Üniversite Sınavına Hazırlanma Rehberi

Hayatta çoğumuz üniversite sınavına hazırlanma döneminden geçtik veya geçeceğiz. Bu dönemi atlatmış birisi olarak kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyor, bu yolculukta yapmanız ve yapmamanız gerektiğini düşündüğüm şeyleri anlatmak istiyorum.

Üniversite sınavları bazı insanlar için çok stresli olabilir.

Hedef Belirleyin

Üniversite sınavlarına hazırlanmanın ilk adımı hedef belirlemektir. Eğer ki “Ben iyi puan alayım, ona göre karar veririm.” diyorsanız üniversite kazanmanız çok zor. Böyle düşünen çok fazla insanla tanıştım ve hiçbiri “iyi puan” alamadı. Bunun sebebi hedefin belirsizliğiydi. Üniversite sınavında başarıya giden yol herhangi bir başarıya giden yoldan çok farklı değil. Çok zor zamanlardan geçmeniz gerekecek, ve bu zamanlarda hedefinizi hatırlayıp motivasyonunuzu koruyacaksınız. Örneğin doktor olmak istiyorsanız yardım edeceğiniz insanları hatırlayıp çalışmaya devam edeceksiniz. Avukat olmak istiyorsanız adaleti sağlayacağınızı hatırlayıp çalışmaya devam edeceksiniz. Ama belli bir hedefiniz yoksa zor zamanlarda motivasyonunuzu korumanız neredeyse imkansız bir hal alacak, ve size garanti ediyorum: O zor zamanlar gelecek.

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.

Montaıgne

Hedefinize Nasıl Ulaşacağınızı Belirleyin

Hedefinizi belirledikten sonra bir şeyi fark edeceksiniz: Herkes farklı şeyler söylüyor. Herkesin stratejisi farklı ve çoğu zaman birbiriyle uyuşmuyor. Kimisi müzik dinlerken ders çalışmayın derken kimisi de klasik müzik çalışmaya yardımcı olur diyor. Size altın niteliğinde bir tavsiye vereceğim. İnternette okuduklarınız, izledikleriniz doğru veya yanlış değil. Sadece duruma göre değişir. Bu uzun bir süreç ve herkes aynı şekilde atlatmıyor. Farklı kişilikleri bulunan insanların farklı stratejiler izlemesi ve tavsiye etmesi bu yüzden. Peki siz ne yapmalısınız?

Yapmanız gereken herhangi bir kanalı veya siteyi takip edip sadece ona uymak değil. Yapmanız gereken bu kaynaklarda bulduğunuz farklı stratejileri mümkün olduğunca hızlı şekilde deneyip hangisinin çalışıp hangisinin çalışmadığını anlamanız. Çalışan stratejileri uygulayın, çalışmayanları uygulamayın. Bu kadar basit. Bu süreçte tek bir stratejiyi yüz binlerce öğrenciye uygulatıp çalışmasını bekleyen insanlardan uzak durun. Sizi en iyi tanıyan insan sizsiniz. Bunu sakın unutmayın. Ne zaman çalışıp çalışmamanız gerektiği, nasıl çalışmanız gerektiği, hangi kaynaktan çalışmanız gerektiğini sadece siz bilebilirsiniz. Bu süreçte bir sır aramayın.

üniversite

Risk-Ödül Analizi Yapın

Bunu yapan insan çok çok az. %1’lik kesimin genellikle kullandığı bir yöntem, ve bunun bir sebebi var. Süreçte belli başlı kararlar vermeniz gerekecek. Örneğin kimi zaman iki konudan birini seçmeniz gerekecek, kimi zaman hangi derse asılmanız gerektiğini seçmeniz gerekecek. Bu kararları verirken kesin kalıplardan kaçının. Bulunduğunuz bölüme göre kesin konuşan öğretmenleriniz olacak. Kesin konuşmak çoğu zaman faydadan çok zarar getirir. Mesela dil öğrencisiyseniz asla fen çalışmamanız gerektiğini söyleyenler olabilir. Sayısal öğrencisiyseniz Türkçe dersine çalışsanız bile iyi netler çıkaramayacağınızı, çünkü sayısal olduğunuzu söyleyen öğretmenler olabilir. Kalıplara uymak yerine risk-ödül analizi yapın. Aldığınız riski belirleyin. Karşılığında alabileceğiniz ödülleri düşünün. Buna değip değmeyeceğini iyice düşünün. Değeceğini düşünüyorsanız riski alın, değmez diyorsanız unutun. Şu an bu analizin ne işinize yarayacağını fark etmeyebilirsiniz, ancak süreçte bu analizi hatırlarsanız çok kez kullanıp rakiplerinizin önüne geçeceksiniz.

