VALORANT – Analiz ve İnceleme

Valorant geçtiğimiz haftalarda çıkışını yaptı ve bizleri tamamen etkisi altında bıraktı. Şahsen biz, oyunun popülerliğine kendimize kaptırmakla beraber beta sürecine girebilen şanslı kişilerden olduk. Sizlere bu yazıyı hazırlamak için hiç acele etmedik ve oyunu değerlendirmek adına uzun uzun deneyim etme şansı bulduk. Bu değerlendirme sonucu fark ettiğimiz şeylerse CS:GO’nun bu zamana kadar aslında rakipsiz bir oyun olması ve uzunca geçen senelerin ardından kendisinden çok sıkılmış olduğumuzdu.

Valorant

Valorant; CS:GO’nun hard shooter mekaniklerini Overwatch’ın yetenek aklıyla birleştirerek bizlere farklı bir FPS deneyimi sunuyor. Oyunun herkes tarafınca, biz de dahil, arcade shooter oyunu olması beklenirken karşımıza çıkan hard shooter teması gerçekten hepimizi afallattı ve işte tam bu noktada, biz, aslında CS:GO’nun şimdiye kadar rakipsiz bir oyun olduğunu fark ettik. Peki bizi bu düşünceye iten, Valorant’ı kendisine bağlayan dinamikler neydi?

Valorant Mekanikleri

Biraz düşününce ilk sebebin hard shooter temasına yedirilmiş arcade içerikler olduğunu kavradık. CS:GO’nun ilk zamanlarda sadece silah seçimlerine dayanarak ortaya koyduğu oynanış mekanikleri bizlere yetiyordu. Ancak zamanla, buna o kadar çok alıştık ki, daha fazlasını istediğimizi düşünemedik bile. Hayır; Apex ve Overwatch bize bunu fark ettiremedi. Çünkü bu oyunlar bize hard shooter deneyimi sunmuyordu. Biz bu oyunları oynarken kendimizi Doom oynar gibi hissediyorduk!

Valorant’ın oyuna yedirdiği basit arcade içerikler, yani karakterlerle beraber yetenek kullanma olayı, bir hard shooter oyununun aslında daha eğlenceli olabileceğini bizlere kanıtladı. Sonunda bu tarz bir oyunda silah çeşitliliğinden başka da oyun mekaniğini değiştiren unsurlar görmüş olduk. Karakter seçimleri sayesinde değişik takım kompozisyonları kurarak değişik oyun stilleri belirlemek bizi çok etkiledi. Sakın bahsettiğimiz şeyi yanlış anlamayın. Biz bir FPS oyununuda yetenek kullanabilmenin yeni bir mekanik olduğundan bahsetmiyoruz. Biz, bir hard shooter oyununda yetenek kullanmanın yeni bir mekanik olduğundan bahsediyoruz.

Valorant

Bu deneyimi vaad etmek kadar düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmek de oldukça önemli tabii. Biz, Valorant’ın şu anlık bu yolda doğru ilerlediğini düşünüyoruz. Raze ultisiyle 5 kişiyi dağıtmak, Sage’nin duvarı ile tepelerde aim almak, Viper ultisiyle bölgenin hakimi olmak ve Cypher tuzaklarının inatla başında beklemek (Şaka, bunu yapmayın.); kısacası yeteneklerle beraber uçar kaçar hareketler yapabilmek bizi çok eğlendiriyor. Özellikle de oyuna eklenmesi muhtemel yeni karakterlerle ve dolayısıyla da yeni yeteneklerle Valorant’ın daha eğlenceli hale gelebileceğine inanıyoruz. Bu noktadaki iki ufak dileğimiz oyuna “bozuk” olarak tabir edilen aşırı güçlü karakterlerin gelmemesi ve Raze’nin daha fazla nerf yemesi şeklinde olacak.

Valorant Grafikleri

Uzun süredir online FPS oyunlarda çizim tercihlerinin daha gerçekçi grafikler yönünde olduğu bir gerçek. Riot Valorant’ın, o zamanlar “Project A”, ilk oyun içi görüntülerini yayınlandığında bizi kendi tasarımıyla tanıştırmıştı. Açıkçası biz ilk bakışta bu çocuksu çizgileri pek beğenmemiştik. Öyle ki bu görüntüler bize oyunun sadece sağa sola yetenek atmaktan ibaret olacağını, daha küçük yaştaki kitleye hitap edeceğini bile düşündürmüştü! Elbette oyunu izledikçe ve oynadıkça fikrimiz değişti. Riot Games’in grafikleri neden daha fazla Overwatch’a benzettiğini oyunla vakit geçirdikçe anladık. Çünkü, uçar kaçar yeteneklerin kullanılabildiği bir FPS oyununda en doğru sanatsal seçim buydu. En azından biz buna ikna olduk. Ki zaten piyasada bu denli fazla gerçekçi çizimlere sahip FPS oyunlar varken, özellikle yıllardır oynadığımız hard shooter CS:GO’dan sonra, bu grafikler içimizi açmadı desek yalan olur. Unreal Engine 4 oyun motorunu kullanan Valorant, kendisine iskelet olarak belirlediği sanatsal dille bizi çok tatmin etti.

