Vito Genovese

Vito Genovese Bir Mafyanın Yükselişi ve Düşüşü

Vito Genovese Amerika’da

Vito Genovese 1913’te New York’a göç etti. Mafya kariyerine kendisi gibi Napoli’li olan Joe Masseria’ya hizmet ederek başladı. Hapishaneye ilk girişi ise 1917’de silah taşıdığı için oldu. 60 gün hapiste kaldı ve burada Lucky Luciano, Meyer Lansky, Bugsy Siegel ve Frank Costello gibi isimlerle iş yaptı. Hapishane hayatı sayesinde Luciano’ya yaklaştı.
Amerikan ve İtalyan mafyası arasında gelişen Castellammarese Savaşı’nda da önemli bir rol oynadı.
1931 yılında ise Luciano tarafından düzenlenen Joe Masseria suikastında eski patronuna ateş eden kişilerden biriydi. Bu yılın sonuna doğru ise Luciano, rakibi Salvatore’ye suikast düzenledi ve İtalyan mafyasının lideri oldu.

Vito Genovese

Vito Genovese’nin Karışık Aşk Hayatı


1929 yılında Vito Genovese‘nin ilk eşi genç yaşta vefat etti. Bundan üç yıl sonra mutsuz bir evlilik yaşayan ama boşanamayan evli bir kadın olan Anna Pettillo’ya aşık oldu. Genovese 16 Mart 1932’de Anna’nın eşini New York’un yüksek binalarından birinin tepesinden atarak öldürdü ve 12 gün sonra Anna Pettillo ile evlendi. Nancy ve Philip isminde de iki çocuğu oldu. Oğlu Philip mafya işlerine hiç girmedi. Anna daha sonra oldukça popüler bir dava ile eşinden boşandı ve Genovese’nin hem bir mafya babası olduğunu hem de kendisini dövdüğünü söyledi. Boşanmasının ardından Anna aylık 300 dolarlık bir nafaka aldı. Genovese ise o dönemde sadece tek bir işten bile yaklaşık haftada 30.000 dolar para kazanıyordu. 1936 yılında Luciano’nun hapse girmesi üzerine Genovese zor durumda kaldı. Daha önceki kurbanlarından biri olan Boccia’yı vuran kişilerden biri Genovese’nin adını verdi ve Genovese 1937 yılında İtalya’ya kaçmak zorunda kaldı.

İtalya’ya Dönüşü

Vito Genovese, İtalya’da Benito Mussoli’nin yakın arkadaşlarından biri oldu ve damadı Ciano ile uyuşturucu satışı ortaklığına girdi. 1943 yılında İtalyan karşıtı editör Carlo Tresca’ya suikast düzenledi. Benito Mussolini’ye ne kadar yakın olsa bile 1943 yılında Amerikalıların Sicilya’ya çıkarma yapmasından sonra, Vito tarafını Amerikalılardan yana tuttu. Sicilya’nın o dönemdeki en büyük kabadayısı olan Salvatore Giuliano ile dost oldu.

Vito Genovese

Tekrar Amerika’ya Gidişi

Amerika’ya döndüğü sıralarda normalde cinayetten aranıyordu fakat tüm şahit ve suçlular o gelmeden önce ya öldürülmüştü ya da ortadan kayboluştu. Amerika’ya döndüğü zaman arandığı cinayet davası düşmüştü.
1946 yılında Havana Konferansı’na katıldı. Burada Amerika’daki mafya gücünü eline geçirmesi üzerine uzlaştı. Albert Anastasia ve Lucky Luciano ise onun rakipleri konumundaydı. Luciano tarafından Vito Genovese’nin uyuşturucu satması yasaklandı. Luciano ve Genovese arasında yaşanan anlaşmazlıklar sonucu bir mafya savaşı çıkmak üzereydi fakat bir buluşma ayarlayıp savaşı engellediler. Luciano’nun sözünü dinlemeyip uyuşturucu satmaya başladı ve Luciano’yu ikinci sıraya düşürdü. Babalar babası olmak için Amerikan mafyasına karşı birçok suikast düzenledi. 1951’deki komisyonun buluşmasının ardından birçok kişinin karşı çıkmasına rağmen, Albert Anastasia gibi bazı mafya başlarının yok edilmesinin emrini verdi.

Capo Di Tutti Capi (Babaların Babası)

1957 yılının Nisan ayında Frank Costello’ya karşı bir suikast düzenledi fakat başarılı olamadı fakat Costello ölmekten korktuğu için ailesinin patronu olmaktan çekildi ve yerine Vito Genovese geçti. Mafya ailesinin ismi de Genovese ailesi oldu. Aynı yılın Ekim ayında ise artık tek rakibi kalan Gambino ailesinin lideri Albert Anastasia’yı Galio kardeşlere öldürttü. Bu suikastın ardından Genovese artık Amerikan mafyasının tek ve yegane lideri oldu.

Yakalanışı

Artık babaların babası olma yolunda bir rakibi kalmamasından ötürü rahattı fakat Edgar Croswell isimli New York polis erini hesaba katmamıştı. Edgar Croswell, 14 Kasım 1957 yılında, New York’ta Apalachin’de gerçekleşecek olan buluşma sırasında, buluşmanın olacağı evin sahibini gözetliyordu. Evin sahibi Joseph Barbara isimli bir şüpheliydi. Eve giren ve çıkan lüks arabaların plakalarını inceledikten sonra tüm mafya babalarının burada olduğu anladı ve tepeye çıkan yolu kapatarak arabaların kaçmasını engelledi.
Eve polislerin baskın yapması sonrasında evdeki suçluların çoğu yakalandı. Ancak bu kaçışları basının ilgisini çekti ve Genovese’nin bu buluşması bir fiyaskoya dönüştü. Arka arkaya süren davalar sonucunda Genovese suçlu bulundu ve hapse girdi.

Vito Genovese

Hapse Girişi ve Ölümü

Genovese 1959 yılında uyuşturucu ticaretinden 15 yıl hapis cezası aldı ve Genovese ailesinin başına Tony Eboli geçti. Genovese ailesinin başına Tony geçse bile Vito Genovese hapishaneden ailesini yönetmeye devam etti. Vito Genovese hapisteyken birçok mafya babasının ölümünü emretti fakat ölümü emrettiği isimlerden Joe Valachi durumu fark etti. Valachi durumu öğrendikten sonra polise sığındı ve polisin en güvenilir kaynaklarından biri oldu.
Genovese 14 Şubat 1969 yılında Springfield Hapishanesi’nde kalp krizi geçirerek öldü. Günümüzde Genovese ailesi New York’un en güçlü ve en zengin ailesi olarak görülür fakat ailenin lideri gizli olduğu olduğu için kim olduğu bilinmemektedir.

Baba Romanı Serisi

Öldüğü yıl Mario Puzo tarafından kaleme alınan Baba ve Sicilyalı isimli romanlardaki ana karakterler, Don Vito Corleone ve Michael Carleone, Vito Genovese’den esinlenerek yazılmıştır. Romanın filmini çeken Francis Ford Coppola da karakteri Vito Genovese’ye benzeterek filmi çekmiştir.

Vito Genovese

‘Vito Genovese Bir Mafyanın Yükselişi ve Düşüşü’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!