GPT-3 Nedir

Yeni Yapay Zeka GPT-3 Nedir?

Geçtiğimiz temmuz ayında yapay zeka konusunda en yüksek buluş gerçekleşti. Elon Mask ve Sam Altman tarafından yapay zeka araştırmaları için 2015 yılında kurulan OpenAl tarafından dil modeli olan GPT-3 yayımlandı. Bir parça tuhaftık ekibi olarak GPT-3 nedir sorusuna birlikte cevap aradık. İyi okumalar!

Yeni şeyler denemedikçe yeni şeyler öğrenemezsiniz.

Jackson Brown

GPT-3 Nedir?

GPT-3 insanların yazdığı metinlere benzer içerik üretmek için derin öğrenmeyi kullanan özbağlanımlı dil modelidir. , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirilmiştir. GPT-3’ün tam sürümü, veri işleyecek 175 milyar parametreye sahiptir. Bu rakam GPT-2’nin öğrenme kapasitesinin 2 katıdır.

GPT-3’e Sahip Olanlar Neler Yapabilir?

GPT-3 Nedir

Yazarları taklit etmek

Sevdiğiniz yazarları çok kolay bir şekilde taklit edebilir ve aynı o yazarın kaleminden çıkmışçasına cümleler yazabilirsiniz. Örneğin Lev Tolstoy‘un herhangi bir romanından birkaç cümle yazdığınızda, yapay zeka bunun kime ait olduğunu buluyor ve cümlelerin devamını getiriyor. Örneğin Mevlana‘nın aşağıdaki dizelerini Barks çevirisiyle İngilizce olarak verirsek yapay zeka onu şu şekilde tamamlayacaktır:

 “Hiçbir mum daha parlak yanmadı artık yanmadığı zamandan daha fazla. Mum alevi bir parmak izidir bu dünyada sonsuzluğun…” bu cümleleri verdiğimiz zaman GPT-3 şu şekilde devamını getiriyor. “Sıradan mumlar onu algılayamaz ama orada. Görünüyor ki fitilin hafif titremesi gibi, neredeyse görünmez bir dumanın sallanması.”

Röportaj Yapmak

Arjantin’den bir bilgisayar mühendisi, yapay zekadan Einstein gibi davranmasını isteyip bir röportaj yapmış.

MA: Albert Einstein. Tanıştığımıza memnun oldum. Ben Manuel Araoz ve seninle tanışmak için gelecekten geldim (gülümseme)

YZ: (kahkaha) Oh, gerçekten mi? Gelecek nasıl?

MA: Harika! Hangi yıldayız?

YZ: 1947. Ocak ayı. Burası Princeton, NJ. Şu anda Amerikadasın.

MA: İsminiz Albert Einstein, değil mi?

YZ: Doğru.

MA: Yazmakta olduğum bir kitap hakkında size birkaç soru sorabilir miyim? Çağımızın büyük zihinleriyle ilgili…

YZ: Sanırım birkaç dakikamı ayırabilirim.

MA: Çok teşekkür ederim.

YZ: Hadi bakalım. Ne istiyorsan sorabilirsin.

Röportaj böyle başlayıp önce kişisel hayat hikayesi ve sonra da Einstein’ın teorilerinin ayrıntılarıyla devam ediyor. Mesela şu soruya verdiği cevaba dikkat edin…

MA: Şu ana kadar bilim dünyasına yaptığınız katkıları nasıl tarif edebilirsiniz?

YZ: Şey, fizik alanında epeyce önemli katkılar yaptığımı söyleyebilirim.

MA: Biraz daha anlatın lütfen.

YZ: Her şeyden önce fotoelektirk etkisi ve kuantum mekaniği alanındaki çalışmalarım, kuantum fiziğinin gelişimi için önemliydi.

MA: Kuantum fiziği ne demek? Kusura bakmayın, fizikçi değilim de…

YZ: Şöyle anlatayım, yüzyıl kadar önce Evrene dair anlayışımız, onun nasıl çalıştığına dair bilgimiz çok azdı. Ucu açık epeyce bir soru vardı. Mesela atom neyden yapılmıştır ya da ışık nasıl bir şeydir gibi sorular…

Gördüğünüz gibi yapay zekaya birkaç komut verdikten sonra istediğiniz kişiyle resmen röportaj yapabilirsiniz. Korkutucu mu yoksa muhteşem mi olduğuna siz karar verin.

Kodlama Yapmak

Bu yapay zekaya ne yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli. Örneğin bir mini oyun çıkarmak istiyorsunuz. Yapay zekaya komutları verin ve geri kalanı dakikalar içinde sizin için halletsin. Bir başka uygulamada ise GPT-3, sorulan soruların kod ile nasıl yazılabileceğini gösteriyor. Yani siz cevabını istediğiniz soruyu yazıyorsunuz ve o da size cevabı verecek olan kodu veriyor.

Tasarım Yapmak

Elinizde GPT-3 var ve tasarım yapmanız mı gerekiyor? Kodlama yapar gibi yapmak istediğiniz tasarımı yapay zekaya komut vererek elde edebilirsiniz. Büyük, parlak, mavi ”Bir Parça Tuhaftık” yazdırmak istersek yapay zekaya bunun komutunu vermemiz yeterli.

Sonuç

Sonuç olarak sevgili okurlar, daha sayamadığımız bir sürü özelliği olan GPT-3 ilerleyen zamanlarda insanlığın işine fazlaca yarayacak gibi duruyor. Her ne kadar işimizi kolaylaştıracak da olsa duygudan yoksun bir yapay zeka her zaman işimize yaramayabilir. Kim bilir belki gelecekte filmlerde gördüğümüz klişe sahneleri birebir yaşarız?

Yeni Yapay Zeka GPT-3 Nedir?başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!