Vücudumuzdaki çakralar

Vücudumuzdaki Çakralar ve Anlamları

Vücudumuzda birçok çakra bulunmakta ve bu her çakranın farklı anlamları var. Fakat temel olarak 7 temel çakra var ve her bir çakra yaşamımız için birbirinden önemli. Vücudumuzdaki çakralar ve anlamlarını sizler için araştırdık Bir Parça Tuhaftık ekibi olarak ”Vücudumuzdaki Çakralar ve Anlamları” isimli yazımız sizlerle. İyi okumalar.

Çakra Nedir?

Çakra nedir diye soracak olursanız kelime anlamı olarak ”tekerlek” anlamına gelen ve Sanskritçe bir kelime olan ”cakra” dilimizde çakra olarak kullanılmaktadır. Vücudun fiziksel veya ruhsal enerjisi anlamına gelir. Her çakra insan vücudunun farklı bir yerinde fizyolojik bir fonksiyon, tepkiden sorumludur. Her çakranın ayrı bir rengi ve özelliği vardır. Biz bugün temel yedi çakradan bahsedeceğiz.

İlk olarak: Kök Çakra (Kundalini Çakrası)

En temel ve ilk sırada gelen kök çakranın rengi kırmızıdır ve kuyruk sokumunun altında bulunur. Tek sayılı bir çakra olarak dışa dönüktür. Temel hayatta kalma, cinsel dürtüler ve bedensel hayat enerjisi çakrasıdır. Birinci çakra herhangi bir salgı bezi ile bağlantılı değildir fakat ayak tabanındaki çakralarla beraber çalışır. Eğer birinci çakranızda bir problem varsa endokrin sisteminizde sıkıntılar olabilir. Çok güçlü bir enerjisi olan kök çakra ani güç gösterilerinden de sorumludur. Tehlikeden kaçma veya tehlikeye karşı koyma gücünü kök çakramızdan alırız.

Vücudumuzdaki çakralar

İkinci çakramız: Sakral Çakra (Hara Çakrası)

Sakral çakra temel ikinci çakradır ve sıcak bir turuncu rengi vardır. Bedenin orta yerinde göbek deliğinin tam altında bulunur. İkinci çakra tüm duygularımızla, cinsel kimliğimizle alakalıdır. Üreme organlarımız olan yumurtalıklar ya da erbezleri ile doğrudan bağlantılıdır. Aynı zamanda cinsel olmayan durumlarda da karşımızdaki ile bedensel empati kurmamızı sağlar. İkinci çakranıza çok fazla odaklandığınız veya sadece ikinci çakranıza odaklandığınız zaman duygularınız biraz daha sizin için ön planda olacaktır. Sakral çakranız düzgün çalıştığında empati ve insanlarla olan iletişiminizin gerçekten daha iyi bir noktaya geldiğini fark edeceksiniz.

Vücudumuzdaki çakralar

Üçüncü Çakra: Solar Plexus Çakrası (Güneş Sinir Ağı Çakrası)

Solar plexus çakrasının rengi güneş sarısıdır ve göbek deliğimiz ile göğüs kemiğimiz arasında bulunur. Üçüncü çakra düşünce ve akılla; düşüncenin beden üzerindeki etkisi ile ilgilidir. Adrenalin ve pankreas ile bağlantılıdır. Aynı zamanda da psişik bağışıklık sistemimizin merkezidir. Açlığa bağlı olmayan karın ağrısı genellikle tehlikeli insanlar karşısında veya tehlikeli ortamlarda kapanmaya çalışan üçüncü çakranın işaretidir. Beden seviyesinde üst ve alt çakralar arasında bir köprü görevi görmektedir. Bu çakranız size sadece dışardan gelen enerjiyi kontrol ederken sıkıntı çıkarabilir. Bu da düzgün bir şekilde çakranız çalışıyorsa çok da sıkıntı çıkarmayacaktır.

