Uyku: Zinde olmanın en kolay yolu

Neden uyku önemli?

Kullandığımız tüm cihazlar gibi vücudumuzun da şarj olmaya ve yenilenmeye ihtiyacı var. Uyku ise bizim için en ucuz ve en basit şarj yöntemi, tek yapmamız gereken gerektiği zaman, gerektiği kadar ve kaliteli uyumak. Yazımızda ortalama bir süreç içinde en iyi sonuçları alabileceğimiz yöntemleri inceleyeceğiz. Bu sayede bir daha ki yazımı okurken bir kahveye ihtiyacınız olmayacak.

1. Beslenme

Öncelikle akşam saatlerinden uykuya hazırlanmalıyız. Saat 16.00 dan sonra kafeinli içeceklerden kaçınmamız gerekirken, 19.00 dan sonra tüm besinlerle ilişiğimizi kesmeliyiz tabi su hariç. İyi bir uyku için vücudumuzun sindirimi bitirip uykuya odaklanabilmesi gerekiyor.

uyku

2. Çevre Şartları

uyku

Gelelim uykumuzun kalitesini arttıracak dış faktörlere; teknolojik cihazlar, dikey ışıklar, sıcaklık ve temizlik başı çeken faktörler. Oda sıcaklığı 21-22 derece olmalı, cep telefonu ve teknolojik ürünlerden 1 saat önce ayrılmalı ve elimizden geldiğince temiz yatak ürünleri kullanmalıyız. Oda kesinlikle karanlık olmalı çünkü melatonin hormonu karanlıkta salgılanıyor ve kaçırmak istemeyiz. Verimi biraz daha arttırmak için tüm uykularımızı yatak odamızda çekebiliriz.

3. Saat Ustası

Uyku bazı uzmanlara göre aralıksız bir dönem olmadığı gibi bazılarına göre ise kesinlikle aralıksız yapılması gereken bir aktivite. BBC den Nick Littlehales’e göre uyku günlük bir gereklilik bile değil. Nick uykuyu 90 dakikalık periyotlara bölüyor ve haftada 35 periyotun bizim için yeterli olduğunu öne sürüyor. Nick bir diğer röportajında ise öğlen 12-14 arası ve akşam 17-19 arası uyumanın bize katkısını anlatmakla bitiremiyor. En uygun şeyler ise fetüs pozisyonunda ve yastıksız uyumak. İşte Nick’in fikirlerini beğenenler için bir konuşması;

uyku

4. Egzersiz ve Hareket

Modern dünyada çoğumuz zihinsel olarak fazlasıyla yorulsak bile fiziksel olarak vücudumuzun ihtiyacı olan yorgunluğu ona veremiyoruz. Matthew Walker haftada en az 3 gün hafif veya ağır egzersizleri uyku kalitemizin artması için bizlere öneriyor.

Tüm bu klasik ve klişe bilgilerin haricinde bir kaç tüyomuz tabi ki olacak. Uyumak için yattıktan 45 dakika sonra hala uyuyamadıysanız yataktan çıkıp biraz zaman geçirmenin vakti gelmiş demektir. Kitap okumak, gökyüzünü izlemek ya da ılık bir duş günlük çözümler arasına eklenebilir. Uyku düzeni yaşadığımız sürece hayatımızı zinde bir şekilde yaşamak için en önemli kriterlerden biri ve bunu korumak için elimizden geleni yapmaya çalışmalıyız. İnsanlara sorarsanız belki de en basit şeylerden sayılabilecek uyku hayatımızda önemli bir yere sahip. Yazıma son verirken referans aldığım Matthew Walker’ın ” Uyku dünyadaki en demokratik ve en ücretsiz sağlık sistemi” sözüne yer vermek istedim… Herkese iyi uykular.