Ancak şunu da söylemeliyiz ki, karakter tasarımları ve yetenek tasarımlarını çok beğenmekle beraber, tatmin olmadığımız tek nokta silah tasarımları oldu. Oyunda parayla satılan tasarımların güzel durduğu bir gerçek, ancak bahsedeceğimiz sıkıntı o tasarımların bazılarında da mevcut. Şunu gördük ki, özellikle varsayılan olarak gelenlerde, silahlar birbirinden tasarımsal manada ayırt edilemiyor. Şekil şemal dışında hiçbir değişiklik koyulmamış. Tamamen aynı renk ve aynı dürbün tasarımına sahipler. Elbette Riot’un para kazanmasını istiyor ve silahları parayla satılan içerikler kadar güzel yapmasını beklemiyoruz. Ancak en azından silahlara birazcık renk ve ufak dokunuşlar eklenerek değişiklik sağlanabilirdi. Biz, bütün silahların aynı gibi gözükmesini bir gerileme olarak görüyoruz. Birçok ücretsiz oyunun varsayılan olarak gelen silah tasarımları en azından birbirinden ayırt edilebilir düzeyde. Bu duruma bir an önce el atılmasını temenni ediyoruz.

Hepsi ayrı silahlar. Ancak aralarında fark yok gibi.
İki farklı AWP. Ancak hiçbir fark yok gibi.

Bu başlığı bitirmeden önce ufak bir not olarak şunu da ekleyelim; Valorant’ı oynarken karakter yeteneklerinin de kozmetik manada özelleştirilebileceği izlenimini aldık. Bu para kazanmak için iyi, ancak fazla abartı bir yöntem olurdu. Umarız ilerleyen zamanlarda yeteneklere kozmetik olarak özelleştirme gelmez.

Valorant Haritaları

Biz oyunu oynarken oyunda toplamda 3 harita bulunuyordu. Haven, Bind ve Split. Biz bu haritalardan ikisini çok beğenirken, birini fazla beğenemedik. Ancak şunun da farkındayız ki, harita tasarımını beğenmek kişiden kişiye değişebilecek bir olay.

Bizim en çok beğendiğimiz harita olan Haven’de; A, B ve C olmak üzere üç tane Spike (bomba) noktası bulunuyor. Haritada mavi ve kırmızı takımın spawn noktaları birbirine yakın olduğu için rakip takımla karşılaşmalarınız daha hızlı gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla haritada çok hızlı hareket etmek zorundasınız; çünkü rakip takım arkanızdan çok kısa sürede dolaşabiliyor ya da bir yerden bir yere hızlıca mevzilenebiliyor.

Kaynak: mobalytics.gg

Bind haritasında oyun içinde bulunan ışınlanma noktaları ile Spike kurulumunu yapmanız gereken noktalar arasında hızlı geçişler yapabiliyorsunuz. Bu geçişler iki tarafın da işini hem kolaylaştırıyor, hem de zorlaştırıyor. Spike’yi kurması gereken takım bölgeler arasında hızla geçiş yapabilirken, aynı lüksten imha etmesi gereken takım da faydalanabiliyor. Dolayısıyla da ışınlayıcı kontrolleri çok önemli bir hal almış. Işınlayıcı kullanıldığında iki takımın da çok uzaklardan duyabileceği bir ses çıkıyor ortaya. Böylece gelen giden olup olmadığını anlayabiliyorsunuz. Işınlayıcı etrafına ya da içerisinde pusular kurabilir; ışınlayıcıyla beraber hızla yer değiştirerek daha iyi saldırı ya da savunma yapabilirsiniz.

Kaynak: mobalytics.gg
Oklar ışınlanma noktalarını ve yönlerini temsil ediyor.

