Türkiye’de Oyun Oynamanın Zorlukları

Yeni düzenlemeyle beraber gelen konsol vergilendirmelerinden sonra artık isyan bayrağını çeken Türk oyunseverler Türkiye’de oyun icraatının her geçen gün daha çok zorlaşmasından müzdarip durumdular. Özellikle korona virüsüyle evlere kapanmanın son derece önem kazandığı bu günlerde gelen vergi haberi hem oyuncuların morallerini yerle yeksan etmiş hem de motivasyonlarını kaybettirmiş durumda. Türk oyunculuğuna büyük bir darbe olarak nitelendirdiğimiz konsol vergilendirmesiyle beraber; geçmişten günümüze Türk oyunculuğunun karşılaştığı zorluklardan bahsedeceğimiz bu yazıda konu hakkındaki son derece subjektif fikirlerimizi Türkiye’de Oyun Oynamanın Zorlukları başlığı altında belirteceğimize kesinlikle emin olabilirsiniz. Türkiye’de oyun oynamanın zorlukları neler, geçmişten günümüze yaşanılan zorluklar neler? Hepsini inceleyelim.

Türkiye'de Oyun Oynamanın Zorlukları

Oyun Oynayanlara Bakış Açısı

Türkiye’de oyun oynamanın zorlukları listemizin en başında gelen zorluk, oyunculara diğer insanların bakış açısı. Neredeyse ekipman gerektiren her hobinin lüks olarak sayılmaya başlandığı bir ülkede yaşamaktayız. Başkaların ilgi alanlarına saygısı olmayan insanlara herhangi bir hobinin icraat zorluğundan bahsedince “Bunlar zaten boş iş!” cevabıyla karşılaşmak maalesef sadece oyunculara değil; sporculara, kitap kurtlarına, çizgi roman severlere, müzisyenlere, koleksiyonculara, hatta eğlence içeren her şeye bakış açısını gözler önüne sermekte. Ancak ironiktir ki bazı Türk oyuncuların, oyunları tamamen zaman kaybı olarak nitelendiren kitlenin muhtemelen toplamından daha fazla yarar sağlayarak, Türkiye’ye 1 milyar doları aşkın oyun ihracatı kazandırdığı da bir gerçek. Her ne kadar bu gerçek gözler önünde olsa da; Türkiye’de oyunlara ve oyunculara biçilmiş negatif bakış açısı maalesef Türk oyunculuğu adına en büyük eksidir.

Türkiye'de Oyun Oynamanın Zorlukları

Oyun Kültürü

Türkiye oyun firmaları tarafından Avrupa ülkesi olarak nitelendirildiği için fiyatlandırmasını euro, kıyaslamasını da Avrupa ülkeleri üzerinden alan bir ülke. Geçmişte kurun düşük olduğu, orijinal oyun alabilme imkanımız olduğu zamanlarda, orijinal oyun kültürümüzün gelişmemesi maalesef bizler için büyük kayıp oldu. O dönemlerde hemen hemen her Türk oyuncuda bulunan korsan, bedavacılık ve torrent kültürü bizlerden çok şey götürdü. Şu anda büyük oyun firmalarının Türkiye’yi yok saymasının, Rusya’ya özel fiyatlandırmalar yaparken Türk oyuncuları dinlememelerinin sebebi budur. Çünkü imkanımız varken, oyun sektörü fazlaca gelişmemişken, bizler onlara destek olmadık.

Yöneticiler maalesef projeye sıcak bakmamış. Nedenini sordum kendisine. Beklediğim yanıtı verdi. Türkçe yerelleştirmenin maliyetini karşılamayacağına kanaat getirmişler. Az çok ticarete bulaşmış olanlar bilir. Kararlar verilirken nihai önem taşıyan şey şudur: maliyet-gelir düzeyi. Biz bir imza kampanyası düzenledik. Sadece 3.629 imza toplayabildik. Okan’ın da(23 Studios, Okan Şen) belirttiği gibi bu kampanyadan firmaya bahsetmedik; bahsetmeye yüzümüz de olmadı açıkçası. Daha bir siteye girip bir ad bir soyad bir de e-posta yazacak 10.000 kişi bulamıyoruz. Varın Witcher 2’nin satışlarını siz düşünün. Ben 1.000 adet sattığını bile düşünmüyorum. Deniyor ki Steam’de kayıtlı Skyrim’i satın alan 8.000’in üzerinde Türk oyuncu varmış. Geçen gün yayınlanan haberde Skyrim’in bugüne kadar ki satışının 20 milyon adet olduğu açıklandı. Witcher 2’nin ise 6 milyon. Şimdi bu rakamları bizim Türkiye’de telafuz ettiklerimizle karşılaştırın.

