Baykar Bayraktar TB2

Türkiye’nin Gururu: Baykar Bayraktar TB2

Türkiye tartışmaya kapalı bir şekilde S/İHA konusunda zirvelerde kendisine yer bulmuş bir ülke. Bu başarısının temelini yerli çalışmalar çerçevesinde çok sayıda marka sağlamıştır. Bu markaların arasından adını sıkça duyduğumuz BAYKAR, TB2 modeli ile inanılmaz atılımlar yapmıştır. Baykar Bayraktar TB2 özellikleri nelerdir? Baykar Bayraktar TB2 nerede kullanılacak, görevi nedir?

Baykar Bayraktar TB2

Türkiye’nin Umudu

Türkiye askeri harcamalarını arttırmaya başladığı zamandan beri somut adımlar dışında projeler oluşturmuş, bu projeleri 5 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirmiştir. Bu projelerin en başında kara kuvvetleri gelse bile Dünya basınında S/İHA çalışmaları dikkat çekmiştir. Bu başarısı ile pazarda kendisine yer bulan Türkiye, askeri gücüne güç katmıştır.

İHA çalışmalarına 2010 yılından önce başlayan Türkiye her zaman olduğu gibi coğrafyasına uygun projeler istedi. Bu projelerde uçuş süresi ve yararlı yük konusu her seferinde odak konusu oldu.

Bu projelerin başlaması ile günümüzde adını duyduğumuz kadar duymadığımız onlarca marka çalışmalara başladı. Bu uzun ve heyecan sürecin halen devam ettiği zamanlarda olmamıza rağmen Haziran 2014 tarihinde BAYKAR markası TB2 modeli ile tam yüklü bir şekilde test uçuşu gerçekleştirdi. Bu uçuşun ardından Ağustos 2014 tarihinde 4000 kilometrelik uçuş gerçekleştirmiş, bu uçuş 24 saat 34 dakika olarak tarihe geçmiştir.

Bu iki uçuş sayesinde Türkiye gözlerini TB2 modeline çevirmiştir. Kendisini test uçuşları ile kanıtlamış olan TB2, Aralık 2015 tarihinde yerli mühimmat ile atış testi yapmıştır. Test %100 başarılı olarak kayıt altına alınmıştır.

Bu son test ile 2015 tarihinde resmi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılan TB2 modeli, yer kontrol istasyonu adı verilen merkezden yönetilmektedir. Bu istasyon ve TB2 modeli yerli imkanlarla Türkiye’de üretilmiştir.

Baykar Bayraktar TB2

Görevleri

TB2 S/İHA olarak Türkiye cephesinde ve satışı yapılmış olan Azerbaycan, Ukrayna, Katar ve Libya Hava Kuvvetleri bünyesinde görev almıştır.

Türkiye TB2 modelini Pençe Operasyonu başta olmak üzere Suriye ve İkinci Libya İç Savaşı’nda görev almıştır. Bu görevler dışında yakın geçmişte Azerbaycan Dağlık Karabağ Savaşı’nda boy göstermiştir.

Aynı zamanda TB2 Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunmaktadır.

TB2S

2019 yıllarının sonlarına doğru TB2 projesinde güncellemeye gidilerek yer kontrol istasyonundan bağımsız, uydu iletişimini hedefleyen yapı güncellemesine gidildi. Bu güncelleme ile TB2 modelinin uydu ile anında iletişim ve emir-komuta zincirinin sağlanmasında iyileştirmeler hedeflendi.

Bu güncellenmiş versiyonun ismi TB2S olarak açıklandı.

Özellikler

Baykar Bayraktar TB2

Türkiye’de ve satışı gerçekleşmiş ülkelerde başarılı operasyonlar gerçekleştiren TB2 tek bir motor ile uçuşlarını gerçekleştirmekte. Bu motor Rotax 912. 100 beygir güç üreten bu motor 300 litrelik benzin ile TB2 modelini 27 saat havada tutmakta.

Bu havada kalış sürecinde 4 adet lazer güdümlü akıllı mühimmat kullanabilmektedir.

Son Olarak

TB2 modeli ilk günden beri başarılı yapısıyla dikkat çekmeyi başardı. Aktif olarak görevlerine devam eden bu model 300.000 uçuş saatine ulaşan Türkiye üretimi S/İHA olmayı Haziran 2019 yılında başardı.

Bu başarısı ile ismini duyduğumuz TB2, gelecekte yapısal olarak yeni modellere kaynak olması bekleniyor.

‘Baykar Bayraktar TB2’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.