En az beğendiğimiz harita Split oldu. Eminiz ki diğer haritaları beğenmeyip Split’i beğenen oyuncu sayısı çok fazladır, ancak biz bu oyunculardan değiliz. Split’te tüneller vasıtasıyla iki tarafla bağlantı kurarak hızlı geçişler yapıp oyunu domine edebiliyorsunuz. Size tavsiyemiz, giremediğiniz bölge olursa hemen bir tünel vasıtasıyla yer değiştirmeniz olacak. Harita, tünelli yapısı itibariyle, Cypher oynamaya çok müsait. Bizim fazlaca beğenmememizin sebebi savunma takımını oynarken A ve B’de mevzilenecek yerleri yeterli bulmamamız.

Kaynak: mobalytics.gg

Farklı haritalarla beraber farklı oyun tarzları yaratmaları çok iyi olmuş. Her oyuncuya hitap eden, yeteneklerin kullanımı için tasarlanmış, dengeli sayılabilecek, farklı oynanış tarzları gerektiren haritalarla Valorant bizi mutlu etti. Zaten bu durum, CS:GO’da dahil, hemen hemen her oyunda olan bir olay. Ancak Valorant’ın yetenek özgürlüğüyle beraber oynanış tarzları farklı bir noktaya taşınıyor. Oyuna gelecek yeni güncellemelerde harita seçme seçeneğinin eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylelikle oyuncular beğendikleri haritada, beğendikleri tarzlarda oynayabilirler.

Valorant’ta Ateş Etme ve Ulti Toplama

Yazının başlarında bahsettiğimiz gibi; Valorant’ın bize göre direkt rakibi olan CS:GO’dan ayrılmasında en önemli neden yetenek kullanımına izin vermesi. Ancak CS:GO’dan ateş etme mekanikleriyle de çok ufak noktalarla ayrıldığını söylemek yanlış olmaz. Örnek vermek gerekirse; CS’de sabit bir hızla koşarken anlık shift tıklamalarıyla ateş ederseniz hedef şaşmasında önemli derecede azalma olduğunu göreceksiniz. Ancak Valorant, bu olayı birazcık fazla ileriye taşıyarak, shift tıklamalarıyla beraber kurşunun hedeflenen yere neredeyse yüzde yüz gitmesine tamamen izin vermiş durumda. İlk başta bu durumun bir bug olduğunu düşünmüştük. Ancak sonrasında, Riot’un bunu bilerek ve isteyerek yaptığını anladık. Sadece anlık shift tıklamalarıyla değil, tamamen shift yürüyüşü yaparak da hedefinizi daha iyi alabilirsiniz.

Shift mekaniğini daha iyi kavramanız adına.

Ayrıca Valorant’ta, CS:GO’ya kıyasla, silahların daha fazla tepmesinden ötürü spray mekaniği oldukça zorlaştırılmış durumda. Spray yöntemini CS:GO’da kullandığınız kadar sık kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Valorant oynarken rakibi ilk gören kişi olmak, spray yapmaktan daha önemli bir hal almış. Rakibi ilk gören kişi olmaya ve kafasından vurmaya çalışın. Bunun yanı sıra haritada belirle yerlere konumlandırılmış ulti puanlarını toplamaya ve yetenek kullanmaya özen gösterin. Yetenekler oyunda çok önemli, unutmayın, CS:GO oynamıyorsunuz. Ayrıca oyunun açı mekaniğini iyi kavrayın. Aşağıya hem sprayi hem de açı olayını daha iyi kavramanız adına bıraktığımız içerikleri inceleyebilirsiniz.

Spray mekaniklerini daha iyi kavramanız adına.
Açı mekaniğini daha iyi kavramanız adına.
Açı mekaniğini daha iyi kavramanız adına.

Sonuç

Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince oyunu tanıtmaya ve kafamızdakileri anlatmaya çalıştık. Valorant yakın zamanda bütün dünyada çıkışını yapacak. Özellikle Türkiye sunucusu olması, düşük pinglerle oynamak açısından, bizi oldukça mutlu etti. Şu anlık oyunun geliştirmesi gereken birkaç noktası var. Özellikle rezalet sayılabilecek eşleştirme sistemini (Onlarca maç oynamamıza rağmen hala oyunu ilk defa oynayan kişilerle eşleşiyoruz ve çok dengesiz takımlar kuruluyor.) kapalı beta olmasının günahına veriyoruz. Biz Valorant’ı sevdik ve bütün bu bahsettiğimiz nedenlerin ışığında; oyunu oynarken aslında CS:GO’dan çok sıkıldığımızı da fark etmiş bulunduk. Valorant’ın hard shooter dünyasında yeni bir alternatif, rakip olmasından son derece memnunuz. Sizlere yüksek yetenek isteyen Raze karakteriyle derlenmiş bir oynanışla veda ediyor, sağlıcakla kalmanızı diliyoruz.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.