Kiralık Konak Kitap İncelemesi

Yakup Kadri – Kiralık Konak Kitap İncelemesi

Herkese selamlar arkadaşlar. Bu haftanın kitabı olarak Yakup Kadri’nin Kiralık Konak kitabını seçtik. Kiralık Konak Kitap İncelemesi yazımıza geçelim dostlar!

Kiralık Konak Kitap İncelemesi

Kiralık Konak Kitabı Hakkında

Kiralık Konak Yakup Kadri’nin yazmış olduğu ilk kitaptır. İlk baskısı 1922 yılında basılmıştır. Dil olarak sade bir dil kullanmıştır. Derin psikolojik tahlillerde bulunmuştur ve çevresel betimlemelere sık sık yer vermiştir. Kişilerin karakter analizlerini detaylı bir biçimde aktarmıştır. Romanı okuduğunuz zaman her karakteri yıllardır tanıyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Öfkelerini, saflıklarını, kafalarından geçen planlarını önceden seziyorsunuz. Elbette bu Yakup Kadri’nin başarısıdır.

Kiralık Konak Kitabının Konusu Nedir?

Kiralık Konak Kitap İncelemesi

Kitap aslına bakarsanız konu olarak o dönem yazarlarının sıkça ele aldığı ”yanlış batılılaşma” durumunu ele alıyor. Yazar bu konu çevresinde karakterler oluşturuyor ve olay örgüsünü bu şekilde ilerletiyor. Kısaca olaylardan bahsedecek olursak Naim Efendi (ki kendisi 2. Abdülhamit döneminin önemli isimlerindendir) kızı, damadı ve torunları ile birlikte konakta oturmaktadır. Torunları dönemin koşullarına aldırmadan haftanın belirli günleri çeşitli kutlamalar yapmaktadır ve ev halkından olmayan bazı kişiler de bu kutlamalara katılmaktadırlar. Naim Efendi yaşlıdır ve ailesiyle bu konuda anlaşamamaktadır. Kendisi dönemin koşullarını, ülke koşullarını çok iyi bilip kendine dert etmiştir, ev halkı ise gündelik yaşamlarını tamamen batıya göre şekillendirmektedir. Olaylar böyle devam etmektedir.

Aynı Ülkede Yetişen İki Farklı Gençlik – Kiralık Konak Kitap İncelemesi

Yanlış Batılılaşma o dönem ülke gençlerinin kanseri olmuştur. Hatta öyle ki bu kanser ailelere bile sıçramıştır. Yakup Kadri kitapta bu gençlerden ”züppe gençlik” diye bahsetmiştir. Ve özellikle kendi torunlarını, torunlarının arkadaşlarını öyle isimlendirmiştir. Fakat iki gençlik dedim. Çünkü tüm bunların dışında olan bir karakter daha var. Hakkı Celis. Şimdi hem torunlarını hem de o karakterlerin analizlerini yapalım.

Züppe Gençlik: Servet Bey, Sekine Hanım, Seniha, Faik Bey

Servet Bey Naim Efendinin damadıdır. Sekine Hanım Naim Efendinin kızı, Seniha ve Faik ise torunudur. Bu dördünün ortak özellikleri batıyı kendilerine rehber edinmeleridir. Her biri modaya ve eğlenceye son derece düşkün, keyiflerinden hiçbir şekilde ödün vermeyen kişilerdir. Hiçbir şekilde sorumlulukları yoktur. Akşama kadar tek düşündükleri kıyafetleri, yüzüne sürecekleri boyaları ve akşama kimi davet edip kime havalarını atacaklarıdır. Elbette zenginlik ve lüks bu aile için son derece önemli bir kavramdır.

Karşı Karakter: Hakkı Celis – Kiralık Konak Kitap İncelemesi

”Ben de, ben de bu bahçe gibi çürüyeceğim; günün birinde farkına varmaksızın ben de ansızın bir tabaka kuru yaprak yığını altında görülmez olacağım…”

Sayfa 131, Kiralık Konak

Hakkı Celis bambaşka bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi şairdir ve oldukça da romantiktir. Kendisine karşı hiçbir güven duygusu yoktur. Seniha’ya karşı bir sevgi beslemektedir fakat çekindiği için bunu açıklayamamaktadır. Yine de bu duygu onu batıya karşı bir sevdaya düşürmemiştir. Yakup Kadri burada Hakkı Celis karakterini yaratarak oluşturduğu züppe karakter tipine karşı bir karşı karakter oluşturmuştur aslında. Çünkü onlar ne kadar batı sevdalısıyla Hakkı Celis o kadar vatansever, onlar ne kadar işgüzar ise Hakkı o kadar dürüsttür. Onlar ne kadar acımasızsa bu karakter tam tersine o kadar merhametlidir.

Kuşaklar Çatışması: Naim Efendi – Kiralık Konak Kitap İncelemesi

”Gözünüz önünde aylarca yalnız başıma, çarmıhımı omzumda taşıdım da biriniz farkına varmadınız…”

Sayfa 132, İletişim Yayınları

Naim Efendi yaşı oldukça fazla olan, ülkeyi ve ailesinin bu durumunu kendine dert edinmiş dolayısıyla psikolojik olarak zayıflığı bulunan bir karakter olarak tasvir edilmiştir. Ailesiyle hiçbir şekilde anlaşamamaktadır çünkü ailesinin bu hallerine anlam verememektedir. Her gün yapılan kutlamalar, sürekli değişen kıyafetler, eve giren yabancı kişiler ona anlamsız gelmektedir. O batının ilmini almak gerektiğine inanırken ailesi tam tersi şekilde yoluna devam etmektedir. Bu şekilde ilerleyişleri Naim Efendi’de adeta bir sinir harbine yol açmaktadır ve sağlığını fiziksel olarak da etkilemektedir.

Yakup Kadri o dönem içerisindeki kuşaklar çatışmasını Naim Efendi (çünkü konaktaki en yaşlı kişi o) ve özellikle torunları üzerinden anlatmak istemektedir. Ama kitapta dikkatimi çeken bir husus var. Naim Efendi ve Hakkı Celis gibi karakterler evet çok dürüst, vatansever olarak betimlenmişler ama bir o kadar da içine kapanık, istediklerini dile getiremeyen silik tipler olarak anlatılmış. Okuduğunuz zaman bu dediğime dikkat ederseniz dediğim noktayı çok daha iyi anlayacaksınız.

Yakup Kadri- Kiralık Konak Kitabından Alıntı

”Dünyada eş yüzler olduğu gibi, eş ruhlar da vardır.”

Yakup Kadri, Kiralık Konak

Yazımı noktalamadan önce bu güzel kitaptan birkaç alıntı yapmak istiyorum. Bu arada kitabı okumuş olan arkadaşlarım var ise onlardan da yorum bekliyorum. Kitap hakkında düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. Umarım sizler için bilgilendirici bir yazı olmuştur diyorum ve de alıntılarla sizlere veda ediyorum. Hoşça kalın.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!