Xbox Series X Sunum Değerlendirmesi

Microsoft geçtiğimiz günlerde Xbox Series X için çıkartacağı oyunları tanıtan bir sunum düzenledi. Normal şartlarda E3’te tanıtılması gereken bu yapımlar, korona virüsü nedeniyle organizasyonun iptal edilmesi üzerine, Microsoft’un bölüm bölüm aylara böleceği lansman yayınlarına kalmış durumda. Bu yazımızda bu lansmanların ilk bölümü olan “üçüncü parti yapımcılardan gelen oyunlar” temalı sunumu değerlendirecek, analiz edecek , üzerine konuşacak ve yorumlayacağız.

xbox series x sunum

Sunum Hakkındaki Genel Yorumumuz

Biz sunumun işleyiş tarzını ve kurgusunu çok beğendik ancak içerik olarak çok zayıf bulduk. Bu durumu birazcık açmak gerekirse; sunumun başlar başlamaz, çok kısa olarak yetkililerin konuşmasına yer verdikten sonra, hızlıca teker teker bütün oyunları göstermesi bize göre güzeldi. Biz, çoğunlukla yapımcıların konuştuğu ve tanıtılan oyunun az materyale sahip olduğu sunum tarzlarından hiç haz etmiyoruz. Bunun yerine tanıtılan oyun hakkında genel fikir edinebileceğimiz videolar ve mümkünse de oynanış videosu görmek istiyoruz. Bu bağlamda Microsoft, Xbox Series X için iyi bir sunum hazırlamış. Etkinlik başlar başlamaz kısa bir giriş sekansından sonra hızlıca oyunların tanıtım videoları gösterildi ve en sonunda da yapımcılarla olan sohbetlere geçildi.

xbox series x controller

Peki, madem sunumun işleyişini beğendik, neden sunumu zayıf bulduk? Çünkü sunumda hem yeterli oynanış videosu hem de heyecan yaratacak bir IP yoktu. Eğer bir sunumda bolca yeni IP tanıtıyorsanız, ya araya eski serilerin devamı olacak yeni oyunlar duyurmalı ya da tanıttığınız yeni IP’lerin oynanış videosunu koymalısınız. Xbox Series X için düzenlenen sunum bu konuda geri kalmasının yanı sıra, yayınlanan devam oyunlarının yaratacağı heyecan bakımından da oldukça yetersizdi. Üstelik tek heyecan yaratabilen oyun Assassin’s Creed Valhalla’nın da oynanış videosu, tanıtılacak denmesine rağmen, tanıtılmadı. Biz Microsoft’un bu noktada yanlış bir politika izlediğini, sunumları bölerek hata yaptığını ve en büyük rakibi Sony’ye koz verdiğini düşünüyoruz.

Xbox Series X Sunum İçeriği

Öncelikle bu oyunların üçüncü parti oyunlar olduğunu ve bütün platformlara gelecek olduğunu bilin. Microsoft, Xbox Series X için, kendi stüdyolarına yaptırdığı birinci parti oyunları tanıtmak adına ayrı bir sunum hazırlayacak. Ayrıca Microsoft, “Xbox Series X Optimised” adlı yeni bir programı duyurdu. İddialarına göre bu program dahilinde olan oyunlar daha performanslı çalışacak, daha iyi gözükecek ve daha stabil oynanacakmış. Bu lansmanda tanıtılan bütün oyunların Xbox Series X Optimised olduğunu da belirtelim.

Assassin’s Creed Valhalla

Valhalla’yı hepimiz az çok biliyoruz zaten, kendisi hakkında daha detaylı bilgileri halihazırda yazdığımız şu yazıdan edinebilirsiniz. ACValhalla hakkında aklımızda kalan tek detay, oynanış videosu gösterilecek denmesine rağmen sadece oyun içi fragman gösterilmesi ve sinirden monitöre yumruk atma isteğimiz oldu.

Bright Memory Infinite

Mart 2020 yılında çıkışını yapmış Bright Memory oyununun görsel güncelleme almış versiyonu. Video bize CGI gibi geldi, eğer değilse ve oyun içiyse gerçekten çok iyi duruyor. Gözlemlerimize göre oyun bilim kurgu temasını işleyecek. Yapımcılar silah kullanımıyla beraber kanca ve kılıç gibi aletleri de ekleyerek bilindik FPS türüne farklı bir tarz katmışlar.

Dirt 5

Sadece araba yarışı çıkartan firma çok az kaldı, Codemasters’ta bunlardan biri. Görsellik ve oynanış keyifli gözüküyor, araba yarışı severlerin beğeneceği kesin.

