WhatsApp Dışında Kullanabileceğimiz Uygulamalar

WhatsApp Dışında Kullanabileceğimiz Uygulamalar

WhatsApp

24 Ocak 2009 yılında Jan Koum, Kaliforniya’da WhatsApp uygulamasını kurdu. WhatsApp kelime anlamı olarak ‘naber’ anlamına gelmektedir. Çok hızlı bir şekilde büyüyen bu uygulama 2014 yılında Facebook tarafından satın alındı. Satın alındıktan sonra Mark Zuckerberg tarafından, kimsenin verilerinin satılmayacağının ve gizlilik ilkelerine bağlı kalınacağı sözü verildi ama bu söz geçen gün yeni gelen sözleşme ile bozuldu. WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi ve WhatsApp dışında kullanabileceğimiz uygulamalar listemize bir göz atalım. Signal, Telegram, Bip ya da Viber ne kadar güvenli?

WhatsApp Yeni Sözleşme

WhatsApp yeni sözleşme ile birlikte 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren gizlilik sözleşmesinde yer alan, verilerimizin gizliliği maddesi ortadan kalkıyor. Bundan sonra WhatsApp bilgilerimizi, çift taraflı korunan konuşmalarımızı kendi şirketlerine aktarabilir, yani kendi şirketlerine satma hakkı doğuyor. Bu bize daha az güvenilirlik verirken ayrıca kendi aramızda yaptığımız konuşmalardan doğacak yeni reklamlarında yolda olduğunu gösteriyor. Anlaşmayı kabul edenler 8 Şubat 2021’den itibaren daha fazla reklam alacak ve kendi özel konuşmalarının dahi bir gizliliği kalmayacak.

WhatsApp Dışında Kullanabileceğimiz Uygulamalar

Kabul Etmeme Seçeneğimiz Var mı?

8 Şubat 2021’den itibaren geçerli olacak bu yeni sözleşmeyi kabul etmeme durumunda WhatsApp’ı silmemiz gerekiyor. Avrupa Birliği ülkeleri haricinde kalan ülkelerin bu sözleşmeyi kabul etmeme şansı sadece bu uygulamayı silmekten ve kullanmamaktan geçiyor.

WhatsApp’ın İlk Denemesi Değil Bu

WhatsApp 2016 yılında daha önce yeni bir sözleşme getirip, verilerimizin Facebook ile paylaşılacağına dair bir sözleşme paylaşmıştı. Şu anki durumdan farklı olarak bu sözleşmeyi 30 gün içerisinde iptal etme hakkımız vardı. Yani Mark Zuckerberg 2016 yılında isteğe bağlı olarak verilerimizin paylaşılabileceğini bize aktarmış fakat reddetme şansı da vermişti.

WhatsApp Dışında Kullanabileceğimiz Uygulamalar

WhatsApp Dışında Kullanabileceğimiz Uygulamalar

WhatsApp’ın bu anlaşmasını kabul etmek istemiyorsanız farklı uygulamalara kayabilirsiniz. Yeni sözleşmeden sonra Elon Musk bir açıklama yaparak, WhatsApp dışında en güvenilir alternatifin Signal olabileceğini söyledi. Signal dışında da Telegram, Bip ya da Viber gibi alternatifleri de düşünebilirsiniz. Bu uygulamalardan Telegram hariç diğerlerinde bir güvenlik açığı şu anlık bulunmuyor. İleride onlarında gizliliğimizi yok sayabileceğini unutmamak lazım fakat şu anlık alternatiflerimiz bunlar.

WhatsApp Dışında Kullanabileceğimiz Uygulamalar

Mark Zuckerberg’in Davası

Mark Zuckerberg daha önce Facebook üzerinden verileri sattığı için Amerika Senatosu tarafından yargılanmıştı. Kendisi bu iddiaları reddetmesine rağmen 75 milyar dolarlık bir zarara uğramış ve ciddi bir şekilde maddi, manevi zarara uğramıştı. Bu şekilde bir zarara uğramamak için bu sefer bizi bilgilendirip, verilerimizi kendisine aktarmak istiyor.

WhatsApp Dışında Kullanabileceğimiz Uygulamalar

Kullandığımız Diğer Uygulamalar Ne Kadar Güvenli?

Evet, Mark Zuckerberg bizim verilerimizi kullanmak isteyip, daha fazla ve daha nokta atışı yaparak bize reklam vermek istiyor fakat WhatsApp haricinde verilerimiz ne kadar güvende? Şu anda Google üzerinden ya da Instagram üzerinden herhangi bir şey arattığınız zaman hemen o arattığımız şeylerle ilgili her yerden reklamlar karşımıza çıkıyor hatta daha önce farklı kişiler tarafından yapılan deneyler sonucu, bir şeyi aratmasak bile telefonumuzun yanında o şeyle alakalı çok konuştuğumuz zaman, Google tarafından reklamlarını görebilmemiz mümkün. Bu tarz deneylere de bakıldığı zaman görüyoruz ki neredeyse hiçbir şekilde verilerimiz güvenli değil, her daim bize reklam çıkarmak için farklı yerlerden verilerimiz kullanılıyor.

‘WhatsApp Dışında Kullanabileceğimiz Uygulamalar’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!