Başarısızlığı garantileyen tek strateji hiçbir risk almamaktır.

mark zuckerberg

Psikolojinizi Hazırlayın

Sınavda heyecan yapıp yapmamanız, deneme netlerinizin üzerine çıkıp çıkmamanız tamamen buna bağlı desem yeridir. Üniversite sınavına giren çoğu insan heyecandan dolayı potansiyelini gerçekleştiremediğini düşünür. Bu doğrudur ancak bir bahane değildir. Sınava psikolojik olarak kendinizi hazırlarsanız performansını etkileyecek kadar heyecan yapmazsınız. Özellikle son 2 ayda heyecan ve stres katsayısı giderek artacak ve buna dayanamayanlar yarışta geriye düşecek. Bu arkadaşların emeklerinin büyük bir kısmı ne yazık ki çöpe gidiyor. Bunu yaşamamak için psikolojinizi buna hazırlayın. Meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. “Mindfulness” kavramını çalışmanızı tavsiye edebilirim. Böylece düşüncelerinize hakim olabilir, negatifliği hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Bu süreçte pozitif olmanız çok önemli. Pozitif kaldığınız sürece bir adım önde olduğunuzu unutmayın. Sınava asla “Yapamayacağım, çalışıyorum olmadı.” gibi düşüncelerle girmemelisiniz. Sınav esnasında art arda 2-3 soruyu boş bıraktığınız zaman düşüncelerinize hakim olmalısınız. O sırada pozitif kalmayı düşünen arkadaşlar bir sonraki soruyu cevaplarken negatif düşünenlerse geriye düşecek.

üniversite

Planlı ve Düzenli Olun

Planlamak gerçekten çok önemli. Önünüzde onlarca konu var, ancak zamanınız o kadar fazla değil. Konuları yetiştirmek, soru çözmek, analiz etmek, denemelere girmek istiyorsanız -ki istemelisiniz- zamanınızı çok iyi planlamalısınız. Bunun için haftalık veya günlük programlar yapmayı düşünebilirsiniz. Ben şahsen günlükten çok haftalık programlara yoğunlaşırdım. Benim için günlük programların pek bir önemi yoktu. Bugün programımı aksatabilirdim, ama yarın telafi edip haftalık programı mutlaka yetiştirirdim. Size de uzun vadeli düşünmeyi tavsiye ediyorum.

Not tutmak bence olmazsa olmaz. Ama nasıl not tutmanız gerektiği tamamıyla size kalmış. Her şeyi not almanıza gerek yok, anahtar kısımları ve karıştırılan yerleri not almak benim için yeterliydi. Bir süre sonra not tutarken nereden soru geleceğini anlamaya başlayacaksınız. Öğrenci gibi düşünür, neyde arkadaşlarınızın hata yapabileceğini ve karıştırabileceğini düşünürseniz soru gelebilecek yerleri fark edebilirsiniz.

Kendinizi İnceleyin

Bunu en çok denemelerde yapmanız gerekiyor. Kendi performansınıza bakarak neyin doğru, neyin yanlış gittiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu noktada dürüst olmak çok önemli. Çalışmalarınızda sıkıntı olan kısmı tespit edip düzeltin. Gerçekleri kendi keyfiniz için bükmeyin. Her zaman kolay denemeleri çözmek, zaman tutmamak, “sınavda olsam yapardım” mantığıyla hareket etmek gerçeği bükmeye örnek olabilir. Bu noktada eksiklerinizi tespit etmeniz çok önem arz ediyor. Gerçekleri bükmeye devam ederseniz sınavda tökezlersiniz.Kendinize karşı dürüst olun.

üniversite

Sonuncu ama en önemlisi : Çalışmaktan asla vazgeçmeyin! Zor zamanlar geçirebilirsiniz, hedefiniz çok uzakta gibi görünebilir, kimse size inanmıyor olabilir. Hiçbirinin önemi yok. Hedefinize ulaşmak için sadece tek bir insana ihtiyacınız var, o da kendiniz. Tek bir insanın inanmasına ihtiyacınız var, o da kendiniz. O yüzden elinizden gelenin en iyisini yapın ve pes etmeyin. Güzel günlerde görüşmek üzere!