WT Social: Wikipedia’dan Yeni Sosyal Ağ

Wikipedia‘nın kurucu ortaklarından Jimmy Walles, sadece üyelerin bağışlarıyla ayakta kalacağını söyledikleri WT Social isimli yeni bir sosyal medya platformu kurdu.

Jimmy Wales, yeni açtığı WT Social sosyal medya platformunun şimdiden 160 bin üyeye sahip olduğunu söyledi.

WT Social

Facebook gibi sosyal medya ağlarına nazaran kullanıcılarının verilerini asla satmayacaklarını söyleyen Wales, kullanıcılarının bağışlarıyla sitenin gelirini sağlayacaklarını açıkladı.

Şu an platforma üye olmak isteyen herkes önce bekleme listesine alınıyor. Beklemek istemeyenler ücretli üyelikten faydalanıp bu sıradan çıkabiliyor. Ücretli üyelik fiyatları aylık 12.99 Dolar, Yıllık ise 100 dolar.

WT:Social, platformun daha çok haber odaklı olacağını ve üyelerin girilen yanıltıcı başlıkları düzeltebileceğini vaat ediyor.

wt social

Şu an tasarımı gayet basit bir şekilde dizayn edilmiş.

WT Social; şu aşamada Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerine rakip olması olası gözükmüyor. Google bile bunu daha önce denedi ve başaramadı. Jimmy Wales, Facebook ya da Twitter gibi ağları geride bırakmak yerine daha anlamlı içerikler hedefleyen ve daha az insandan oluşan bir topluluğu hedefliyor.

WT Social’a buradan üye olabilirsiniz: Tıkla git

WT Social Nedir?

WT Social’a Hoşgeldiniz ! Sosyal ağlar büyüdükçe, dünyadaki kötü oyuncuların sesini de arttırdılar. WT Social, sahneyi kötü oyuncuların elinden almak istiyor. Sahte haberler, küresel olayları etkiledi ve algoritmalar yalnızca “katılım” ve insanları özümseyici platformlara bağımlı kılmakla ilgileniyor.

WikiTribune farklı olmak istiyor.

Verilerinizi asla satmayız. Platformumuz, mahremiyetin korunmasını ve sosyal alanınızın reklamsız olmasını sağlamak için bireysel bağışçıların cömertliği konusunda hayatta kalır.

Hangi içeriğe hizmet sunduğunuz konusunda kendi seçimlerinizi yapma ve yanıltıcı başlıkları doğrudan düzenleme veya sorunlu postaları işaretleme konusunda sizi güçlendireceğiz.

Kötü aktörlerin kaldırıldığı bir ortamı teşvik edeceğiz, çünkü bu doğru, aniden alt çizgimizi etkilemesi nedeniyle değil.

Ama bu sadece sizin yardımınızla işe yarayacak. Öyleyse bugün katılın ve sosyal medya ortamının değişmesine yardımcı olun.

WikiTribune Nedir?

WikitribuneVikipedi‘nin kurucusu Jimmy Wales tarafından başlayacağı Nisan 2017’de duyurulan ve Wikimedia Vakfı veya Vikipedi ile ilgisi bulunmayan web sitesidir.

Amacı, “olgusal ve tarafsız” makaleler yayınlayarak sahte haberlerle mücadeleye yardımcı olmaktır. Profesyonel gazetecilerle vatandaş gazetecilerin birlikte çalıştığı, ücretsiz ve reklam yayınlamayan bir platform olarak tasarlanan Wikitribune ‘in gelirini bağışlardan sağlaması planlanmakta. Çekirdek bir ücretli yazar ekibinin bulunacağı sitede, gönüllülerin oluşturduğu taslakların ücretli editörler tarafından düzenlenerek yayınlanması da mümkün olacak.