Türkiye'de Fotoğrafın Önemli İsmi

Türkiye’de Fotoğrafın 2 Önemli İsmi

Türkiye’de Fotoğrafın 2 Önemli İsmi – Dünya da ve Türkiye’de fotoğrafın gelişmesine katkı sağlamış ve sağlayan şüphesiz bir çok isim var. Bununla birlikte gerek fotoğrafa olan tutkuları gerekse yaratıcılıkları ile ön plana çıkan ve aktif fotoğraf hayatına devam eden 2 çok güçlü isim var! O isimler ; Mehmet Turgut ve Muhsin Akgün

Mehmet Turgut

Türkiye'de Fotoğrafın Önemli İsmi
Mehmet Turgut
 • İnstagram: @mehmetturgut
 • Kitaplar & Dergiler: 30 (kitap), 46 (dergi)
 • Portfolio: www.mehmetturgut.com.tr
Mehmet Turgut’un Ted X konuşması

Mehmet Turgut 1977 yılında Ankara’da doğdu. Adını dedesinden alan Mehmet Turgut aynı zamanda dedesi ve babası gibi fotoğrafçılık üzerine uzmanlaştı. Uzun yıllar stüdyo tozu yutan Mehmet Turgut ilerleyen zaman içerisinde kariyerini kurgu fotoğraflara ve fotoğrafın sanat boyutuna adadı. Fotoğraf kariyerinde birçok ödül kazanan Mehmet Turgut özelikle; Photographic Society of America ve Austria Super Circuit ödüllerini de almayı başardı. Fotoğraf üzerine birçok eğitim ve seminere imza atan Turgut TEDx gibi platformlarda da konuşmacı olarak yer aldı.

Mehmet Turgut’un National Geographic Turkiye’ye verdiği röportaj

Dikkat Çeken İşleri ve Sergileri

 • Şarkıcı Patricia Kaas’in Best Of albümü “19“un kapak fotoğraflarını çekti.
 • Ozzy Osbourne’un single çalışması “Let It Die” için kullanılan kapak fotoğraflarını çekti.
 • 2014 yılında “Ala Portreler” projesine başladı. Bu proje de Aydın Boysan ve Ara Güler gibi isimlerle çalıştı.
 • Kafa Dergi, Ot ve Tuhaf gibi dergilere içerik üretti.

Muhsin Akgün

Türkiye'de Fotoğrafın Önemli İsmi
Muhsin Akgün
 • instagram: @muhsinakgunofficial
 • Kitaplar & Dergiler: Söz ve Müzik: İSTANBUL, Söz ve Müzik: İSTANBUL 2
 • Portfolio: www.muhsinakgun.com
Muhsin Akgün’ün National Geographic Turkiye’ye verdiği röportaj

1976 yılında dünyaya gelen Muhsin Akgün, Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Programı’ndan mezun olduktan sonra 1995 yılında profesyonel fotoğrafçılığa başladı. Kariyeri boyunca portre ve performans fotoğrafçılığına yöneldi. Muhsin Akgün’ün fotoğrafları; Hürriyet, Radikal, The New York Times, The Guardian, Irish Times, Le Monde, The Christian Science Monitor Boston, Freitag Berlin, Chello, Du Magazine, Asian Art, Roll, Milliyet Sanat, Notos gibi ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı. Son yıllarda Kişisel üretimlerine ağırlık veren Akgün bunların yanı sıra çeşitli gazeteler, dergiler, yapım şirketleri, yayınevleri, oyuncu ajansları ve müzik şirketleri ile profesyonel olarak çalışmaktadır.

Muhsin Akgün’ün konuk olduğu bir program

Dikkat Çeken İşleri ve Sergileri

 • Moda’nın Yüzü” adlı fotoğraf sergisi 2009 yılında İstanbul’da 2010 yılında Paris’te sergilendi.
 • 30: İstanbul Film Festivali’nin 30 Yılından 20 Yönetmen” başlıklı sergisi Atlas Pasajında 2011 yılında sergilendi. Bununla birlikte serginin kitabı da aynı isimle yayınlandı.
 • En fazla çevirisi yapılan 15 Türk edebiyat yazarının portrelerinden oluşan “15” adlı sergi 2012’de Avusturya’daki Alpach Avrupa Forumu’nda sergilendi.
 •  “Benim Sinemam!” isimli fotoğraf sergisi, 1995-2019 yılları arasında İstanbul Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve SİYAD Ödülleri’ne aday gösterilmiş bu dönemdeki filmlerden, sinema yazarları Murat Özer ve Uğur Vardan ile birlikte seçilen oyuncuların fotoğraflarından oluşan sergi Covid-19 salgını nedeniyle instagram hesabında sergilendi.

“Türkiye’de Fotoğrafın 2 Önemli İsmi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Oğulcan SARI
Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler Uzmanı / Siyaset, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler ve Fotoğraf’a ilgili / İnstagram: @benogulcansari / mail: [email protected] / Bir Parça Tuhaftık