Unreal Engine 5 Tanıtıldı – Gerçek Gibi Grafikler

Geçtiğimiz günlerde Unreal Engine 5’in teknoloji demosu yayınlandı ve medyada büyük yankı uyandırmayı başardı. Bildiğiniz üzere Unreal Engine grafik motoru, oyunlarda ve filmlerde aktif olarak kullanılan, gerçek hayata en yakın görselliği oluşturan ve firmalar tarafınca sıkça tercih edilen bir yazılım. Unreal Engine 4’le beraber halihazırda oldukça iyi görüntüler elde edilebilirken, yeni nesil Playstation 5 üzerinden gösterilen bu teknoloji demosuyla beraber gerçek ve sanal arasındaki çizginin ne kadar inceldiğini görmüş olduk. Bu yazımızda sizlerle beraber tanıtılan demoyu, içerdiği teknolojileri ve geleceğin bizi nereye götüreceğini analiz edecek, yorumlayacağız.

Unreal Engine 5 Tanıtımı

Unreal Engine’nin piyasada bulunan birçok film, dizi ve oyunda kullanılmasının en önemli sebebi; sunduğu kullanım kolaylığının yanı sıra firmaların her türlü görselliği istedikleri sanat tarzında elde edebilmelerini sağlaması. Bu durum yeni duyurulan Unreal Engine 5 ile de beraber devam edecekmiş gibi duruyor. Yapımcı firma Epic Games’in iddiasına göre Unreal Engine 5 daha kolay kullanıma, daha gelişmiş grafiklere ve daha iyi optimizasyona sahip olacakmış. Önceki sürüm olan Unreal Engine 4’ün üzerinden tam 7 sene geçtiğini ve buna rağmen hala oyunlarda en sık tercih edilen grafik motoru olduğunu düşünürsek, bu iddiaların doğru olma ihtimali bayağı yüksek. Unreal Engine’yi, rakiplerine nazaran sunduğu kullanım kolaylığı ve düzgün optimizasyonu dışında, bu kadar öne çıkartan sebep grafik motorunun sahip olduğu kendisine has teknolojiler. Unreal Engine 5 içerisinde bulunan Nanite ve Lumen teknolojileri, grafik motorunun bu denli gerçekçi ve sanatsal görüntüler oluşturmasında en önemli etkenler olarak rol oynamakta. Bu iki teknolojiyi de sizlere basitçe olarak anlatacak, görsellerle destekleyecek ve çalışma mantıklarından bahsedeceğiz.

Nanite Teknolojisi

Basitçe Nanite teknolojisi, grafik motoru üzerinde çizilmiş mikropoligonların olabilecek en detaylı şekilde işlenmesine ve sahneye aktarılmasına olanak sunuyor. Peki nedir bu mikropoligonlar? Mikropoligonları sanal görüntü üzerinde oluşturulan trilyonlarca bağıntı noktası olarak düşünebilirsiniz. Bu bağıntılar sayesinde görüntü daha fazla detaylandırılabiliyor ve haliyle daha gerçekçi sunulabiliyor. Bu örneğin kafanızda daha iyi oturması adına aşağıda verdiğimiz görselleri inceleyin.

unreal engine 5
Görüntü: Epic Games
epic games
Görüntü: Epic Games
heykeller
Görüntü: Epic Games
unreal engine 5 micropoligons
Görüntü: Epic Games

Kalenin duvarlarındaki, heykellerin üzerindeki, yerlerdeki ve taşlık alanlardaki dokuların ne kadar gerçekçi durduğuna bakın. İşte bu görselliğin kaynağını Nanite teknolojisine borçluyuz. Bu gördüğünüz görsellerde trilyonlarca mikropoligon aynı anda işlenmekte ve sanal dünyaya daha iyi dokular yansıtmakta. Son görselin sol tarafında bize yansıyan görüntüyü görebilirken, sağ tarafındaysa aynı anda işlenen mikropoligonları görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi Nanite; ışıkları, gölgeleri ve dokuları mikropoligon bazında detaylıca işlemekte.

Lumen Teknolojisi

Unreal Engine 5 ile gelen bir diğer meziyet de Lumen teknolojisi. Lumen, tıpkı Ray-Tracing gibi, ışık kaynağının dokular üzerindeki gerçek zamanlı yansımasını hesaplayabiliyor. Bu sayede de ışığa göre dinamik, daha gerçekçi görsellikler ortaya çıkıyor. Epic Games’in yaptığı açıklamaya göre Lumen teknolojisi dayanağını yeni nesil konsollarla beraber gelen SSD’lerden alıyormuş. SSD’ler sayesinde yeni nesil konsollar, aynı anda daha fazla veri aktarımı sağlayabildikleri için, oyunlarda daha performanslı çalışmasının yanı sıra Lumen gibi teknolojilerin kullanımına da olanak sağlayarak daha iyi görüntüler sunabilecek.

lumen technology unreal engine 5 gif
Görüntü: Epic Games
unreal engine 5
Görüntü: Epic Games
lumen teknolojisi unreal engine 5
Görüntü: Epic Games
ray-tracing
Görüntü: Epic Games

Görsellerdeki ışığın dağılımına, objelerle etkileşimine dikkatli bakın. Işığın objelere neredeyse kusursuz yansıdığını, görselliğin son derece gerçekçi olduğunu fark edeceksiniz. Lumen, Ray-Tracing ile beraber, Unreal Engine 5 kullanılan yapımlarda ekran kartı donanımını kullanmadan ışık izleme teknolojisini bizlere sunacak.

Niagara ve Chaos

Niagara ve Chaos teknolojileri Unreal Engine 5’in oynanabilirlik kısmını oluşturuyorlar. Niagara sayesinde dinamik ve gerçekçi çevresel objeler oluşturulabiliyorken (Videoda bunlara örnek olarak yarasa, düşen kayalıklar, elimizdeki hareketli ışık objesi vb. şeyleri alabilirsiniz.), Chaos fizik motoru sayesinde de karakterimizi ve çevresel elementleri olabilecek en gerçekçi şekilde hareketlendirebiliyoruz. Karakterin üzerindeki kıyafetten tutun, animasyon efektlerine kadar, her şeyin Chaos fizik motoruyla yapıldığını bilin.

unreal engine 5 portal
Görüntü: Epic Games

Unreal Engine 5 Sektörde Neyi Değiştirecek

Unreal Engine’nin yeni grafik motoru, bizlere daha iyi görsellik sunmasının yanı sıra, firmalara da kullanım kolaylığı sağlayacak. Hali hazırda The Mandalorian dizisinde Unreal Engine 4’ün kullanıldığını ve hiç sırıtmadığını biliyoruz. Unreal Engine 5 dizi-film sektöründe de, tıpkı oyun sektöründe yapacağı gibi, köklü değişikler sağlayacaktır. Görsel medyadaki efekt teknolojilerinin oyun motorlarına kaydığı şu dönemde, daha gerçekçi grafikler elbette yapımcıların ilgisini çekecektir. Biz, Unreal Engine 5 demosunu çok beğendik. Unreal Engine 5 ile hazırlanan yeni içerikleri görmek için sabırsızlanıyoruz. Epic Games, amiral gemisi oyunları Fornite’nin de 2021 yılı içerisinde Unreal Engine 5’e geçiş yapacağını duyurdu. Bakalım gelecek bizlere gerçek dünyayla sanal dünyayı ayırt edemeyeceğimiz kadar mükemmel grafikler getirebilecek mi, hep beraber göreceğiz.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.