Şehit Öğretmenlerimiz

Ülkemizin Söndürülmüş Işıkları: Şehit Öğretmenlerimiz

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bugünün anlam ve önemini birçoğumuz eskiden sıradan andık, hediyeler aldık, öğretmenlerimize götürdük bir günlük kutladık ve ertesi gün yaşantımıza devam ettik. Fakat bazı öğretmenlerimiz var ki bugünü hiç yaşayamadılar, onlar şehit edildiler. Biz de onları anmak için, günlerini kutlamak için sizlere bu içeriği hazırladık. Onlar ülkemizin söndürülmüş ışıkları. Onlar şehit öğretmenlerimiz.

Şehit Öğretmenlerimiz
Şehit Öğretmenlerimiz

Öğretmen, bir kandile benzer. Kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Mustafa Kemal Atatürk

Neşe Alten

Neşe öğretmenimiz, Tekirdağ’da dünyaya gelmişti. İlk ve orta öğrenimini burada tamamlayıp ardından Öğretmen Lisesi’ne gitti. Burada tanıştığı bir öğretmen Neşe’nin öğretmen olma arzusunu artırıyordu. Neşe öğretmen içindeki bu arzuya karşı koyamadı ve bir eğitim fakültesine kayıt oldu. Okulunu bitirdikten sonra her öğretmen gibi atamasını bekledi ve görev yeri açıklanınca hiçbir tereddütte bulunmadı. Hatta ailesi göndermek istemedi fakat kendisi bayrağın dalgalandığı her yere gideceğini söyleyerek gitmek istedi ve babası ile birlikte ilk görev yerine gitti.

Babasıyla Şehit Ettiler

Neşe öğretmen, varını yoğunu bu köye harcıyordu, ama yetmiyordu. Çünkü o bu çocuklar için daha çok şey yapmak istiyordu. Bunun için evde bir şey kalmamış ve son kalan şeyleri pişirecekti ki hainler silahlarla eve baskın düzenlendi. Önce Neşe öğretmenin gözü önünde babasını acımasızca katlettiler, sonra Neşe öğretmeni dağa götürüp acımasızca işkence edip şehit ettiler. Neşe öğretmen ilk görev yerinde teröristler tarafından şehit edildi.

Neşe öğretmenimizle ilgili daha detaylı yazımızı hemen şuradan okuyabilirsiniz: https://birparcatuhaftik.com/kaybettigimiz-nesemiz-sehit-ogretmen-nese-alten/

Şehit Öğretmenlerimiz: Bayram Tekin – Yasemin Tekin

Bayram ve Yasemin evli bir çiftti. Bayram Kırşehirli, Yasemin Osmaniyeliydi. Bir yaşında dünya tatlısı bir kız çocuğuna sahiplerdi. Ve ülkemizin gelecek neslini yetiştirmek için atama bekliyorlardı. Derken takvim 1991 tarihini göstermişti. Bu çiftimiz Bitlis- Düzköy mezrasına yerleşmişti. Gidip gitmemeyi hiç düşünmemişlerdi. Çünkü onlar için vatanın her karışı değerliydi. Bir yaşındaki kızları Betül’ü de alarak Bitlis’e yerleştiler.

Hemen uyum sağlıyorlar gittikleri yere. Zaten çiçeği burnunda öğretmenler, öğretme aşkıyla dolup taşmıştı kalpleri bir kere. Okuma yazma bilmeyen kalmamıştı bölgede. İki yıl verimli geçmişti böylece. Tarih 1993’ü gösteriyordu. Dersler bitmiş, çiftimiz evine dönmek için hazırlık yapıyordu ama o gün girdikleri son ders olmuştu.

Üç Yaşındaki Çocuklarıyla Şehit Edildiler

O gün teröristler 50 kişilik grupla okulu bastılar. Kaçış yoktu, Betül de oradaydı. Sığınacak limanları da yoktu. Minik Betül ve iki öğretmenimiz o gün orada şehit edildi. Daha da kötüsü Yasemin öğretmenimiz hamileydi. Yasemin öğretmenimiz şehit edildiği zaman karnında sekiz aylık bebeği de vardı. Teröristler ona da acımamıştı.