Witcher 3’ün çıkış arifesinde yayınlanan bir duyurudan kesit, sene 2014. Witcher 2’nin orijinal satışının azlığından dolayı CD Project Red’in Türkçe dil desteği tutumu. Genel olarak çoğu firmanın Türk oyuncularına bakışını temsil ediyor.
Türkiye'de Oyun Oynamanın Zorlukları

Dolar ve Euro

Neyse ki Türk oyunculuğu bu karanlık günleri geride bıraktı ve özellikle Steam‘in Türkiye’de faaliyete girmesiyle beraber artık günümüzde orijinal oyun kültürü oluşmuş oldu. Ancak buna rağmen, maalesef ki, dolar ve euro’nun hızlı tırmanışıyla beraber artık çoğumuzun oyun almaya imkanı yok. Yurt dışında 60 dolar ve 60 euro’dan çıkışını yapan AAA yapımlar, Türkiye’de kutulu olarak aşağı yukarı 470 türk lirası bandında satılmakta. Türkçe dublaj, altyazı ve Türkiye’ye özel fiyatlandırmayla çıkan Uncharted’in bile bu denli az satması (200 bin kadar) maalesef geçmişteki gibi oyun kültürüyle değil, alım gücüyle alakalı bir durumdur. Ayrıca ekipman, donanım ve konsol satışı da doğrudan kurla ilişkili olduğu için bu alanda da negatif yansımaları hala görmekteyiz. Türk ekonomisinin gidişatı da, her hobiye olduğu gibi, Türk oyunculuğuna da negatif yansımıştır.

Türkiye'de Oyun Oynamanın Zorlukları

Aral Game

Muhtemelen Türk oyunculuğunun başına gelmiş en kötü şeylerden biri olan Aral’dan da bu noktada bahsetmeden geçmek doğru olmaz. Aral İthalat, geçmişte, kurun düşük olduğu zamanlarda tek el olmanın gücüne dayanarak fahiş fiyat politikaları izlemişti. Yurt dışından getirdikleri oyunları %30-%60 oranlarına kadar yüksek fiyattan satmaktaydılar. Steam’ın Türkiye’ye girmesiyle beraber tek el olmaktan çıkan Aral her ne kadar günümüzde etkinliğini kaybetmiş olsa da Türk oyunculuğunun geçmişine büyük zararlar vermiştir. Özellikle Steam Türkiye’ye ilk girdiği zamanlarda Aral lobisiyle yapılan Ubisoft, Square Enix, Capcom vb. firma oyunlarının fiyat skandalı hala unutulmamıştır. Yıllarca fahiş fiyatlarla oyun satarak orijinal oyun kültürünün gelişmesine engel olan Aral’ın, piyasa düzeyinde fiyatlandırmalarıyla karşısına dikilen Steam’a tahtını vermesine şaşılmamalı. Eğer Aral tek el olduğu zamanlarda oyunlara normal fiyatlandırmalar yapsaydı, belki de orijinal oyun kültürü daha erken oluşacaktı ve bizler bugün farklı şeyler konuşuyor olacaktık.

Türkiye'de Oyun Oynamanın Zorlukları

Vergi

Türk oyunculuğu en büyük darbesini geçtiğimiz günlerde konsol vergilendirmeleriyle almış durumdadır. Türkiye’de donanım parçalarına koyulan yüksek vergilerin yanı sıra, konsollara gelen yeni vergiyle birlikte oyunculuk icraatı gerçekten oldukça zorlaştı. An itibariyle Playstation 4’ün 5000 türk lirası bandında satıldığını görmekteyiz ve yeni çıkacak olan Playstation 5’in 7500-10000 türk lirası arasında olması en iyimser tahminlerden ibaret. Bu durumda birçok kişinin yeni konsol alamayacağı ve firmaların satış yapamayacağı için Türkiye’den çekileceği ya da küçülmeye gideceği aşikar.

Türkiye'de Oyun Oynamanın Zorlukları
Bioshock 2

Sizler için Türk oyunculuğu adına yaşanan bütün olumsuzlukları derlediğimiz yazının sonuna geldik. Elbette atladığımız, aklımızda olmayan unsurlar da geçmişte yaşanmıştır. Yıllardan beri oyun oynayan, oyun oynamayı seven ve oyunculuğa inan bizlerin tek temennisi hobilerimizi daha iyi icraa edebileceğimiz şartların oluşması ve bütün olumsuzlukların kalkması yönünde olacak. Oyunculuktan ümitliyiz ve geleceği heyecanla bekliyoruz.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.