Yer Altından Notlar Kitabından En İyi Alıntılar-1

Dostoyevski’nin iç dünyasındaki çatışmanın eşsiz bir yansıması olan Yer Altından Notlar kitabı yazarın kendi ile hesaplaştığı bir başyapıttır. Her cümlesinin altı çizilmesi gereken bu kitabın en iyi alıntılarını sizler için derledim.

”Kötü biri olmak bir yana, herhangi bir şey olmayı da beceremedim: Ne kötü ne iyi, ne namuslu, ne kahraman ne de haşerenin biriyim.”

”Sandığınız ya da sanabileceğiniz kadar neşeli bir adam filan da değilim.”

”Baylar, yemin ederim ki, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; gerçek, tam manasıyla bir hastalık.”

”İyiyi, ”güzel ve yüksek” şeyleri ne kadar çok anladıysam, o kadar derinlerine battım, sıkıştım kaldım içlerinde.

”Umutsuzluk en yakıcı zevktir.”

”Bana en çok dokunan suçlu olsam da olmasam da her zaman bir çeşit tabiat kanununa uyar gibi, herkesten önce kendimi suçlu görmemdi.”

”Anlayışlı bir adam kendisine saygı duyabilir mi hiç?”

”Gel gelelim, kin bile duyamıyorum.”

”Bir kere kendini duygularına kaptır, bir anlığına şuurunu susturup, düşünmeden, esas aramadan hakaret et, nefret et, birini sev, daha doğrusu boş durmamak için bir şeyler yap bakalım. En geç öbür gün bu bilinçli kandırmaca yüzünden kendi kendini küçümsemeye başlarsın.”

”Ama insanoğlu aptal olmasa bile dehşetli nankördür. Nankörün nankörüdür. Hatta bana göre en uygunu insanın iki ayaklı nankör bir mahlûktur diye tarif etmektir.”

”Fakat bunların hepsi tatlı hayallerden ibarettir. Söylesenize, insanların kötülük yapmasının gerçek çıkarlarını bilmemelerinden ileri geldiğini ilk ortaya atan kimdir; aydınlanan insanın gerçek çıkarını görünce, kötülük yapmayı hemen bırakıp iyi ve onurlu biri olacağını, çıkarının sadece iyilik yapmakta olduğunu anladığı zaman ve hiç kimse de kendi çıkarına aykırı davranmayacağı için hep iyilik yapmak zorunda kalacağını ilk kim uydurdu?

”Medeniyet neyimizi yumuşatmış? Medeniyetin insanda duygu çeşitlerini arttırmaktan başka başka işe yaradığı yok.”

”Bugünün insanı pek çok bakımdan barbarlık çağı insanından daha üstün görüşlü olduğu halde, aklın, bilginin gösterdiği yoldan gitmeye bir türlü alışamamıştır.”

Bu serimizin ilk yazısının sonuna geldik. Ben alıntıları keyifle yaptım umarım sizde keyifle okursunuz. Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!