Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler: İlk Hafta

Öncelikle zorlu ve heyecanlı YKS sürecini atlatan siz değerli dostlarımıza geçmiş olsun diyerek giriş cümlelerime başlamak istiyorum. Sonuçlarınızın açıklanmasının ardından kafanızın biraz karıştığını ve heyecanınızı tahmin ederek “Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler” adı altında bir liste hazırladım. İlk hafta neler yapabileceğiniz gibi neleri yapmamalısınıza dair yazımızı okurken, şimdiden gireceğiniz ortamın keyfini çıkarmaya bakın.

1 – Fakültenizi Erkenden Ziyarete Gidin

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Bizim zamanımızdaki gibi kayıtlar artık okula giderek oluşturulmuyor, bu nedenle fakültenizi görme şansınız olmuyor. Eğer gitme şansınız varsa bölümünüzün konumunu öğrenmek adına ziyaret etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yoksa okula girdiğiniz ilk an ”sen mi büyüksün ben mi büyüğüm İstanbul?” diyen bakışlarla afallayabilirsiniz, aman sakin olun!

2 – İlk Haftadan Kurulan Arkadaş Gruplarına Aldırmayın

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Genellikle üniversitenin ilk gününden itibaren herkes cennet havasındadır. Üniversitede ilk hafta boyunca herkes birbirini sanki önceden tanıyormuş gibi takılır, birbirinden çeşitli gruplar kurulur. Osmanlı Ordusu gibi yemekhaneye, kantine o grupla gidilir; en soğuk şakalara bile büyük kahkahalar patlatılır. Fakat zaman ilerledikçe bu dıştan pembe görünen gruplar domino taşı gibi tek tek dağılır çünkü herkes bu gruplardayken sinsi bir şekilde diğer gruplardaki avını aramaktadır.Ee biz yakındık hani?” dediğiniz kişiyle gün gelir hiç konuşmazsınız, ”ben bununla ne ara yakınlaştım?” cümlesini hiç ummadığınız bir kişi için kurabilirsiniz. Unutmayın ki sınıfınızda her ilden farklı insanlar doluşacak hatta buna farklı ülkelerden gelen öğrenciler de katılacak bu nedenle arkadaş gruplarının sevimli görünmesine çok da aldırış etmeyin.

3 – Verilen Kitap Listelerini Hemen Almayın

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Gittiğiniz zaman, her hoca sizden bir sürü kitap isteyecektir. Bir anlık gaz ile hepsini temin etmeye çalışacaksınız biz öyle yaptık çünkü. İnanın bana buna hiç gerek yok. Çünkü çoğu hoca aldırdığı kitapları kullandırmıyor bile. Bu kitapları üst sınıflardan daha ucuza temin edebilirsiniz hatta bazı üst sınıflar kullanmadığı için ücretsiz olarak hediye etmek istiyor, şansınızı denemekte yarar var. Onun dışında- genellikle şehir merkezlerinde ikinci el olarak mutlaka bulacaksınız. Aynı kitapları yarı fiyatından bile daha ucuza getirebilirsiniz.

4 – Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler: Sakın Sınıf Temsilcisi Olmayın

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Sizden sorumlu danışman o meşhur soruyu elbet bir gün soracak. Üniversiteye yeni başlamışsın zannediyorsun ki temsilci olunca her şey senden sorulacak ve bir nevi proje şefi havasında falan olacaksın. Üzgünüm ama tamamen danışman kölesi oluyorsunuz. Ömrünüzün yarısı fotokopici köşelerinde geçiyor ve diğer yarısı da fotokopicinin ayda kaç para kazandığını hesaplamakla geçiyor. Hatta sınıf temsilcisi olduktan sonra fotokopici olmayı bile düşünebilirsiniz. Üstelik sınıfta para toplanacaksa bu da sizin başınıza kalacak. Ve üniversiteye başlamış olmasına rağmen hala sorumluluk alamayan arkadaşlarınız olacak ve siz ilkokul dönemindeki gibi ”parayı ne zaman vereceksin?” diye o kişilerin peşinden koşacaksınız. Bu yüzden başınızda gereksiz bir ağrı istemiyorsanız bu soruya sağır olun.

5 – Fotokopici / Kantinci İle İyi Anlaşmaya Çalışın

Hiç şüphesiz bir üniversite öğrencisinin hayatının yarısı bu iki ortamda geçiyor. Bir süre sonra kağıt ve mürekkep kokusuna, karton bardaktaki çaya ve kantinde boş yer aramaya alışıyorsunuz. Fotokopiciler ve kantinciler cankurtaran gibilerdir. Mahallenin sevilen abileri, ablalarıdır. Onlarla ne kadar iyi anlaşırsanız işleriniz o kadar çabuk ilerler. Aksi takdirde bir fotokopi kuyruğunda feci şekilde can verebilirsiniz. Çünkü o kuyrukların sonu asla tükenmiyor, hocalar canla başla fotokopi bırakmaya devam ediyor. Hatırlatmaya yapayım bu konuda bizim üniversitedeki akademisyenlerimiz ders anlatmak yerine fotokopiciye fotokopi bırakmanın daha verimli olduğunu düşünüyor. Bu da sizi afallatmasın.

