azizler inceleme

Yalnızlığın Her Hali: Azizler İnceleme

Netflix’in Türk yapımları artık birçok kez konuşuldu ve bu yıl çıkacak Netflix Türk projelerini de heyecanla beklemekteyiz. Yılın ilk bu kapsamdaki filmi ise yönetmenleri, yazarı, oyuncularıyla bizi oldukça heyecanlandıran Azizler oldu. Taylan Biraderlerin yönetmen koltuğuna oturduğu ve en son projesi Bir Başkadır ile adından çokça bahsettiren Berkun Oya’nın da senaristlikte kendilerine eşlik ettiği filmi izledik ve sizler için inceledik. Azizler inceleme yazımız sizlerle. Azizler filminin konusu nedir? Azizler filmi komik mi?

Konusu

Azizler’i kısaca özetlemek gerekirse bir avuç yalnız insanı ve bu insanların arasındaki iletişimsizliği anlatıyor diyebiliriz. Filmimizin kahramanı ise filme ismini de veren Aziz.

azizler inceleme

Olay örgüsü Aziz’in (Engin Günaydın), sevgilisinden (İrem Sak) ayrılmaya çalışması ile başlıyor fakat Aziz bu isteğini nihayete erdiremiyor ve absürt bir şekilde sevgilisi Aziz’e hediye ettiği kolyenin hesabını sorarken takılı kalıyor. Aziz’in hayatındaki tek dert ise bu değil, onun evine gelip yalnız kalmasına bile izin vermeyen ablası (Hülya Duyar), eniştesi (İlker Aksum) ve canavar yeğeni Caner (Göktuğ Yıldırım) de Aziz’in başına dert oluyor. Aziz’deki yalnızlığa ulaşma isteği ise onu orta yaş krizine sürüklüyor.

Filmde bahsedilmesi gereken diğer bir mesele ise Erbil’in yalnızlığı. Erbil (Haluk Bilginer) ise yaşlı, eşini (Binnur Kaya) uzun yıllar önce kaybetmiş ve ölürken elini bile tutacak kimsesi olmayan bir adam. Film de Aziz’i ve Erbil’i anlatmak için ikiye bölünmüş ve Erbil’in hikayesi ayrı işlenmiş. Açıkçası filmin bölünmesi fikri bence tempoyu düşüren ve odaktan uzaklaştıran bir etmendi. Hikayenin Aziz’e ait kalması gerektiğine inanıyorum. Erbil’in hikayesine dönecek olursak ölmek üzere olan bir adamın yalnızlığını izliyoruz. Erbil’in hikayesinin derinliklerine yazının devamında ineceğiz.

azizler inceleme

Ölenle Ölmek

Filmimizin türü Absürd Komedi. Bu türün gereksinimlerini en çok karşılayan kısmının da Erbil ve Kamuran’ın hikayesi olduğunu söylememiz mümkün. Nitekim filmin bu kısmı bizi artık “Yok ya bu izlediğim olsa olsa dramdır.” diye düşündürüyor fakat bu trajik olaylar silsilesi de bir komedi unsuruna dönüşüyor. Bana kalırsa bu komedi unsuru çok güçlenmediği için filmin içine yerleştirilen aşırı trajik ve neredeyse insanları (Binnur Kaya’nın da oyunculuğu sayesinde) ağlatacak konuma düşüyor, beklenildiği gibi absürt duruyor ama insanı güldürmüyor.

azizler inceleme

Bu olayın varlığını yine de anlamlandırabiliyoruz çünkü filmimiz yalnızlığı merkeze koyan bir film. Bu noktada da ölen birinin ardında bıraktığı kişi olmak da yalnızlığa farklı bir boyut getiriyor. Nitekim Erbil, filmin ilk yarısında gayet komedi unsurlarını karşılayan bir karakterken ikinci yarıda bir dram unsuru olarak yer alıyor. Nitekim Aziz’in yalnızlığı kovaladığı bu filmde, yalnızlıktan ruhsuzluğa sürüklenmiş Erbil’in hikayesi de filme hoş bir ironi katıyor.

