Venüs'te Yaşam Olabilir Mi

Venüs’te Yaşam Olabilir Mi?

Güneş sistemimizin ikinci gezegeni olan Venüs‘te “fosfin” molekülüne rastlandı. Yayımlanan onaylı bir makaleye göre Venüs’te bulunan fosfin molekülü insanlığın aradığı dünya dışı yaşam mümkün olabilir mi sorusunu cevaplayabilir. Kraliyet Astronomi Cemiyeti‘nin açıklamasına göre bu başka bir hayatın varlığını kanıtlamadan önceki en önemli kanıt.


Fosfin Molekülü Nedir ve Neden Önemli?

Fosfin molekülü kimyasal olarak bir fosfor ile üç hidrojenin bağlanmasıyla oluşuyor. Biz insanlık için önemli olmasının sebebi ise fosfinin dünyada penguen gibi hayvanların bağırsaklarında ve bataklık gibi yerlerde bulunması. Bu durumlar biz insanlar için yaşamın belirtisi olarak gösteriliyor.

Venüs'te Yaşam Olabilir Mi

Yıllarca gözlemlenen Venüs‘ün bulutlarında tespit edilen fosfin molekülü insanlığın bildiği kadarıyla sadece endüstriyel olarak ya da biyolojik olarak oluşabiliyor. Bu durum da insanlığın aklına yaşamın kanıtı olabileceğini getiriyor.

Nerede ve Nasıl Bulundu?

Fosfin gazı, 50-60 kilometrelik yükseklikte bulundu. Gaz miktarı küçük, her bir milyar atmosfer molekül başına 10 ila 20 partikül tespit edildi fakat bu durumda büyük bir miktara karşılık geliyor.

Peki bu gaz, neden gezegenin yüzeyinden 50 kilometre yükseklikte keşfedildi ? Cardiff Üniversitesi‘nden Prof. Jane Graeves ve çalışma arkadaşları bu soruyu soruyor ve yanıt arıyorlar.

Venüs'te Yaşam Olabilir Mi

Nature Astronomy adlı bilimsel yayında yer alan makalelerinde bulunan fosfin gazını detaylarıyla anlatıyorlar. Ekip bulunan gazın biyolojik olmayan bir kaynaktan var olduğunu açıklamaya çalışıyor. Fakat kendileri de bu duruma açıklama getiremiyorlar. Çünkü Venüs hakkında bildiğimiz bilgiler dahilinde bu gazın biyolojik olmayan bir şekilde oluşamayacağını gösteriyor.

Ayrıca Greaves şöyle ekledi: “Tüm kariyerim boyunca, Evren’in başka bir yerlerinde yaşam arayışıyla ilgilendim, dolayısıyla bunun mümkün olması bile beni çok şaşırttı. Gerçekten, diğer uzmanları bizim kaçırdığımız şeyi bulmalarına teşvik ediyoruz. Makalemiz ve verilerimiz erişime açık, bilim böyle yapılıyor” dedi.

Bulunması Çok Şaşırtıcı

Venüs, insanlığın yaşam arayışında birinci sıradaki bir durak değil. Dünyaya oranla tam bir cehennem olan Venüs sahip olduğu özellikleri ile bu konuda bilim insanlarını şaşırttı.

Venüs atmosferi %96 karbondioksitten oluşuyor ayrıca yüzey sıcaklıkları çoğu zaman 400 derecenin üzerinde seyrediyor. İnsanlığın daha önce göndermiş olduğu çoğu araç ise uzun süre dayanamadılar. Eğer Venüs’te yaşam varsa bu onun çok üstündeki bulutlarında var olabilir.

Venüs'te Yaşam Olabilir Mi

Yine De Temkinli Olmalıyız

Bilim insanları bu durumda temkinli olmamız gerektiğini söyledi. Çünkü fosfin gazının bulunduğu bulutlar kalın ve yoğun olarak sülfürik asitten oluşuyor. Bu da dünyadaki canlı organizmaların yaşayamayacağı bir ortam demek.

Venüs'te Yaşam Olabilir Mi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nden Dr. William Bains, ekibin biyokimya uzmanı. Venüs‘te olması beklenen çeşitli madde kombinasyonları üzerine çalıştı. Bains, Venüs’teki mikropların sülfürik asitte hayatta kalabilmeleri için ya bilinmeyen, çok farklı bir biyokimya geliştirdiklerini ya da bir tür zırhları bulunduğunu söylüyor.

Bains “Kendilerini teflondan daha sert bir şeyle kaplayan bir bakteriden bahsediyoruz. Peki ne yiyorlar? Nasıl gaz değişimi yapıyorlar? Gerçek bir paradoks” diyor.

Venüs Mars’tan sonra insanlığın belki de en önemli durağı olacak.

Venüs’te Yaşam Olabilir Mi?başlıklı yazımızın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!