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

6 – Lise Dönemindeki Not Sistemini Unutun

Öncelikle sizi vize ve final ile tanıştırmam gerekiyor. Vize gireceğiniz ilk sınavdır, final ise ikinci sınava verilen isimdir. Genelde final daha etkili olur. Bu tabii hocadan hocaya değişebiliyor (Genellikle değişmez). Bütünleme ise, bazı okullarda bulunmamakta, size verilen üçüncü bir haktır. Bu iki sınavdan tökezlerseniz eğer bir çeşit kurtarma diyebiliriz. Bu arada bazı hocalar finalde sorduğu soruların aynısını bütünleme sınavında soruyor benden söylemesi. Neyse konumuza dönelim, notlarınız ”100, 95” şeklinde olmuyor. Her notun bir karşılığı alıyor. CC almanız ortalama aldığınız, BB iyi, AA ise çok iyi aldığınız anlamına geliyor. Bunları biz ilk gördüğümüzde afallamıştık. Aman dikkat. FF fevkaledenin fevkinde demek isterdim fakat FF aldıysanız maalesef kaldığınız anlamı taşıyor. O nedenle siz CC‘nin altına düşmemeye çalışın. Bir de unutmadan sakın hoca sınıfa geldiğinde ayağa kalkmayın.

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

7 – İçinde Aktif Olmayacağınız Gruplara Katılmayın

İlk haftadan okulun birçok alanına çeşitli stand kurulduğunu fark edeceksiniz. Her yerden bir ses çıkacak ve ”ekibimize katılmak ister misiniz?” diye neşeli bir şekilde size soracaklar. Tiyatro grubu, müzik grubu, edebiyat grubu… Bunun ardı arkası kesilmiyor. Beş veya on TL gibi bir makbuz karşılığında üye oluyorsunuz ve inanın bana eğer ilginiz yoksa elinizdeki o makbuzla kalıyorsunuz. Hatta hangi gruba üye olmuştunuz o bile unutuyorsunuz. Bu yüzden hiç katılmamak daha iyi.

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

8 – Kredi Kartı Çıkarmak İsteyen Yakışıklıdan / Güzelden Uzak Durun

Bu avcılar genellikle üniversiteye yeni başlayan kişileri seçerler. ”Nasıl anlıyorlar yeni başladığımızı?” diyebilirsiniz. İnanın bana ilk yıl başlayan herkesin bakışları süt dökmüş kedi gibidir. İkinci yılınıza geldiğinizde yani birer avcı olduğunuzda siz de bu tespiti çok daha iyi anlayabileceksiniz. Bu nedenle kimlik bilgilerinizi okulun önünde bekleyen bu kişilere asla vermeyin. Hatta bazen o kadar ileri gidiyorlar ki kimliğinizin fotoğrafını çekiyorlar. Genellikle iyi giyimli güzel veya yakışıklı oluyorlar. Esprili ve güzel yüzlü bir şekilde yaklaşıp ”bir dakikanızı alabilir miyim?” diye başlayıp maddi zorluklardan girerek bir bakmışsınız sizi çoktan ikna etmiş oluyorlar. Sonradan çok yanarsınız, uzak durmakta fayda var.

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

9 – Öğrenci İşlerine Ulaşmaya Çalışmayın

Everest Dağı’na belki bir gün tırmanabilirsiniz ama öğrenci işlerine asla ulaşamazsınız. Hem de hiçbir anlamda. Hem ruhen, hem fiziken. Onlar ulaşmak isterlerse size ulaşırlar. Her şey için ‘‘bu böyle yürümüyor, evrak getirmeniz gerekir” cevabına sahipler. Asık suratları size değil; tüm dünyaya. Onlar her şeyden ve herkesten nefret ederler. ”Bu insanın benle derdi ne?” diye çıldırabilirsiniz ama sakin olun. Onun sizinle hiçbir derdi yok. 81 ilde tüm öğrenci işleri çalışanları nefretle çalışmaya yeminliler.

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

10 – Kendinizi Geliştirmek İçin Çabalayın

Sizlere verebileceğim en büyük tavsiye budur. Üniversitede hocaların aldığı unvanlara bakmayın. Birçok hocanın o unvanları boş aldığını göreceksiniz, üzülmeyin. Size fotokopi verecekler, ezberleyin diyecekler. Dersi geçmek için ezberleyin elbette. Fakat öğrenin! Bulunduğunuz şehri öğrenin. Karış karış gezin, meşhur yemeklerini yemeyi deneyin, sokaklarında iz bırakın. Bunun için maddiyatımız olması gerekmiyor inanın. Havayı solumak için havaya rüşvet verdiğinizi hatırlıyor musunuz? Eğlenmeyi ihmal etmeyin. Güzel anılar biriktirin, kötü anılarınıza tecrübe demeyi öğrenin. En önemlisi de sorgulayın! Unutmayın üniversite bilim yuvasıdır. Bilimin anahtarı sorgulamaktır. Ezberlere kapılıp, beyninizi köreltmeyin.

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Rehberi hazırlarken eğlenceli hale getirmeye çalıştım fakat ne kadar eğlenceli olsalar da işin gerçekleri bunlar. Umarım sizler için faydalı olabilmişimdir. Hepinize şimdiden kolaylıklar diliyorum, ne olursa olsun başardınız arkadaşlar! Hepinizi tebrik ediyorum.

”Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler: İlk Hafta” adlı yazımızın sonuna geldik. Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.