Ölenle ölen Erbil’in hikayesi bence bu kadar trajikleştirilmeseydi çok daha güzel olabilirdi. Aynı zamanda, geriye dönüşün hiç yapılmamasını ve Kamuran’ın bizim için bir fotoğraftan ibaret kalmasını tercih ederdim.

Film Komik Mi?

İngilizce ismiyle “Stuck Apart“ın bir absürt komedi filmi olduğunu belirtmiştik ve Erbil unsurunu da incelemiştik. Fakat filmdeki tek komedi unsuru veya komediye hizmet eden karakter Erbil değil.

azizler inceleme
Azizler İnceleme

Aziz’in ironik yalnızlığını ve diğer karakterlerin ruh halleri filmde renk ve ışık kullanımı ile güzel yansıtılıyor. Buna karşın filmde bayat olarak nitelendirebileceğimiz birçok espri var. Bunlar sizi biraz rahatsız edebilecektir. Bunun yanında gerçekten komik ve güldüren espriler de vardı.

Filmdeki komediye en büyük katkılardan birini de Caner karakterinin yaptığını söyleyebiliriz. Karakterin komediye katkısına geçmeden temaya neler kazandırdığından bahsedelim. Caner tam anlamıyla bir iletişimsizlik örneği. Küçük bir çocukken kıro olmayı başaran Caner, iletişim nasıl kurulur bilmiyor. Karakter zaten iletişimsizliğin ayaklı örneği iken kitap verildiğinde tablet istemesiyle de sosyal mesajını veriyor. Caner birçok kişinin filmde en beğendiği şey olmuş. Bazı kimseler ise tersi şekilde Caner karakterini çok klişe ve gereksiz buldu. Yapay ve abartılı diyalogları ve sahneleri ile bence filmdeki ironik ögelerin yaratacağı komediyi gölgeliyor ve sıradanlaştırıyor. Tüm bunların yanında, yeri geldiğinde komik olduğunu söyleyerek hakkını da vermeliyiz.

Yalnızlık ve Sebepleri

Filmde yalnızlığı neredeyse bütün karakterler üzerinden izliyoruz. Ailesini videoya çekip fenomen olan Cansu’nun (Helin Kandemir) yalnızlığı, Aziz’in herkesle beraberken yalnız olması, Alp’in (Öner Erkan) kocaman bir evdeki yalnızlığı, Cevdet’in (Fatih Artman) ifadesiz yalnızlığı gibi örneklerle film bize yalnızlığın her halini anlatmaya çabalıyor. Bu noktada sordurduğu soru ise “Neden yalnızız?“. Azizler bu soruya modern hayata baş kaldıran bir cevap verir nitelikte. Caner’den bahsederken de belirttiğimiz gibi sosyal medyaya, etkileşim manyaklığına birçok kez değinen film bize şunu söylüyor: yalnızız çünkü yalnız olmamak için her yolu deniyoruz. Bu nokta da Aziz’in hikayesini ironik kılan bir diğer etmen. Aziz ise diğer herkesin aksine yalnız olmak için her yolu denerken yalnız olamıyor.

azizler inceleme

Film birçok kişi tarafından beğenilirken, birçok kişi tarafından nefret edildi. Bence çok beklentiyle izlenmediğinde yer yer keyiflendirebilecek olmasına rağmen iyi bir film sayılmaz. Buna rağmen yıldız kadrosu gerçekten filmi iyileştiriyor. Filmin birçok kişi tarafından son filmi I’m Thinking of Ending Things ile yıla damga vuran isimlerden Charlie Kaufman‘ın tarzına benzetildiğini gördüm. Eğer siz de yönetmeni ve işlerini seviyorsanız bu filme sıcak yaklaşabilirsiniz.

‘Yalnızlığın Her Hali: Azizler İnceleme’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!