Vanguard: Riot’un 100 Bin Dolarlık Anti-Hile Yazılımı

Vanguard, Riot Games’in rekabetçi oyun dünyasına hızlı giriş yapan yeni oyunu Valorant ile birlikte hayatımıza girdi. Daha önce League of Legends ile tanınan Riot’un nasıl bir FPS oyunu yaptığı oyuncular tarafından büyük merak uyandırdı. Öyle ki oyuncular kapalı beta anahtarı düşürmek için saatlerce Valorant içeriği izlemeye başladılar. Sonuç, doğal olarak, oyunun oldukça popüler bir hale gelerek büyük kitlelere ulaşması şeklinde oldu. Valorant’ın şu anki popülerliğine dayanarak full sürümü çıkar çıkmaz birçok oyuncunun bilgisayarında yer edineceğini söylemek yanlış olmaz. Bu durum, Valorant’ın anti-hile yazılımı Vanguard hakkındaki endişeleri de oldukça büyütmekte.

Vanguard, Riot Games’in Valorant’taki hileyi engellemek adına oluşturduğu bir anti-hile yazılımı. Vanguard’ın kernel seviyesindeki sürücüsü sisteminizi her açtığınızda devreye sokuluyor, bilgisayarınızın arka planında çalışıyor ve oyuna giriş yaptığınızda da istemciyle iletişime geçerek anti-hile görevine başlıyor. Yazılımın kernel seviyesine inmesine özgürlük vermeniz basitçe bilgisayarınızın bütün verilerine erişim özgürlüğü vermeniz manasına geliyor ki bu durum “Acaba veri madenciliği yapılıyor mu?” sorusunu ortaya çıkartıyor. Ayrıca bu soru sadece Riot’un veri madenciliği yapması olasılığını değil, kötü niyetli kimselerin Vanguard Kernel Sürücüsü aracılığıyla sizin verinizi ele geçirme olasılığını da kapsıyor.

vanguard
Kernel seviyesine kurulan sürücü bütün seviyelere erişim sağlayabilir.

Kernel seviyesinde çalışan Vanguard’ı sadece Valorant’ı silerek kaldıramıyorsunuz. Ayrıca manuel olarak kendiniz silme komutunu çalıştırmanız gerekiyor ki, Riot bu konuyla ilgili kendi sitesinde bir rehber hazırlamış durumda.

vanguard

Vanguard Hakkında Riot’un Düşünceleri

Bu durum birçok oyuncuyu rahatsız etse de Riot hile kullanımını mümkün olduğunca engellemek için kernel seviyesinde çalışmanın zorunlu olduğunu söylüyor. Herhangi bir veri madenciliği işlemi yapmadıklarının garantisini vererek Vanguard üzerinden yapılmasına da müsade etmeyeceklerini belirtiyorlar.

Eğer büyükannenizin gizli noel güveci tarifini önemseseydik, kullanıcı modunda çalışırken (LoL’den bahsediyorlar) bunu elde eder ve Yemek Tarifleri Ağı’na satardık.

Riot Games’in durum hakkındaki açıklaması.
vanguard

Kernel seviyesine inerek hile avı yapma yöntemini sadece Vanguard’ın değil, aynı zamanda Fortnite ve ARK gibi oyunların da uyguladığını biliyoruz. Bunun yanı sıra Riot; Valve, Microsoft ve Rockstar’ın da kendi yazılımlarında uyguladığı “Bug Bounty” sistemini kullanacağını duyurdu. Vanguard’ın kernel sürücüsünde bug bulanlara 100 bin doları bulan ödüller vereceklerini belirttiler. Geçmiş zamana baktığımız zaman Riot’un 2016’dan beri bug raporu yapan kişilere toplamda 2 milyon dolara yakın ödüller dağıttığını da unutmamak gerekir.

vanguard
Valorant’ın “Hile Algılandı” ekranı

Direkt olarak yazılarında tarih belirtmeseler de çok uzun zamandır Vanguard üzerinde çalıştıklarını söyleyen Riot’un ilerleyen süreçte bir veri hırsızlığı skandalıyla çalkalanıp çalkalanmayacağı ise hepimiz için büyük muamma. Vanguard’ın sonunun ne olacağını ve hilecilere karşı ne kadar etkili olacağını bizlere zaman gösterecek.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Aydın Çetin
vive per il suo bambino. contact: [email protected]