Yarına Tek Bilet Film İncelemesi

Herkese Merhabalar! Bugün sizlerle Netflix yapımı ilk yerli film olan “Yarına Tek Bilet” filmini inceleyeceğiz. Başlamadan söyleyelim bu yazı SPOILER içermektedir. Hazırsanız başlayalım!

Filmimizin yönetmen koltuğunda oturan isim Ozan Açıktan. Yönetmenin filmografisine baktığımızda geneli komedi filmlerinden oluşan bir geçmiş görüyoruz. Bunun filme etkisi hiç şüphesiz ki büyük çünkü Yarına Tek Bilet romantik komedi türünde bir film. Ama bizim sinemamızda alışık olduğumuz türden bir romantik komedi değil. Filmdeki diyalogların hemen hemen hepsinde hafif bir mizahi dokunuş var. Yönetmenin bu ince dokunuşu güzel aktardığını düşünüyorum, çünkü filmde suyu çıkartılmamış bir mizah var.

Film neden bölümlere ayrılmış?

Gerçekten de sormak istediğim soru bu. Yarına Tek Bilet filmini bölümlere ayırmışlar. Fakat anlayamadığım şey bunu neden yaptıkları. Bölümlere ayrılmış filmlere pek çok kez rastlamış birisi olarak, izlediğim filmlerde bunun mantıklı bir sebebi oluyordu. Bu filmde ben bir mantığa oturtamadım. Çünkü bölümler arası tema değişimi yok, birbirinden bağımsız hikayeler anlatma yok… Sadece bir olay yaşanıp bitiyor ve bölüm geçiyor bu filmde. Hatta filmin yarısından sonra onu da yapmıyorlar, birkaç olay yaşanıp bitiyor ve sonra diğer bölüme geçiliyor. Benim bildiğim bu zaten normal sahne değişimi. Farklılık olsun, güzel gözüksün diye sahne geçişlerine bölüm numaraları yazmışlar gibi geldi bana. Gereksiz buldum şahsen.

Yarına Tek Bilet filminde Metin Akdülger ve Dilan Çiçek Deniz

Ankara’dan İzmir’e

Yarına Tek Bilet filmi Leyla’nın (Dilan Çiçek Deniz) ve Ali’nin (Metin Akdülger) şans eseri birlikte yolculuk etmelerini merkeze alarak ilişki etiğini sorguluyor. Geneli kadın-erkek ilişkileri olmak üzere arkadaşlık gibi meselelere de değiniyor film. Ali eski sevgilisinin düğününe giderek, onu tekrar kendisiyle birlikte olması için ikna etmek isteyen bir avukat. Leyla ise sonradan öğrendiğimiz üzere Ali’nin eski sevgilisi olan Burcu’nun bir arkadaşı. Daha doğrusu eski arkadaşı çünkü Burcu’nun evlenmek üzere olduğu kişi olan Berke de Leyla’nın eski sevgilisi. İki karakterimiz de aslında düğüne gitmek için yola çıkmışlar ve şans eseri aynı kompartımana denk gelmişler.

Leyla ve Ali

Metin Akdülger’in oynadığı Ali karakteri filmin başlarında çok konuşan, meraklı bir tip olarak bize gösteriliyor. Filmin devamında da bu özelliklerine ters düşen pek bir şey yok. Tabii iş kendi özel hayatına gelince Leyla’nın sorularından kaçınmak için çok direniyor. Dilan Çiçek Deniz’in karakteri ise tam olarak yeni tanışılan bir insanın özelliklerine sahip. Leyla ilk başlarda Ali’ye çok pas vermese de muhabbet ilerledikçe o da kendini salıveriyor. İkilinin uyumu hiç fena değil. Düşmanları aynı kişiler olan tatlı bir çift olmuşlar. Ama daha çok arkadaş gibi, yani en azından filmin son 15 dakikasına kadar öyleydi. Bu konuya yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim.

