Xbox ve Playstation: İki Büyüklere Yakından Bakış

Oyun dünyasında oyuncular ikiye bölünmekten zevk alıyor. Skyrim ve Witcher, Rainbow ve CS-GO, ya da en aşina olduğumuz Xbox ve Playstation. Xbox ve Playstation, çıkışlarını yaptıklarından beri, oyun dünyasında rekabet içerisinde olan iki markanın başını çekiyor. Bu yazımızdaysa sizlerle beraber yeni Xbox ve Playstation’u inceleyeceğiz.

Uzun zamandır yazılıp çizilenlerin ardından Microsoft yeni konsolu Xbox Series X’in teknik özelliklerini açıklamıştı. Benzer şekilde PlayStation 5 ile ilgili de birçok sızıntı yaşandı ve en sonunda Youtube üzerinden yapılan canlı yayında tüm özellikler halka duyuruldu. Her iki konsol da bu senenin sonlarına doğru piyasaya sürülecek. Baktığımız zaman iki oyun konsolu da gerçekten çok yüksek performanslarla ile bizleri karşılıyor.

DualSense
Fotoğraf: Playstation Blog

GPU

PS5 ve Series X’in en büyük farklılıkları; SSD VE GPU. Sony PS5’te 2.23 GHz’te çalışan, 36 işlem birimine sahip AMD rRDNA 2 tabanlı GPU kullanıyor. Microsoft, benzer şekilde Xbox Series X için, özel bir AMD rDNA 2 tabanlı GPU seçti ancak her biri 1.825 GHz’de çalışan 52 işlem birimli. Her iki konsol için de GPU’ların çok daha hızlı ve güçlü olacağı belirtildi.

İşlemci
Fotoğraf: News Xbox

İşlemci

Xbo Series X, AMD’nin 3,8 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli özel Zen 2 işlemcisinden güç alacak. Playstation 5’ te Xbox gibi her biri 3.5 GHz’e çıkabilen sekiz adet AMD Zen 2 çekirdeği barındırıyor. Ayrıca Xbox, 8K ve ışın izleme gibi teknolojileri de destekleyecek. Xbox Series X’in işlemci gücü Xbox One’a göre 4 kat ve grafik performansının Xbox One X’ten 2 kat daha iyi olacağı söylendi. Series X’in bu donanımı 4K 60 FPS kalitesinde oyun oynamayı mümkün kılacak gibi görünüyor. Hatta desteklenen oyunlarda 120 FPS’ye kadar ulaşılabilecek.

Depolama

İki konsol arasında performans ve belki de fiyat farklılığı yaratacak donanım ise depolama. Zaten firmalar ilk olarak hafıza birimlerini değiştirdiklerini açıklamışlardı. Mesela PlayStation 4’lerdeki HDD yeni konsolda yok, çünkü yeni konsol SSD içeriyor. Sony, önümüze 825 GB depolama ve 5.5 GB/s performans sağlayan etkileyici bir SSD sundu. Xbox Series X ise özel bir 1 TB NVMe SSD içeriyor ve ancak 2.4 GB/s hızlarına erişebiliyor. Bu da iki konsol arasında ciddi bir fark olduğuna işaret ediyor. Bu fark sayesinde Playstation 5, oyunlarını gözle görülür bir şekilde daha hızlı yükleyecek.

Xbox ve Playstation
Fotoğraf: TechRadar

Oyunlar

Tüm bu özelliklerin yanında konsol oyunları da oyuncuların hangi konsolu tercih edeceğini belirleyen önemli bir unsur. Buradaki avantaj Xbox Series X’te. Çünkü PlayStation 5 çıkışında 100 adet PlayStation 4 oyunu destekleyecekken; Xbox Series X tüm Xbox One oyunları ve hali hazırda geriye uyumluluk programında bulunanları da destekleyecek.

Xbox ve Playstation
Fotoğraf: The Verge

Konsolları birbirinden ayıran diğer özelliklerse;

Playtation 5, 3 boyutlu ses teknolojisi olan Tempest 3D’yi kullanacak. Yani eğer oyunda solunuzdan adım sesleri geliyorsa sesin de solunuzdan geçip gideceği anlamına geliyor.

Xbox Series X, HDR özelliği olmayan oyunlara bile HDR efektleri uygulayabilecek. Bu teknoloji oyunlara renk körü modu eklemek için de kullanılabilecek.

Her ne kadar artık konsol ve bilgisayar oyuncuları oyunlarını internet üzerinden satın alsa da PS5’te oyunların fiziksel kopyalarının kullanılmasını sağlayacak bir CD sürücü bulunacak. Ayrıca konsol, PSVR’ı destekleyecek.

Playstation VR
Fotoğraf: HowtoGeek

Xbox Series X ise VR oyunlara göre tasarlanmış bir konsol olmayacak. Microsoft, VR konusunda Sony ile rekabete girme taraftarı değil.

Xbox Series X, Xbox One aksesuarları ile uyumlu bir yapıda olacak. Yani eğer mevcut nesile sahipseniz kontrolcüyü yeni nesilde de kullanabileceksiniz.

Yukarıda anlattığımız iki konsolun özelliklerini özetleyecek olursak;

PLAYSTATION 5 XBOX SERIES X
İşlemci AMD Zen 2 (3.5GHz, sekiz-çekirdekli) AMD Zen 2 (3.8GHz, sekiz-çekirdekli)
Grafik birimi (GPU) AMD RDNA 2 (10.28 teraflops, 36CU) AMD RDNA 2 (12 teraflops, 52CU)
Bellek (RAM) 16GB GDDR6 16GB GDDR6
Depolama 825GB (NVMe SSD) 1TB (NVMe SSD)
Optik sürücü 4K Ultra HD Blu-ray 4K Ultra HD Blu-ray
Performans 4K 60 FPS 4K 60 FPS (120 fps’ye kadar)
Harici depolama USB HDD desteği USB 3.2 HDD Desteği
Genişletilebilir Depolama Alanı NVMe SSD Slotu 1 TB Genişletme Kartı

Bu yazımızda sizlerle beraber Xbox ve Playstation karşılaştırması yaptık. İki konsol arasındaki donanım benzerlikleri şaşırılacak bir nokta değil, çünkü her ikisi için de çıkarılacak birçok oyun olacak. Şu durumda, Microsoft rakibine göre daha avantajlı durumda olsa da, son söz her iki konsol piyasaya sürüldüğünde söylenecek.


Fatma Kevser Aktuğ
Hitman'e gönül vermiş, oyun sever.