Turks and Caicos Adaları’nın İsmi Nereden Geliyor?

Belki de Turks and Caicos ismini ilk defa duydunuz. Karayipler’de bu isme sahip bir ada devletinin olduğunu biliyor muydunuz? Hadi gelin bu ada ve devletle ilgili daha fazla bilgi alalım ve bu ismin sebebini öğrenelim!

Turks and Caicos’un Kısa Tarihi

Bu adalar toplusu Karayipler’de yerleşiyor. Konumu itibariyle anlamış olmalısınız ki, büyük keşif döneminde bulunmuş ve o dönemde kolonize edilmiş topraklardır. İlk bulunuş tarihi 1492’deki keşif dalgalarına tesadüf etmekte. Lakin yönetimsel olarak ele geçirilme tarihi keşfinden 20 sene sonra,1512’de oldu. İlk kolonizatör devletlerden olan İspanya bu toprakları keşfettikten sonra ele geçirdi. 1700’lerde, Karayipler’de egemenliğin İngilizlere geçtiği dönemde Turks and Caicos adaları da İngiliz yönetimine geçti. Çeşitli dönemlerde İngilizlerin Bahamalar’a, Jamaika’ya ve Bermuda’ya atadığı valiler tarafından yönetilen Turks and Caicos adaları 1973’te Jamaika’nın bağımsız olmasıyla kendi valisi tarafından yönetilmeye başlandı. Bu dönemden itibaren Britanya’nın özerk denizaşırı toprağı olarak tanındı.
2009 yılında Kraliçe Turks and Caicos’un özerk yönetimini rüşvet dolayısıyla askıya aldı. Bu özerklik ve kendiniyönetim 2012 seçimleriyle beraber geri geldi.

Turks and Caicos’un isim Nedeni

Bunun siyasi yahut askeri açıdan Osmanlı’yla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Zira bu topraklara Osmanlı donanması yahut korsanları asla gelmedi. Bu takımadaların bu isme sahip olmalarının özel nedeni mevcut:
İsimdeki Turks kısmı bu ülkede biten Melocactus Communis(Türk Kavuklu Kaktüs)’dür. Bu kaktüsün İngilizce’deki ismi Turk’s-cap Cactus’dur. O zamanki Türklerin başlığına, yani adının verildiği dönemin  Osmanlı kavuk yahut fesine benzer kırmızı yumağının olması,kaktüse bu ismi koymalarına sebep olmuş. Bu adalar bu kaktüsle meşhurdur. Hatta öyle ki,ülkenin koloni bayrağında bile bu kaktüsü görmek mümkündür.
İsmin diğer tarafında bulunan Caicos sözünün anlamlarıyla ilgiliyse farklı teoriler mevcut. Onlardan biri ise bu adanın zamanında bulunmuş yerlilerinin yerel dili olan Lukayanca’da bir terim olan “caya hico”,yani adalar takımı olmasıdır. Lakin daha bir teori de Fransızca kayık anlamı veren “caiques”‘ten geliyor olması.

Turks and Caicos
Melocactus Communis

Turks and Caicos’un Durumu

Turk and Caicos adaları günümüzde hala özerkliğe sahip olan bir Britanya denizaşırı toprağıdır. 2009 krizinden sonra 2012 seçimleri yapılmış ve özerklik yeniden tahsis edilmiştir. Ülkenin en büyük gelir kaynağı turizm ve tropikal meyvedir. Bu ada yönetimi toprakları dahilinde kullanılan resmi para birimi Amerikan Doları(USD)’dır. Yönetim ve ahalinin büyük kısmı Grand Turk (Büyük Türk) adasında bulunan Cockburn Town’da yaşamaktadır. Turks and Caicos’un toplam nüfusu 32.000. Bu nüfusun %61’i Mulatto,%34’ü siyahi,geri kalan %5’iyse Avrupa’lı ve Kuzey Amerika’lıdır.

Mulattolar kimlerdir?

Mulatto etnik grupuna sahip kişiler Negrid ırkından olan biriyle Kafkas ırkından olan birinin çocuğuna verilen etnik isimdir. Dolayısıyla Mulatto etnik grubu melez bir etnik gruptur. Bu Mulatto etnik grubu bireyleri genel olarak ABD,Güney Amerika ve Karayipler’de bulunur. Mulatto’lar kendi aralarında üçe ayrılmaktadırlar:
FGM-Birinci Jenerasyon Mulatto’lar
SGM-İkinci Jenerasyon Mulatto’lar
TGM-Üçüncü Jenerasyon Mulatto’lar
Ünlü kişilerden ABD’nin 44. başkanı olmuş Barack Obama ve şarkıcı Beyoncé Mulatto etnik grubundandırlar.


Akif Jafarguluzade
2002 doğumlu İstanbul Üniversitesi 1. sınıf (Siyaset Bilimi veUluslararası İlişkiler) öğrencisiyim. Azerbaycan vatandaşıyım. Yazı yazmak,araştırma yapmak ve incelemek benim hoşuma giden aktiviteler. Dolayısıyla bu hobimi sürdürerek yazmakta olduğum yazılarımı siz değerli okuyucularla paylaşmaktayım.