Şehit Öğretmenlerimiz: Numan Koçakçı – Ayşe Koçakçı

Numan ve Ayşe birbirinden habersiz, atama bekleyen iki öğretmendi. İkisi de evleneceklerinden bihaber heyecanla atama yerlerinin hayalini kuruyorlardı. Ve ikisi de Diyarbakır’ın Bismil köyüne atanıp orada tanıştılar. Tanıştıktan sonra evlenme kararı aldılar.

Her şey toz pembe görünüyordu. Artık güçleri daha fazlaydı. Köylüyü benimsemişlerdi. Her işlerine koşturuyor, tarlalarında çalışıyorlardı. Onlar için ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlardı çünkü onlarla bir aile olmuşlardı. Bir yıl sonra aileleri üç kişi olmuştu. Küçük kızları evlerine neşe katmıştı. Okula birlikte gidiyor, her şey daha da güzelleşiyordu. Ta ki 1993 tarihinde okul çıkışında eli silah tutan teröristlere rastlayana kadar…

Teröristler yine okul çıkışı öğretmenlerimizi hedef almıştı. 1993 tarihinde, iki öğretmenimiz bir yaşındaki çocukları ile katiller tarafından şehit edildiler.

Necmettin Yılmaz

Henüz 23 yaşındaydı Necmettin Yılmaz. İlk görev yeri olan Şanlıurfa Siverek bölgesine büyük bir sevinle gitmişti. Tıpkı şehit olan diğer öğretmen arkadaşları gibi… İlk yılı tamamlamış ve eve dönüş için hazırlanmıştı. Ailesine dönmenin heyecanını yaşıyordu. Tunceli Pülümür yolunda önce kurşuna dizildi ardından acımasızca yakıldı.

“Elinde kaleminden başka neyi vardı oğlumun? Vatanına, bayrağına bağlıydı. Amacı o bölgenin çocuklarının eğitim seviyelerini yükseltip ekmek sahibi yapmaktı. Bu ateş bizi değil, ülkemizi yakıyor.

Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz

Şenay Aybüke Yalçın

Şehit Öğretmenlerimiz

Böyle paylaşmıştı sevincini bizimle Aybüke öğretmenimiz. Batman’a gidecek, güzel sesiyle şarkılar söyleyecekti. Bülbüller eşlik edecekti onun sesine, mutsuzlar neşelenecekti. Ama katiller buna izin vermedi. Aybüke öğretmenimizin olduğu okulu bastılar ve taramaya başladılar. Yine de herkesi sakinleştirmeye çalıştırıyordu, içinde yine de ufak bir umut taşıyordu. Ne yazık ki kurtulamadı. Vücuduna isabet eden kurşunlar yüzünden Aybüke öğretmenimiz 22 yaşında şehit edildi.

 “Çatışmanın ortasında kaldık, Aybüke herkesi sakinleştirmeye çalışıyordu. Sakin olun dedi. Vuruldu.”

Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın arkadaşı İzzet Gündoğdu

Necmettin Kuyucu

Yer Kocaeli Gebze. Tarih çok uzak bir tarih değil; 2019. Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu makam odasında otururken 17 yaşındaki öğrencisi odasına daldı. Öğretmenimizin hiçbir şeyden haberi yoktu, olacaklardan habersiz öylece bekliyordu. 17 yaşında bu acımasız katil Necmettin Kuyucu’yu bıçaklayarak görevi başında şehit etti. Ardından ilçede yürüyüşler düzenlendi ve okula Necmettin Kuyucu’nun adı verildi. Katilin şu an hapsi isteniyor. Yapan pişman mı dersiniz? Değilmiş. Necmettin Öğretmen bir serseri tarafından kanlar içinde can verdi…

Biz burada birkaçı andık. Daha saysak niceleri vardır. Otursak daha kaç ana ile ağlardık. Bugün öğretmenler günü. Bugün onların günü. Hepiniz buradasınız, öğretmenler gününüzü en içten dileklerimizle kutluyoruz. Öğretmenler gününüz kutlu olsun. İyi ki varsınız, biz sizi anmaya ve adınızı yaşatmaya devam edeceğiz…

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!