Leyla ve Ali

Diyaloglar

Yarına Tek Bilet bir trende yani neredeyse tek mekanda geçen bir film. Tek mekanda geçmiyorsa da büyük bir çoğunluğu kapalı ve dar alanlarda geçiyor. Bu tür filmlerin seyirciyi sıkmadan, üzmeden kendisini izletebilmesi zor bir şey. Ben filmi izlerken sıkılmadım, ama birkaç yerde film beni üzdü. Özellikle çoğu sahne için konuşmam gerekirse, filmdeki diyalog yazımını pek beğenmediğimi söylemem gerek. Bazı sahnelerde Ali ve Leyla’nın ayrı filmlerin karakterleri olduğunu düşündüm. Sanki diyaloglar yabancı bir dilde yazılmış ve sonra Türkçe’ye çevrilmiş gibiydi. Özellikle bu tür dar alanlarda geçen uzun diyaloglarda aradığım ilk şey olan “doğallık” bu filmde yoktu.

Abartılı müzik kullanımı

Eğer bir filmin müzikleri iyiyse bendeki puanı çok artıyor. Yarına Tek Bilet’in müzikleri çok güzel. Şarkı seçimlerini gerçekten takdir ettim. Ama şöyle bir var; çok müzik, fazla müzik, bu müzikal bir film mi? Filmde o kadar çok müzik klibi edasında sahne var ki bir an kendimi Dream TV izliyormuş gibi hissettim. Bir şarkı bitiyor, diğeri başlıyor. Hepsini de müzik klibi gibi çekmişler bir de. Gerçekten bu kadar müziğe ihtiyacımız var mıydı? Bence yoktu.

Ali ve Leyla tren kompartımanında

Yasaklara politik gönderme mi var?

Filmin birkaç sahnesinde gördüğümüz şekliyle, ülkemizdeki bazı yasaklara değiniliyor. Ya da değinilmeye çalışılmış fakat biraz da korkulmuş gibi. Trende alkol yasağı, gece 22:00’dan sonra alkol satışının yasaklanması, aynı kompartımanda evli olmayan bir kadın ve bir erkeğin birlikte seyahat edememesi… Sanki film bunlara inceden dokunuyor ama başımıza bir iş gelmesin niyetiyle biraz üstü kapalı yapıyormuş gibi geldi bana.

Beklenmedik gelişme

Birbirlerinin eski sevgilerinin, kendilerini aldattığını öğrenen Leyla ve Ali çifti daha çok yakınlaşıyorlar. Filmin başından sonlarına kadar süren tatlı sert muhabbetleri sayesinde birbirlerini daha iyi tanıma şansı bulan ikilimiz, filmin son 15 dakikasına giriş yaptığımız sıralarda bizi -en azından beni- şaşırtan bir hamle yapıyor. Birden birbirlerine temas ediyorlar ve bir aşk kıvılcımlanıyor.

Filmi ilk açtığımda bu ikilinin aşk yaşayacağını düşünmüştüm. Fakat film ilerledikçe bu tahminimden vazgeçtim çünkü birbirleriyle bir şekilde bağları olan bu iki insan oturup sadece birbirlerinin doğrularını ve yanlışlarını, insan ilişkilerinin anlamını sorguluyorlardı. Bunu gerçekten beğenmiştim ve takdir etmiştim. Ne var ki korktuğum başıma geldi ve son 15 dakikaya girerken birden sevişmeye başladılar. Film boyunca bunun için hiçbir şekilde zemin hazırlamadılar. Kesinlikle altı boş bir tercih bu. Keşke öyle olmasaydı diyorum ama yapacak bir şey yok.

Son Durak: İzmir

Netflix – Yarına Tek Bilet

Yarına Tek Bilet filmi Netflix’in ilk Türk filmi oldu. Benim için ana akım yerli filmler arasında pozitif bir noktada bu film. Artılarıyla eksileriyle kabul etmem gerek ki bu tür filmlerin kendi insanlarım tarafından ve kendi dilimde yapıldığını görmek beni mutlu ediyor. Umarım Netflix gibi dijital platformlarda daha çok yerli film görürüz. Zamanla kaliteleri artacaktır diye düşünüyorum, daha yolun başındayız.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!