yeni Nvidia RTX 3060

Yeni RTX Ekran Kartı NVIDIA RTX 3060 Duyuruldu

Oyun dünyası için gelecek sayılabilecek teknolojilerden biri olan ‘Ray Tracing‘ veya dilimizdeki karşılığı ‘Işın İzleme‘ olan bu teknolojiyi oyun dünyasına entegre eden NVIDIA‘nın yeni NVIDIA RTX 3060 kartı duyuruldu. Bir önceki nesilden olan NVIDIA RTX 2060 kartının güncel fiyatından bile daha uygun olan bu kart bizlere 3200 TL’den başlayan fiyatlarla birlikte duyuruldu. Şubat sonunda da ülkemizde satışa çıkacağı resmi olarak duyuruldu. Gelin isterseniz biraz kartın teknik detaylarına ve kimlere yönelik olacağına bakalım.

Yeni NVIDIA RTX 3060 Teknik Özellikleri

RTX 30 serisinin en ucuzu olan bu kart yapılan açıklamalara RTX 2070 Super ile aynı seviyede performans veriyor. İki kartın da fiyatını göz önüne aldığımız zaman RTX 3060 ekran kartının tam bir fiyat/performans ürünü olacağını söyleyebiliriz. RTX 3060 ise şu özelliklere sahip:

  • 13 gölgelendirici T-FLOP
  • Işın izleme desteği için 25 RT-FLOP
  • 3584 CUDA çekirdeği
  • 12 GB GDDR6 bellek
yeni Nvidia RTX 3060

Kimler için İdeal

NVIDIA bu ekran kartını duyurduğu konferansta en çok satış yapan ekran kartlarının GTX 1060 olduğunu belirtti. Bu noktada hedefledikleri kitlenin GTX 1060‘ı yükseltmek isteyenlerin olduğunu anlayabiliyoruz. GTX 1060 ekran kartının da güncel oyunlarda yavaştan kasma belirtileri göstermesi de aslında yine bunun belirtisi. Bu kartın hedef kitlesi ayrıca 1440p çözünürlükte, ultra grafik ayarlarında ve ışın izleme özellikleri açık şekilde 60 fps ve üstü bir performans almak isteyen kişiler. Tabi ışın izleme özellikleri açık şekilde olunca 60 fps ve üstünü vermek bu seviyede bir kart için zor bir hedef. Bu konuda olaya NVIDIA‘nın RTX kartlarıyla birlikte geliştirdiği NVIDIA DLSS teknolojisi işin içine dahil oluyor.

yeni Nvidia RTX 3060

NVIDIA DLSS: Işın İzleme için Olmazsa Olmaz

DLSS dediğimiz teknolojiyi basite indirgeyerek açıklamak en uygunu olur. Bu teknoloji oynadığınız oyunun çözünürlüğünü arkaplanda düşürüp, boşluk pikselleri yapay zeka ile doldurarak size bu düşürmeyi hissettirmez. Rakamsal olarak gidersek örneğin 4K oynadığınız bir oyunda DLSS aktif ettiniz diyelim. DLSS ekranda olan görüntüyü arka planda 1080p çözünürlüğe çekip, aradaki piksel farkını yapay zeka ile dolduruyor. Bu sayede hem daha az yük bindiği için ekran kartına daha iyi bir performans alıyoruz, hem de oyun yine de bize 4K olarak aktarıldığı için görüntü farkını hissetmiyoruz. NVIDIA RTX 3060 ekran kartında da bu teknolojinin önceki nesle göre daha iyi çalışacağını tahmin ediyoruz. Daha detaylı bilgi için NVIDIA‘nın kendi sitesinde ki açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz. DLSS desteği anlık olarak 25 civarı oyunda bulunuyor. Konferans sırasında bu sayının artacağını ve COD: Warzone‘a gelecek yeni güncelleme ile Warzone oyununda da bu teknolojinin kullanılacağını belirtti. Aynı zamanda Warzone gelecek güncellemeler ile NVIDIA Reflex teknolojisine de sahip olacak.

NVIDIA Reflex: Rekabetçi Oyuncuların Gözdesi

NVIDIA Reflex adından da biraz anlaşıldığı gibi refleks hızımızla ilgili bir teknoloji. Yine basit bir şekilde anlatmak gerekirse bu teknolojiyi şöyle diyebiliriz. Bilgisayar çevre birimlerinin kendi aralarında sinyalleşmeleri sırasında her zaman bir gecikme vardır. Tabi bu gecikme mili saniyeler boyutunda olduğu için hissetmemiz imkansıza yakın bir durum, fakat bu mili saniyelik gecikmeler refleks gerektiren rekabetçi oyunlarda fark yaratabiliyor. Tam bu noktada NVIDIA Reflex teknolojisi işin içine giriyor. Sadece RTX serisi kartlarda bulunan bu teknoloji gecikme hızını düşürdüğü için rakibinize göre bir avantaj kazanmış oluyoruz. Bu teknoloji hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yine NVIDIA‘nın kendi sitesinde ki açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz. Çoğunlukla ‘First Person Shooter‘ ve ‘Third Person Shooter‘ türlerinin rekabetçi taraflarında kullanılıyor bu teknoloji. Örnek olarak COD: Warzone, Valorant, Apex Legends ve Fortnite gibi oyunları verebiliriz.

Yeni RTX Ekran Kartı NVIDIA RTX 3060 Duyuruldu” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Çağdaş Erdem Nemlioğlu
13 Mart 2000 doğumlu bir mühendislik öğrencisi. Küçüklükten beri oyunlara aşık olan bir insan.