Türkiye’nin Bulduğu Açık: İtalya-Yunanistan MEB Anlaşması

Türkiye, birkaç yıldır yoğun bir şekilde Mavi Vatan mücadelesi veriyor. Bu mücadele uğruna Libya iç savaşına, BM’nin kabul ettiği yasal statüler altında müdahale etti. Bu müdahale, bizi Doğu Akdeniz enerji kaynaklarında söz sahibi yapabilmesi için ilk ve büyük bir adım. Ancak şimdi olaya farklı bir açıdan bakacak, hem Doğu Akdeniz’deki hem de Ege’de ki statülerimizi İtalya-Yunanistan MEB Anlaşması üzerinden, Türkiye’nin yakaladığı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun gündeme getirdiği bir açığı anlatacağız.

İtalya- Yunanistan MEB Anlaşması

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, iki ülke arasında yapılan anlaşma için net olarak bir açıklama yapmadı. Ancak, iki ülke arasında şu konularda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

  • Yunan adalarının bölgedeki deniz yetki alanlarına erişim hakkı teyit edildi.
  • Balıkçılık haklarıyla ilgili meseleler çözüldü.
  • Yunanistan tüm komşularıyla MEB kurmak istiyor.
  • Bu konuda BM’nin deniz hukuku ile ilgili sözleşmesi tümüyle temel oluşturuyor. Deniz yetki sınırları ancak geçerli anlaşmalarla belirlenir. Türkiye’nin Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayiz es-Serrac ile imzaladığı anlaşma gibi yasal dayanağı olmayan ve tek yanlı koordinatlar sunan anlaşmalar ise geçersizdir.

Türkiye’nin Bulduğu Açık

Şimdi gelelim Türkiye’nin İtalya-Yunanistan MEB Anlaşması üzerinde bulduğu açığa. Çavuşoğlu, NTV’de yaptığı röportajda kıta sahanlığını belirlemede kara sınırlarına riayet ettiklerini ve adaların bu konuda söz sahibi olamayacağını belirtti. Çavuşoğlu şunları söyledi.

“Esasen Yunanistan bu anlaşmayla (Yunanistan-İtalya Anlaşması) kabul etmiştir. Burada Yunan Adaları var. Othoni Adası, Kefalonya Adası, Strofades Adaları, Yunanistan İtalya ile yaptığı anlaşmayı imzalarken -ki 70’li yıllarda bu anlaşmayı imzalamış, şimdi imzaladıkları anlaşma MEB ile ilgilidir- bu adalara tam etkinlik vermemiş. Kıta sahanlığı adalardan değil, anakaradan başlamış. Tıpkı Ege’de, Doğu Akdeniz’de savunduğumuzu Yunanistan, İtalya ile yaptığı anlaşmada kabul etmiş… Bu anlaşma esasen bizi ilgilendirmesede, uluslararası etkinliğimizi göstermesi açısından tezlerimizin haklılığını göstermiş oldu…”

Deniz Kuvvetleri Komutanı Eski Tümamiral Cihat Yaycı Ne Diyor?

Geçtiğimiz zamanlarda istifası ile gündeme gelen Cihat Yaycı paşa, İtalya-Yunanistan MEB Anlaşması ile ilgili şunları söylüyor:

“Bu anlaşma ile Yunanistan adaların anakara kadar hakkı olmadığını kabul etmiş oldu… Devletimizin ilgili kurumlarının bunu çok iyi kullanacağını düşünüyorum… Şimdi Türkiye’nin atması gereken çok somut bir adım var. Çünkü İtalya ile Yunanistan’ın arasında yapılan anlaşmada Arnavutluk’un ve Libya’nın hakkı yeniyor.”

Sonuç

Türkiye, devlet yetkililerimizin de belirttiği gibi Yunanistan’ın bu açığını kullanmalı ve de uluslararası hakkımız olan Mavi Vatan’ı savunmak için elinden geleni yapmalıdır. Yaycı Paşamızın dediği gibi Arnavutluk ve Libya ile işbirliği içinde olmalı, ek olarak diğer bölge ülkeleriyle de işbirliği yaparak elimizi güçlendirmelidir.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Kaynakça

Sputnik, “İtalya ile Akdeniz’de MEB anlaşması imzalayan Yunanistan: Türkiye’nin Libya’da Serrac ile imzaladığı anlaşma geçersiz”, 09.06.2020.

NTV, “NTV’de Gündemi Değerlendiriyoruz”, 11.06.2020.

Haber Türk, “Tümamiral Cihat Yaycı, İtalya-Yunanistan anlaşması konusunda uyarıyor!”, 11.06.2020.


Kutlay Ünlü
BUÜ, Tarih Bölümünde okuyorum. Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere, Tarih ve Uİ alanları, Libya ve Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz konularında araştırma yapmayı, incelemeyi, yazılar hazırlamayı seviyorum. Nitekim alanımda özel bir ihtisas sahibi olmamam, sadece araştırmalarımı başkaları ile paylaşmayı seven biri olmam sebebiyle okuyuculara, yazılarımda gösterdiğim kaynakları da araştırarak okumalarını tavsiye ederim.