Scorn

İlgimizi çeken oyunlardan bir tanesi bu oldu. Oyunun tanıtımın videosunda adeta Edgar Allan Poe yapıtlarından fırlamışçasına karanlık, kaotik ve gotik bir atmosfer görüyoruz. Bu atmosferde bazı teknoloji kırıntılarının da varlığını görmek “Acaba bu bir uzaylı oyunu mu?” diye sordurttu bize. Scorn, birinci şahıs bakış açısıyla oynanacak bir korku oyunu olacakmış. Beklemedeyiz.

Chorvs

Uzay gemileriyle savaşacağımız bilim kurgu temalı bir oyun gibi duruyor. İlk başta online bir uzay-shooter oyunu olduğunu düşündük, ancak tanıtılan fragman oyunun bir hikayesi olduğu izlenimini veriyor. Mass Effect tarzı bir oyun olursa tadından yenmez diyor, videodaki oyun adıyla video isminin aynı olmamasına şaşıyor, geçiyoruz.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Bu oyunu çok uzun zamandır bekliyoruz. İlk oyununu oynarken edindiğimiz deneyim gerçekten muazzamdı. İlk oyun, mükemmel bir RPG oyunu olmasının yanı sıra, mükemmel bir vampir oyunuydu. Vampir olmanın mekanikleri oyuna çok iyi yedirilmişti ve zamanına göre de çok detaylıydı. Tekrar edelim, bu oyunu çok uzun zamandır bekliyoruz. İkinci oyunun duyurulmasına çok coşmuştuk ve çıkışının da gitgide yaklaştığını görmek bizi çok mutlu ediyor. Bloodlines 2 en çok beklediğimiz oyunlardan biri ve sunumda gördüğümüz zaman çok mutlu olduk.

Call of The Sea

Güzel görselliğe sahip bir oyun, belli ki sanatsal olarak ortada iyi bir iş var. Çeşitli bulmacaları çözmemiz gereken bir macera oyunu olarak nitelendirilmiş. Bu tarz “yürüme simülasyonu” dediğimiz oyunlarda önemli olan çevre, atmosfer, görsellik ve sunumdur. Bu dört kriter de iyi olursa, Journey gibi, ortaya muazzam bir iş çıkabilir.

The Ascent

Tanrısal bakış açısıyla shooter oynadığımız, co-op, bir başka cyberpunk oyunu. Halihazırda bu tarzda oyun oldukça fazla. Yapımcılar ek olarak oyuna RPG ögeleri de ekleyeceklerini söylemişler.

The Medium

İlgimizi çeken bir başka oyun daha. Gene karanlık, gotik bir atmosfer ve gene korku oyunu. Oyun hakkında fazla detay verilmemiş, ancak fragmanın bizi meraka soktuğunu söyleyebiliriz.

Scarlet Nexus

Animasyon görüntülerle ve ilginç karakter dizaynlarıyla bir animeyi andıran hack and slash oyunu. 3 kişiye kadar co-op oynanabileceği de söyleniyor. Bu oyunun varlığı güzel, son yıllarda çok az hack and slash oyunu çıkıyor.

Second Extinction Reclaim Earth

Güzel grafiklere sahip bir shooter oyunu. Co-op oynanabilecekmiş. Bize Dino D-Day’i anımsattı, anlaşılan dünyayı bir dinozor istilasından kurtarmaya çalışacağız.

Yakuza Like A Dragon

Genellikle Playstation ile bağdaştırdığımız Yakuza markasını Xbox sunumunda görmek bizi oldukça şaşırttı. Üstelik de Xbox Series X’in çıkış oyunlarından biri olacakmış. Japon mafyası, bol bol kas, dövmeli abiler, silahlar, yakın dövüş ve benzeri… Yeni Yakuza oyunu nasıl olacak, beklemedeyiz.

Madden NFL 21

Amerikan futbolu. Sunuma koymaları çok iyi olmuş.(!)

Son Sözler

Tanıtılan oyunlar içerisinde bizi çok fazla heyecanlandıran bir oyun olmadı. Elbette merak ettiğimiz, diğerlerine nazaran daha çok beklentiye girdiğimiz oyunlar oldu; anlatmaya çalıştığımız asıl şey, bu sunumda tanıtılan herhangi bir oyuna hype yaşıyor olmamamız. Sadece Bloodlines 2 için bir hype söz konusu olabilir ancak Bloodlines 2’nin geleceği çok önceden belliydi zaten, yeni bir duyuru değil. Biz, malum ve bilinen büyük çaplı bir IP’nin yeni neslin gazıyla beraber bu sunumda tanıtılmasını bekliyorduk. Her ne kadar beklentilerimiz boşa çıksa da, birinci parti oyunların tanıtılacağı diğer sunumdan umudumuz hala yüksek. Umarız ikinci sunumda daha iyi bir iş çıkartılır ve bizler de yeni neslin gazını almış oluruz.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.