadır, Love Death and Robots dizisi içinde yer alan bölümlerden üzerine konuşulacak bir şeyler olmalı hissi yaratan ancak konuşulmasını istediği her şeyi de bölümde direkt önümüze sunan bir hikaye.

Diğer bölümlerin yapısından oldukça farklı olduğunu itiraf etmek zorunda olduğum bu bölüm hakkında düşüncelerim kısaca bunlar. Diğer bölümleriyle dizinin tamamı yemesi çok keyifli bir çerez tabağı gibi. Bazı bölümlerine uzun uzun diziler, büyük bütçeli filmler çekilir diyebilirken bazıları için de yalnızca “tamam” tepkisi veriliyor. Boş zamanınızı doldurmak, yemeğin yanında izleyecek bir şeyler arıyorsanız kesinlikle Youtube videolarına tercih edebileceğiniz bir alternatif.  

”Yoğurt Dünyayı Ele Geçirdiğinde: Love Death and Robots” yazımızın sonuna geldik. Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.