Floki'nin Gerçek Ölümü

Vikings: Floki’nin Gerçek Ölümü ve Dizideki Ölümü

Gerçek hayattaki Vikingler topluluğunu ele alan Vikings dizisinden de bildiğimiz Floki, dizinin 5. sezonunda ölmüş olabilir, ama gerçekteki Floki’nin ölümü ile dizideki ölümü ise birbirinden çok farklı. Gelin bu farklara göz atalım.

Floki'nin Gerçek Ölümü

Sevilen Vikings dizisinin Floki karakterinin kaderi şu anlık bilinmiyor. Bazıları, dizinin son bölümlerine doğru tekrardan döneceğini umarken bazıları da mağarada öldüğüne ikna olmuş durumda. Ama dizidekine nazaran gerçek Floki‘nin ölümü nasıl? 2013 yılında Michael Hirst tarafından yapılıp History Channel‘da yayınlanmaya başlanan Vikings dizisi, başta mini dizi olarak planlanmasına rağmen hızlı bir şekilde ikinci sezon için hazırlanmaya başlandı. Dizi sayesinde ise izleyiciler Ragnar Lothbrok, Lagertha, Floki ve daha pek çoğunun gerçek hikayelerini öğrendiler.

Floki'nin Gerçek Ölümü

Floki En Son Ne Zaman Gözüktü?

Vikings, yayınlamış olduğu altı sezon boyunca çok fazla değişime uğradı ve kimi karakterlere veda ederken kimilerine de hoş geldin dedi. Dizi ilk olarak efsanevi İskandinav figürü Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel), bir Viking olan gerçek kardeşi Rollo (Clive Standen) ve en yakın arkadaşı Floki‘nin (Gustaf Skarsgård) seyahatlerine ve baskınlarına yer verdi. Dizi ilerledikçe ise Ragnar’ın oğullarına ve onların kendi yolculuklarına odaklanmaya başlayıp onları dizinin kahramanı haline getirdi. Ragnar, dördüncü sezonda aramızdan ayrıldı. Ancak, başından beri onun yanında duran pek çok karakter dizide yer almaya devam etti. Bunlardan biri olan Floki ise en son 5. sezonda gözüktü.

Floki'nin Gerçek Ölümü

Peki Floki’ye Ne Oldu?

Eksantrik kişiliğiyle Vikingler‘in geri kalanından önce çıkan Floki, bir tekne yapıcısı ve grubun düzenbazıydı. Floki, Ragnar ile oldukça yakındı. Eğlenceli bir adam olmasına rağmen aynı zamanda duygusal olarak da sorunluydu. Aynı zamanda onları kızdıracak hareketlerden kaçınması gibi hareketleriyle tanrılara da oldukça sadıktı. Bir Hristiyan olmasına ve Ragnar üzerinde büyük bir etki bırakmasına rağmen Athelstan‘ı hiç öldürmemesinin sebeplerinden biri de buydu. Floki, Vikingler’in 5. sezonunda Asgard olduğuna inandığı İzlanda’da kendi yolunu çizdiğini kanıtladı. Dizinin sonralarında ise yerleşimi parçalandı ve tanrılara duyduğu hayal kırıklığı öyleydi ki Helheim denen yere giden bir kapıya ait olduğunu düşündüğü bir mağaraya cevaplar aramaya gitti. Bir keresinde içeride haç işareti buldu ve gülüp ağladığı anda mağaranın tam o anda patlayan bir volkanın içerisinde olduğunu öğrendi. Mağara, muhtemelen onu orada sıkıştırıp ölüme terk etti. Ancak henüz sezon 6‘da gözükmediği için bilmiyoruz.

Floki'nin Gerçek Ölümü

Ragnar gibi Vikingler‘deki diğer karakterler gibi Floki de gerçekten uyarlandı. Ancak Hirst ve şirket, karakteri yaratırken biraz daha özgürlerdi. Floki, Hrafna-Flóki Vilgerðarson‘dan uyarlama ve kasıtlı olarak İzlanda’ya yelken açan ilk “Norseman“. Ayrıca gerçek Floki‘nin aksine dizideki Floki’nin o zamana kadar eşi Helga ve kızları zaten ölmüştü. Ancak gerçek halinde ise yolculuklarında ailesi de Floki‘ye eşlik etti. Yeni bulduğu adalarda yaşadığı bazı sorunlardan sonra, Floki ve misafirleri Norveç‘e geri döndü ve İzlanda‘nın değersiz bir yer olduğuna inanmasına rağmen oraya döndü ve ölümüne kadar orada yaşamaya devam etti, ama aktif bir volkanın içerisindeki mağaraya gitmesiyle alakalı ile ilgili hiçbir bilgi ise yok.

Floki’nin Ölümü Onaylandı Mı?

Elbette gerçek Floki ve dizidekiyle arasında benzerlikler mevcut. Mesela ikisi de İzlanda’ya yelken açıyor ve (farklı nedenlerden dolayı) hayal kırıklığına uğruyorlar. Ama Hrafna-Flóki Vilgerðarson‘ın ölümü dizinin ihtiyacı olan duygulara sahip değildi. Vikings dizisinde Floki’nin ölümü hala onaylanmadı. Bu yüzden sezon 6’da son kez gözükmesine ilişkin bazı umutlar hala mevcut. Ama her halükarda dizi, gerçek Floki‘nin muhtemelen barış içindeki ölümünü karaktere vermeyecektir.

Vikings: Floki’nin Gerçek Ölümü ve Dizideki Ölümünün Kıyaslanmasıbaşlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Nevzat Keskin
Kendi çapımda diziler ve filmlerle ilgili yazılar yazıyorum. Bir Parça Tuhaftık