Yapay zeka, kendi yapay zekalarını mı üretiyor ?

Yapay Zeka Kendisini Sil Baştan mı Üretiyor ?

Yapay zeka, son dönemlerde dünyada ve ülkemizde çokça tartışılmaya başlandı. Özellikle geçenlerde açıklanan 1 milyon yazılımcı projesi ile ülkemizde yeniden alevlenen konu, uzun bir süre tartışma gündemlerinde yer alacak gibi duruyor.

Kimisi yapay zekanın insan gücünü azaltacağını, bu nedenle işsizliğe yol açacağını, kimisi ise büyük fırsatlar getireceğini öngörüyor. Bunlardan bağımsız yapay zekanın ahlak çerçevesini tartışan büyük bir kitle var.

Yapay Zeka Nedir ?

Yapay zeka; insan gibi davranışlar sergileme, mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal, ve donanımsal sistemler bütünüdür. Kısaca ; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlayan sisteme yapay zeka diyoruz.

Yapay zekanın fikir babası ise “ Makineler Düşünebilir Mi ? “ sorunsalını ortaya atarak, makine zekâsını tartışmaya açan Alan Mathison Turing’dir. Nazilerin Enigma makinesinin şifre algoritmasını çözmeye çalışırken geliştirildiği bu yöntem, bugün modern yapay zekanın temellerini oluşturmuş diyebiliriz.

Turing Testi Nedir ?

Turing testi, makine zekâsını insan zekâsına göre test eden bir çeşit test türüdür. Ana mantığı şöyle özetleyebiliriz; birbirlerini görmeyen bir denek gurubu insan farklı odalara yerleştirilir. Bu denek gurubu ve bir yapay zeka, yazışma yoluyla birbirleri ile diyalog kurarlar. Bir süre sohbet ettikten sonra deneklere, kimlerin yapay zekâ, kimlerin gerçek insan olduğu sorulur.
Eğer yapay zekanın insan olduğunu söyleyenler çoğunluktaysa, bu yapay zeka Turing Testini geçmiş olur. Türkiye’de de yapay zeka çalışmaları yapılmaktadır. Bunlardan biri de D.U.Y.G.U. – Dil Uzam Yapay Gerçek Uslamlayıcı’dır.

Makine öğrenimi (Machine Learning), Derin öğrenme(Deep Learning) gibi kavramlar yapay zekayı oluşturan kapsayıcı terimlerdir.

Makine öğrenimi, makinenin daha önceden sağlanan verilerle mantıklı ve rasyonel sonuçlar türetmesini sağlayan algoritmalardır. Örneğin, algoritmaya üzüm tanıtacak olursak, mor, beyaz, yuvarlak gibi özellikler tanıtılır. Üzüm ve muzu makine öğrenimine sorunca hangisinin üzüm olduğunu, tanıtılan bilgileri süzerek karar verir.

Derin öğrenme, yukarıdaki makine öğreniminde üzümün özelliklerini algoritmaya biz tanıtırken derin öğrenmede kendi kurallarını kendisi oluşturur. Hangisinin muz hangisinin üzüm olduğunu algoritma kendi işlemleriyle ayırt edebiliyor. Bunun en iyi örneği, Google Translate. Arkasında derin öğrenme yatıyor.
Yapay zekanın önemli uygulama alanları şöyledir;
• Ses tanıma
• Görüntü işleme
• Doğal dil işleme
• Muhakeme

Yapay Zekânın Geleceği

Yapay zekanın geleceğinde birçok tartışma konusu var. Açıkçası gelişimi konusunda nereye kadar ilerleyebileceği hakkında tahmin yürütmek zor. Artık eskiden 10 yılda kat edilen mesafe, 1 yılda kat edilebiliyor. Teknoloji artık büyük adımlarla ilerliyor.

Her geçen gün yapay zeka için yarışan şirketler yeni ürünlerini piyasaya sunuyorlar. Birçok teknolojik cihazda bu yapay zekânın kullanımı artık normal bir şey. Bu yarışın en son ve en ürküten algoritması ise AutoML denilen sistemdir.

AutoML ( Otomatik Makine Öğrenimi )

Fotoğraf Kaynak: mediaclick.com.tr

Makine öğrenimi algoritmaları tasarlayabilen, makine öğrenimi modelleme tasarımı yapabilen algoritmalara AutoML diyebiliriz. Karmaşık açıklamaları bir kenara bırakırsak kısaca yapay zekanın yapay zeka üretmesidir.

İşin korkutucu tarafı bu sistemin şuan çok iyi bir şekilde çalışıyor olmasıdır. Tartışmalar ise işte bu noktada daha da alevleniyor. Yapay zekânın bir ahlak sistemi olmalı mi diye düşünürken yapay zekanın kendi yapay zekâsını üretmesi, alt işlemlerde bunu nasıl yapacağı, hangi kriterleri baz alacağı, kendisini nasıl ve nereye doğru geliştireceği bizim küçük dilimizi yutmamıza sebep olabilir.

Diğer taraftan iş yaşamı, istihdam ve toplumsal bazı alanlarda hem yararlı hem zararlı olabilir. Bu konuları daha çook tartışacağız gibi duruyor. Belki de yapay zeka ülke yönetebilir.

Yapay Zekanın Bazı Notları

• Singapur Üniversitesi, yapay zeka desteğiyle Covid-19 bitiş tarihleri tahminleri yaptı. Buna göre ülkemizde bitişi 30 Temmuz olarak tahmin edilmiş . Veriler sürekli güncelleniyor. Link burada.
• Yapay zekanın 2022 yılı itibarı ile insan zekâsını geçebileceği öngörülüyor.
• Yapay zekanın bir kişinin sahte videolarını yapabileceği ve bunun örnekleri olduğunu biliyoruz.
• Covid-19 döneminde sosyal mesafe takibi, bazı ülkelerde yapay zeka ile yapılıyor.
• Bir çok tasarım işini artık yapay zekalar üstleniyor.
• Bazı teorisyenlere göre covid-19 sonrası yapay zekâ, dünyayı ele geçirmiş olacak.
• Bazı bilim adamları, yapay zekâya ahlâkî bazı duyguların öğretilmesi gerektiğini savunuyor .
• Robot Sofia, zamanla ve öğrenme ile giderek daha zeki olmak için tasarlandı.


Osman Seyrek
Önce çevreni güzelleştir sonra dünyayı. Düşünen, araştıran, endişelenen ve bunları dile getiren 1992 doğumlu sıradan bir insanım.