Elektrikli Otomobil Volkswagen

Elektrikli Otomobil Volkswagen ID.4

Üretimine günler önce başlanmış, Türkiye’de satışına kesin gözüyle bakılan Volkswagen ID.4 hakkında çok fazla bilgimiz yok. Bu otomobil hakkında bilgi vermekle birlikte “Neden bir şeyler bilmemiz gerekiyor?” sorusuna da cevap aramalıyız.

Elektrikli Otomobil Volkswagen ID.4: Elektrikli Otomobillerin Gidişatı

Volkswagen ID.4

Bundan beş yıl öncesinde elektrikli otomobiller hakkında soru işaretlerimiz oldukça fazlaydı. Neredeyse herkes performans ve fiyat konusunda çok fazla fikre sahipti. Fakat bu beş yılın sonunda bugün üretim teknikleri, performansları ve fiyatları konusunda fikirden çok bilgiye sahibiz.

İşte böyle bir dönemde otomobil üreticilerin elektrikli olmasa bile hibrit otomobil üretme fikrine sahip olması bizler için çok önemli. İşte bu beş yıllık dönemin başlangıç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknolojinin maliyeti ve gelişimini göz önünde bulundurduğumuz zaman elektrikli otomobil üretiminde, tasarımında ve geliştirilmesinde söz sahibi olabilmek çok mühim bir konu. Bu nedenle otomotiv sektörü için elektrik kullanımının daha yükseleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Elektrikli Otomobil Volkswagen ID.4 Nedir?

Volkswagen ID.4

Yüzde yüz elektrik ile çalışan, Alman markasının yeni SUV modeli. Ve bizim için önemli bir model. Çünkü üretimine yeni başlandı ve ülkemizde satışa çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu nedenle yenilikçi model hakkında bilgilenmemiz gerekiyor.

Performans

Günümüz modellerinde gördüğümüz şekilde yani dört çeker versiyonu bulunuyor. Bu versiyon iki motor, dört çekiş olarak adlandırılmış. Fakat üretiminin hızlı olması nedeniyle ve otomobil hakkında verileri toplayabilmek için tek motorlu, arkadan itişli modelini daha önce göreceğiz.

Bu versiyonları incelediğimiz zaman 45kWh-148 beygir ve 77kWh-201 beygir olarak sınıflandırabiliriz.

Batarya ve Menzil

Batarya konusunda onaylanan ifadeler bulunmakta. Fakat teknik veriler hakkında konuşabilmek kısıtlı.

İlk bilgimiz %80 şarj, otuz dakikalık bir sürede doldurabiliyor oluşu. Bunun kesinliği bulunmuyor olsa bile yeni teknolojiler ile beklentiler bu yönde. Aynı zamanda batarya sistemlerinin modüler olduğu söylenmekte. Bu farklı menzil seçenekleri sunan bir yapısı olduğunu bizlere bildirmekte.

300 mil (480 kilometre) taban olarak belirlenen modelin, uygun havalara bağlı olduğu bildirildi.

Volkswagen ID.4 Tasarım

Volkswagen ID.4

Dış

Volkswagen’ın sahip olduğu tasarım anlayışı kendine has bir anlayıştı. Son yıllarda bu çizgiye sahip olan Volkswagen ID.4 ile değişiklik getirmiş.

Artık daha tümsekli bir yapısı var. Bunu en rahat lastik üstünde yer alan bölümlerde görebilmekteyiz. Hava girişlerinin doğal olarak azalmasıyla birlikte ön taraf artık daha sade görünüyor.

Aynı zamanda aerodinamik yapının bu otomobilde inanılmaz bir şekilde artış gösterdiğini görebiliyoruz. Bu fiziki yapı dışında farlarda, aynalarda ve tavanda aerodinamik yapıyı görmekle birlikte tasarıma yedirildiğini görebilmekteyiz.

Günümüz popülerliği olarak görülen çizgisel tasarımlar sıkça görülebilmekte.

İç

Tasarımını incelediğimiz zaman güncel tasarıma hakim bir iç yapı bulunmakta.

Geniş ekranlı tabletin boyutu gayet yeterli. Özellikle rakiplerinden aşağı kalır bir yönü yok. Bununla birlikte direksiyonun sol tarafında kalan tuşların sürücüye olan yakınlığı ve direksiyon tasarımının günümüzde hazmedilen bir tasarıma sahip olması çok önemli bir nokta.

İki koltuğun arasında kalan bölümün sade bir yapıya sahip olması tüm yapının karışıklığını engeller bir şekilde.

Koltuğun sahip olduğu renkler, ambiyans aydınlatmanın ve kapı döşemelerinin rengi inanılmaz bir ortam oluşturmuş.

Tüm bu yapıları bir araya getirdiğimiz zaman elektrikli otomobile sahip olduğunuzu hissedebiliyorsunuz.

Son Notlar

Volkswagen ID.4

Sürücü ile iç içe olacak olan ID.4 ses ve dokunma ile iletişim kurulabilir düzeyde. Güvenlik ve performansı etkileyen denge konusunda 50-50 oranın yakalandığı da bildirilmekte.

MEB platformu ile tasarlanmış ve üretimine başlanmış olan Volkswagen ID.4 yaklaşık 2.600 kilogram.

Kaynakça

  • https://www.drivingelectric.com/volkswagen/id4
  • https://www.volkswagen-newsroom.com/en/id4-5840
  • https://www.caranddriver.com/volkswagen/id4

Volkswagen ID.4 yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.