Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Yasak Günlerinde Futbola Doymak İçin İzlenecek 11 Yapım

Covid-19 tedbirleri kapsamında ikinci kez evlere kapanmış bulunuyoruz. Uzun bir dönem futbola dair organizasyonlardan mahrum kaldığımız şu günlerde, futbol ve tribün özlemimizi dindirecek, yasak günlerinde futbola doymak için birbirinden özel yapımları sizler için derledik. Buyurun listemize bir bakalım. Koronavirüs salgınını kısa sürede geride bırakma ümidiyle, keyifli okumalar dileriz.

1. Green Street Hooligans (2005)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Listemizin ilk sırasında bu haberi okuyan herkesin izlediği veya duyduğu 2005 yapımı efsane film Green Street Hooligans var. Film kadın bir yönetmenin elinden çıkıp fanatizmi incelikle işleyen güzel bir drama örneği. Özellikle tribünleri özlediğimiz şu günlerde sokak çeteleri ve futbol kavgaları ile bizi futbola doyuracağından şüphemiz yok.

2. The Damnet United (2009)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Listemizin ikincisi sırasında bir başka efsane film olan Damnet United var. 2. ligden aldığı takımı İngiltere’nin zirvesine taşıyarak yaptığı mucizevi başarı ile dünyanın en iyi teknik direktörü olan Brian Cloughun Leeds United takımında cehennem gibi geçen 44 günlük menajerlik serüveninin hikayesi ele alınıyor. Football Manager oynamış birinin bu filmden zevk almaması imkânsız.

3. Bobby Robson: More Than a Manager (2018)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Sir Bobby Robson’un hayatını konu alan bu belgesel alanında yapılmış en iyi işlerden biri Bobby Robson: More Than A Manager. Filmde Pep Guardiola ve Jose Mourinho gibi hocaların yanı sıra 2000 kuşağının mahrum kaldığı El Fenómeno bizlere görsel bir şölen sunuyor.

4. The English Game (2020)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

6 bölümden oluşan “The English GameJulian Fellowes imzalı bu Netflix orijinal dizisi izleyenleri 19. yüzyılın son dönemlerine, İngiltere’de modern futbolun temellerinin atıldığı günlere götürüyor. Tamamen gerçek bir senaryoya dayanan dizi futbolun ve toplumsal farklılıkların üstesinden gelebilen gücünü de gözler önüne seriyor.

5. Sunderland ‘Til I Die (2018)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Adını Sunderland tribünlerine ait bir tezahürattan alan bu Netflix orijinal yapımı olan “Sunderland ‘Til I Die“, Sunderland’in Premier League’den düşmenin getirdiği sorunlarla başa çıkmaya çalıştığı 2017-2018 sezonunun özelinde taraftarın ve şehrin kulübe tutkusunu gözler önüne seriyor.

6. Boca Juniors Confidencial (2018)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Netflix orijinal yapımı olan “Boca Juniors Confidencial4 bölümlük bu belgesel dizisinde Boca Juniors futbolcuları, taraftarları ve personeli, kulübün perde arkasında yaşananları anlatıyor. Boca Juniors sempatizanları için soluksuz izlenebilecek bir mini bir belgesel serisi.

7. First Team: Juventus (2018)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

İki kısım ve altı bölümden oluşan bu belgesel dizisi İtalyan futbolunu ve siyah beyazlı ekibi daha yakından tanımak isteyenler için biçilmiş bir kaftan. Bir başka Netflix belgeseli olan First Team: Juventus, maçlarda çekilen özel anlara, deplasman yolculuklarına, takım içi yaşananlara yer verilmiş. Bunların yanı sıra efsane futbolcu Gianluigi Buffon ile yapılan röportajlar belgeselde yer alıyor.

8. Anelka: Misunderstood (2020)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Bir dönem Fenerbahçe forması da giyen davranışlarıyla da manşetlerden de düşmeyen bir isim Nicolas Anelka. Fransız oyuncu, çocukluğundan başlayarak transferlerindeki pişmanlıklarına kadar tüm bilinmeyenlerini yine bir Netflix yapımı olan “Anelka: Misunderstood” belgeselinde anlatıyor.

9. All or Nothing: Tottenham Hotspur (2020)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Dışardan Tottenham Hotspur’un 2019–20 sezonuna odaklanan bir spor belgeseli olarak gözüksede arka planda ”JOSE MOURINHO ÖZEL” serisine dönen Amazon Original yapımı olan All or Nothing: Tottenham Hotspur, sporseverler için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir macera.

10. Make Us Dream (2018)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Listemizin sonunda Steven Gerrard’ın kariyerini anlatan “Make Us Dream” belgeseli var. Gerrard’ın bilinmeyenlerinin anlatıldığı, bilinenlerinin derinine inildiği harika bir yapım. İçinde birçok detay barındıran bu yapım büyük yatırımcıların futbol piyasasına girişini de çok güzel özetlemiş.

BONUS I Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (2000)

Yasak Günlerinde Futbola Doymak

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, ülke tarihinin en önemli sosyal kültürel dönüşüm yıllarını, 80’li yılları, mahallenin abisin teknik direktör, esnafının yönetici, çocuğunun futbolcu olduğu günlerden profesyonelliğe geçişi konu alıyor. Mahalle kültüründen kopuşu ve paranın spora girişini Serdar Akar ustaca işliyor.

“Yasak Günlerinde Futbola Doymak İçin İzlenecek 11 Yapım” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Muhammed Emir Kaya
yazar ama pek çizdiği söylenemez