TUSAŞ T-629 Projesi Nedir

TUSAŞ T-629 Projesi Nedir?

TUSAŞ havacılık ve uzay konusunda çalışmalara imza atan bir kuruluş. Özellikle ATAK helikopteri ile ismini çok daha fazla duyduğumuz TUSAŞ gelecek için çok önemli bir adım attı. 5. nesil savaş uçağı üzerinde çalışmalara devam eden TUSAŞ insansız ve elektrikli olduğu belirtilen helikopter tasarlamaya başladı. TUSAŞ T-629 Projesi Nedir?

T-629 Projesi ve Önemi

TUSAŞ T-629 Projesi Nedir

T-629 TUSAŞ tarafından tasarlanan, 2024 yılına yakın bir tarihte üretilmesi düşünülen, insansız ve elektrikli bir helikopter çalışmasıdır. Proje Şubat 2021 itibariyle tasarım aşamasında.

Bu projeye farklı bir gözle bakılmalı. Bunun nedeni projede yer alan insansız ve elektrikli olması konuları. Günümüzde bu konular çok önemli.

İnsansız hava taşıtlarının en iyi örneklerini ülkemizde görebiliyoruz. İHA adını taşıyan bu taşıtların insansız olması ve aktif görevlerde yer alması, bu görevlerde başarılar ile isimlerini duyurabilmesi bizim için çok önemli. Bu konuda çalışmaları bulunan TUSAŞ, insansız hava taşıtları konusunda gayet deneyimli. Taşıtların arasındaki farklar çok olmasına rağmen temeli güçlü bir kuruluş olan TUSAŞ çalışmalarına devam ediyor.

Elektrikli olması nedeniyle kafalarda soru işareti yaratan T-629 için belirsizlik hâkim. Bunun nedeni T-629 projesine uygun elektrikli motorun üretimi. Elektrikli hava taşıtlarının projelerinde bu sorun genellikle yaşanmakta. Bu sorunun yaşanabilmesi sonucunda projede değişikliğin yapılabilmesi veya iptal edilebilmesi olası durumlardan. Elektrikli motorların kullanım amacının doğaya verilen zararların en aza indirilmesi ve ekonomik olarak olumlu sonuçlar doğurmasıdır. Bu nedenle projenin başarılı olması durumunda TUSAŞ çok önemli bir konuda adını duyurmuş olacak.

Söylentiler

TUSAŞ T-629 Projesi Nedir

Projenin tasarım aşamasında olduğu ve görsellerde görüldüğü üzere insansız ve elektrikli olması beklenmekte lakin konu hakkında bilgilerin yetersiz oluşu nedeniyle çok sayıda iddia ortaya atılmış durumda.

Bu konunun en başında hibrit bir motorun kullanılabilir olması gelmekte. Hibrit motorlar geleneksel motorların ve elektrikli motorların bir arada kullanılması ile oluşturulur. Geleneksel motorlardan daha çevreci ve ekonomiktir. Aynı zamanda elektrikli motorlardan daha kolay üretimi vardır.

İkinci en büyük iddia ise insansız ve insanlı olmak üzere iki farklı versiyonunun olacak olması. İnsansız taşıtların üretiminde yaşanan zorluklar ve projenin hızlı bir şekilde üretim aşamasına geçebilmesi için böyle hamle yapılabilir. Aynı zamanda insanlı modelin yazılım ve teknolojik nedenlerden dolayı daha başarılı olması bekleniyor.

Ne Zaman Uçacak?

Hava taşıtlarının diğer taşıtlardan en büyük farkı tasarım aşamasının çok uzun olması. Bunun en büyük nedeni fizik ile verilen savaş. Bu konuda adımlar daha emin ve hızlı atılabiliyor olsa bile yeni bir tasarımın yeni verileri oluyor. Bu nedenle tasarım aşamasının ardından yapılacak test uçuşları için verilebilecek net bir tarih yok.

‘TUSAŞ T-629 Projesi Nedir?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.