Yaş Mı Aşk Mı: Geçen Yaz Film İncelemesi

Geçen Yaz Film İncelemesi – Yönetmen koltuğunda Atiye ve Yarına Tek bilet filmlerinin de yönetmeni olan Ozan Açıktan oturuyor. Sadece yönetmenlik koltuğunda oturmasıyla değil filmin eşsiz senaryosunda da payı olan Ozan Açıktan, gerçekten izleyenleri, film ilk haftasında olmasına rağmen adından sosyal medyada oldukça söz ettirmiştir. Filmin başrollerinde Ece Çeşmioğlu, Fatih Şahin, Halit Özgür Sarı, Aslıhan Malbora, Süreyya Güzel ve Kubilay Tunçer yer alıyor. Deniz 16 yaşında ergenliğinin zirvesinde olan bir genç, Aslı ise üniversite sınavına girmiş stresli ve bir o kadar da neşe dolu bir kızdır. Her sene yazlıkta Denizin ablası Ebruyla zamanının çoğunu geçirirler. Denize göre bu yaz diğer tüm yaşadığı yazlara göre farklı bir yaz tatili olacaktır. Bu hisse kapılmasının başlıca nedenlerinden birisi de Denizin kendinden yaşça büyük olan Aslıya karşılıksız aşkıdır. Aslının Denize kardeşinden öte bakmaması, Denize her geçen gün işkence gibi gelmektedir. Denizin Aslıya her seferinde büyüdüğünü göstermek için sergilediği tavrı Denizin gözünden filmin hemen hemen her sahnesinde görüyoruz.

Geçen Yaz Film İncelemesi

Film bizi yazlığa giderken ki yolculukta başlatıyor. Yani filmi izlerken özellikle şu yaz aylarında tatile çıkmaya henüz fırsatı olmayan kişilere, film güzel bir jest yaparak bu kişileri tatil beldesine ışınlıyor. Filmin 90’larda geçiyor olması ve teknolojiden de uzak bir dönmede geçiyor olması beni daha çok etkiledi. Çünkü artık her yazımızı sosyal medyada yaşamaya başlayan nesil olarak bazı güzellikleri gerçekten kaçırdığımızı düşünüyorum. Kaç beğeni alacağım, kaç yorum alacağım gibi beklentiler bizi gerçek, doğal ve saf duygulardan oldukça uzaklaştırdığı kanaatindeyim. Geçen Yaz filminde bu kaygı yok oluyor ve gerçekten hafif yaz akşamı serinliğini deyim yerimdeyse iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Geçen Yaz Film İncelemesi

FİLMİN OLUMSUZ YÖNLERİ

Açıkçası her zaman olmasa da belirli süre bir yerde kaldığımızda yaşadığımız ve sorumluluklarımızın olduğu yere geri dönmenin verdiği huzursuzluğu en az bir kere yaşamışızdır. Filmi izlerken bu duyguya elimizde olmayan sebeplerden dolayı fazlasıyla kapılıyoruz. Yani film bizi şaşırtmıyor. Standart bir düzlemde devam ediyor. Farklı bir şey olsun istiyorsunuz fakat film beklediğimiz gibi ilerlemeye devam ediyor. Filmde çokça tekrara düşen sahneler bulunuyor. Örneğin Denizin Aslıya cinsel olarak yükselmesini Denizin gözünden defalarca görüyoruz. Rahatsız asla etmese de bu sahnelerin tekrara düşmesi filmin gidişatının kısmen de olsa duraklatıyor. Bir diğer olumsuz öge ise karakterlerin kişisel sorunlarına yüzeysel değiniliyor bir türlü Aslının ailesi olan problemi, Denizin babasıyla annesi arasında geçen tartışmaların ana sebebine değinilmiyor bu da kafamızda bir soru işareti olarak kalıyor. Filmde Aslıyı sadece Denizin merceğinden görüyor olmamız da bence bir eksiklik çünkü Aslıyı daha çok tanımak isteyen bir izleyen olarak sadece Denizin Aslıya baktığı kadarıyla tanıyoruz.

ÇEKİMLER VE OYUNCULUKLAR

Filmin sinematografik açıdan ele alırsak şahane çekimler olmuş. Ozan Açıktan’ın daha önceki filmlerinde de görsel zevk olarak gayet üst seviyelerdeydik bu filmde de aynı zevki aldığımı söyleyebilirim. Oyunculuklardan söz edecek olursak bir başrol oyuncusunun yapması gereken her şeyi yapan Ece Çeşmioğlu ve Fatih Şahin çok iyi iş çıkarmışlar diyebilirim. Yönetmeninden oyuncusuna, çalışanından çaycısına herkesin eline emeğine sağlık, buradan teşekkür ediyorum kendilerine. Türk sinemasına böyle kaliteli bir film bıraktıkları için. Film 9 Temmuz  2021 tarihinde Netflix’te yayınlandı. Filmi izlemenizi öneriyor muyum sorusuna gelince kesinlikle öneriyorum. Ailecek de arkadaşlarla da izlenebilecek ve büyük keyif alacağınız Geçen Yaz filmi incelemesi burada bitiyor. Sağlıcakla kalın dostlarım.

YAŞ MI AŞK MI: Geçen Yaz Film İncelemesi” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Serhat Kadir Demir
Bir şeyler yazmaya çalışıyorum hayatta kalmaya çalıştığım gibi .