Yurt için gerekli malzemeler

Üniversiteye Adım Adım: Yurt için Gerekli Malzemeler

Öncelikle her nereyi kazanmış olursanız olun, tebrik ediyorum. Bugünkü yazımızda yurt hayatı için gerekli, yanınızda bulundurmanızı şiddetle tavsiye edeceğim, malzemelerin listesini hazırladım. Keyifli okumalar dilerim. Başlayalım!

Yurt için gerekli malzemeler

Giysi

‘Hadi canım, atıyorsun’ dediğinizi duyar gibiyim ama bunun için ekstra bir başlık açmak istedim. Giderken evdeki gardıroptaki bütün kıyafetlerinizi almanıza gerek yok. Unutmayın ki kendi evinize gelmeniz için zamanınız olacak ve eşyalarınız tekrar götürebileceksiniz. Kışın, sadece kışlık; yazın sadece yazlık kıyafetlerinizi almanız yararınıza olacaktır çünkü yurttaki gardırobunuz, evdekinden çok daha ufak olacağı için fazla kıyafetlerinizi koyacak yer bulamayacaksınız.

Elektronik Eşyalar

Elektronik malzemeler için de ayrı bir başlık açmak istedim, çünkü illaki bilgisayar veya tablet tarzı cihaz götüreceksiniz. Eğer götürecekseniz en azından ortama ısınana ve insanları tanıyana kadar ortada bırakmayın, gerekirse dolabınıza koyup kilitleyin. Bunların haricinde okulda kullanmak için muhakkak Flash belleğiniz olsun, hatta birden fazla olsun. Gece kuşu iseniz bir tane masa lambası veya kitap okuma lambası alabilirsiniz.

Yurt için gerekli malzemeler

Üçlü Priz – Uzatma Kablosu

Yurt için gerekli malzemeler listemizde hayat kurtarıcı olacak en önemli şey: Üçlü priz. Yurda göre değişir ama her odada maksimum üç priz bulunuyor ve prizlerin konumları yatağınızın yanında olmuyor. Hem priz sayısını arttırmak hem de istediğiniz yere kadar uzatmak için unutulmaması gereken bir diğer şey.

Mutfak Eşyaları

Gece yemek yemeyi kim sevmez ki? O yüzden ayrıca mutfak eşyaları almamız şart. En azından yurt yemekhanesi kapalı olduğu zaman yemeğimizi yemek için çatal ve kaşık, yemek yapmak veya yemek yemek için bir tane saklama kabı, çeşitli boyutlarda olabilir ama orta boy kafi. Çay, kahve içmek için ise kupa. Hele tiryaki iseniz birden fazla kupa almanızı tavsiye ederim. Temizlemek için ise bir tane bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı almayı unutmayın.

Yurt için gerekli malzemeler

Terlik

Yurtta yaşayacağınız bir diğer şok ise hiçbir yerde halı olmaması olacak. Kendi odanızda veya yurt için bir çift ev terliği almanız yararınıza olacaktır. Bir de banyoda vs. kullanmak için bir terlik daha alabilirsiniz yanınıza.

Yedek Nevresim Takımı, Pike ve Yastık

Yurtlar nevresim takımı, yorgan ve yastık veriyor fakat “kendi yastığım, yorganım olmadan asla” diyenlerdenseniz yanınızda yedek bir yastık veya yorgan almayı unutmayın. Bir de her ihtimale karşı bir takım nevresim ve ufak bir battaniye almanız faydanıza olacaktır.