Vücudumuzdaki çakralar

Dördüncü Çakra: Kalp Çakrası

Dördüncü çakra olan kalp çakrası zümrüt yeşili renkte göğsün tam ortasında bulunan, kavrayıcı, kabul edici enerji merkezidir. Kalp çakrası olarak adlandırılır ama aslında göğüs kemiğinin arkasında konuşlanmıştır. Timüs beziyle ilişkilendirilmiştir. Hem kendisine hem de dış dünyaya karşı şefkat duygusunu ve sevme yeteneğini barındırır. Kalp çakrası el çakralarına bağlıdır. Bu bağlantı sağlıklı değilse, sevme, bağlanma ve kabul etme becerileri zarar görebilir. Kalp çakrası yedi çakralı sistemin merkez (ya da geçiş) çakrasıdır. Aşağıda bulunan üç ruh çakrası ve yukarıda bulunan üç ruh çakrası arasındaki boşlukları kalp çakrası doldurur.

Vücudumuzdaki çakralar

Beşinci Çakra: Boğaz Çakrası

Bu çakranın rengi safir mavisidir ve boynun dibindeki oyuk kısmın tam üstünde bulunur. Bedenle ruh arasındaki iletişimi sağlar ve bunu dış dünyaya iletir. Tiroit ve paratiroid bezleriyle ilişkilendirilir. Ruhtan gelen bilgiyi gerçeğe çevirebilme yeteneği nedeniyle beşinci çakra aynı zamanda değişim ve taahhüt merkezidir. Çoğu durumda boğaz ve ensedeki tıkanıklıklar ya da hastalıklar ya da enseden başlayan baş ağrıları kişinin kendini ifade etmek ya da değişmek konusundaki isteksizliğinin işaretidir.

Vücudumuzdaki çakralar

Altıncı Çakra: Üçüncü Göz Çakrası

Bu çakra parlak çivit mavisidir ve alnımızın tam ortasında bulunur. Hipofiz bezi ile bağlantılıdır. Birisi sizinle psişik olarak temasa geçtiğinde durugörü merkezi olan altıncı çakra genellikle birinci çakrayı uyarır. Çoğunlukla son derece aktif bir çakradır. Altıncı çakra aynı zamanda idrak, muhakeme etme, mantıklı hüküm verme merkezidir ve öğrenme, bilgi toplama, bilgi işleme gibi üst beyin fonksiyonlarını da yönetir. Sağlıklı olarak çalışan bir altıncı çakra size hayallerinize göre değil daha gerçekçi bir düşünceye göre karar vermenizde yardımcı olur. Altıncı çakranın duygusallıktan arınmış kesinliğinin, beşinci çakranın kararlı iletişimi ve harekete geçme kabiliyetiyle birleşmesi, bir şey yapmak yerine mazeret uyduran insanlara huzursuzluk verir.

Vücudumuzdaki çakralar

Yedinci Çakra: Taç Çakra

Temel çakralarımızın sonuncusu olan taç çakra başın en üzerinde sanki yüzer gibi durmaktadır ve menekşe moru renge sahiptir. Bedenin dışında olan tek merkez çakradır. Yedinci çakra, saf spiritüel enerji ve bilgiyle bedensel olarak bağlantı merkezidir. Yedinci çakrada bedenimize girmeden hemen önce kabul ettiğimiz manevi niyetimizin ve genellikle karmaşık olan maddesel hayatımızın ana planları vardır. Yaşamımızın büyük bir bölümünü ruh ve beden arasındaki karmaşada geçirdiğimiz için taç çakrası genelde görmezden gelinmektedir. Fakat vücudumuz için en önemli çakralardan birisidir. Düzgün bir şekilde çalışsa bile günlük hayatın sıradan halleri ile çok az bağlantısı vardır.

Vücudumuzdaki çakralar

Son Olarak

Son söz olarak şunu söyleyebilirim ki bu sizlere saçma gelebilir. Fakat çakralarınız düzgün bir şekilde çalıştığında gerçekten hayatınızda çoğu şeyin değiştiğini fark edeceksiniz. Çakralarınızı çalıştırmak için on dakikalık bir meditasyon yapmanız yeterli olacaktır. Yatmadan önce yapacak olursanız rahat bir uyku çekeceksiniz ve sabah uyanırken de çok zorluk çekmeyeceksiniz. Vücudumuzdaki çakralar ve anlamları bizler için her zaman önemli olmalıdır.

Fantastik Seriler The Witcher

Vücudumuzdaki Çakralar ve Anlamları” isimli yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!