Kişisel Hijyen Malzemeleri

Tırnak makası, diş macunu ve fırçası, törpü, tıraş makinesi veya tıraş bıçağı, banyo lifi, deodorantlar, kremler, şampuanlar… Kısacası gerekli olan her şey, saymaya gerek yok

Yurt için gerekli malzemeler

Çamaşır Sepeti, Çamaşır Filesi ve Deterjan

Yurt için gerekli malzemeler

Özel yurtta kalacaksanız çoğu özel yurt çok cüzi bir fiyata ya da bedavaya kıyafetlerinizi yıkıyor olacak fakat KYK‘da kalacaksanız veya yurdunuz kıyafetleri kendinizin yıkamasını istiyorsa daha az zahmetle işinizi halletmeniz için çamaşır filesi alabilirsiniz. Bunun yanında kirlilerinizi biriktirmek veya makineden çamaşırlarımızı almak için bir çamaşır sepeti almalısınız. Tavsiyem, bezden yapılmış katlanabilen şu tarz bir kirli sepeti almanız olacaktır, katlanır oyuncak sepeti olarak da bulabilirsiniz. Yıkamak için deterjanı ise arkadaşlarınız ile ortak almak, en mantıklı şey olacaktır.

İğne – İplik

Bavulunuzda olması gereken diğer bir malzeme daha. Ufak tefek sökükleri veya kopan düğmenizi artık kendiniz dikmek zorundasınız, eğer el beceriniz yoksa dikiş dikmeyi bilen bir arkadaş elzem.

Yasak Elma: Kettle

Gelelim en çok merak edilen şeye. Arkadaşlar çoğu yurtta kettle kullanımı yasak, gerekçesi yangın çıkma ihtimali. Bazı yurtlarda su sebili bulunuyor ama gerek noodle tarzı hazır yemekler için gerek kahve pişirmek için ufak bir kettle alabilirsiniz. Tabii ki sürekli prizde bırakmamak ve iyi saklamak koşuluyla. Yakalanırsanız yurt idaresi tarafından el konulacaktır, mesuliyet müessesemize ait değildir.

Yurt için gerekli malzemeler

Havlular

Biraz formalite olacak ama bavulunuza el ve yüz havlusu, banyo havlusu ve bornoz eklemeyi de unutmayın.

Dolap Kilidi

Unutmayın ki, tanımadığınız pek çok insanla aynı yerde kalacaksınız. Yurtta olmadığınız sürece eşyalarınızın güvenliğini sağlamak için klasik bir asma kilit almanız işinize yarayacaktır.

Askı ve Hurçlar

Eğer benim gibi düzen meraklısıysanız hurç dolap içi düzenleyici ve askıyı muhakkak unutmayın.

Yurt için gerekli malzemeler

Ütü

Özel yurt çalışanlarının çoğu ütünüzü yapıyor, bazı yurtlarda ise ortak kullanma şartı ile yurdun kendi ütüleri oluyor ama kendi eşyamı sadece ben kullanayım derseniz ütü alabilirsiniz veya ortaklaşa alabilirsiniz.

İlaçlar

En azından size iyi gelen ağrı kesici, ateş düşürücü, vitamin, boğaz pastili gibi basit ilaçları ve kullandığınız ilaçlar varsa onları da almayı unutmayın.

Saç Kurutma Makinesi

Buna kızlar için düzleştirici, maşa; erkekler için tıraş makinesi gibi cihazları da ekleyebiliriz. Yurt hayatında çoğu zaman kurtarıcı oluyorlar.

Yurt için gerekli malzemeler

Unutmayın ki dostlarım, yurtta sizin gibi pek çok insan olacak. Bazı eşyaları ortak satın almak daha hesaplı olacak, bazılarını evden götürmek daha kârlıyken, daha büyük veya ufak tefek gereçleri okuyacağınız şehirden de temin etmeniz daha kolay olabilir. Ne olursa olsun prensibiniz, az eşya ile yola çıkmak olsun. Nihayetinde bütün evi yanımızda götürmeye gerek yok değil mi?

”Üniversiteye Adım Adım: Yurt için Gerekli Malzemeler” yazımızın sonuna geldik. Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Alperen Karademir
Araştırmayı haddinden fazla seven, havacılık aşığı, bezmiş bir mühendislik öğrencisi.