Türkiye’de bir Blues grubu: Blue Blues Band

Çoğumuzun eve kapandığı bu zor günlerde, kafanızı az da olsa dağıtmak için sizi Türk bir Blues grubu olan Blue Blues Band ile tanıştırmak istiyorum!

Türkiye’de ve hatta dünyaya öncü olan ancak ülkemizde tanınmayan 1991 yılında kurulmuş bir grup olan Blue Blues Band isminden de anlaşıldığı üzere bir Blues müzik grubudur. Üyeleri Yavuz Çetin, Kerim Çaplı, Batu Mutlugil ve Sunay Özgür’den oluşan ancak Yavuz Çetin’in ağır depresyon sebebiyle intihar etmesinden dolayı maalesef kendi parçalarını çıkaramamış, bar grubu olmaktan öteye gidememiş ve dağılmıştır. Üyesi Yavuz Çetin vefat ettikten sonra sonra bir diğer degerli sanatçı Kerim Çaplı da hayata gözlerini yummuştur.

Blue Blues Band
cr: wannart

1991 yılından sonra 10 yıl boyunca yani Yavuz Çetin’in vefatına kadar çeşitli mekânlarda çalmış ve TRT’nin programına konuk olmuşlardır.

TRT Programı:

Üstelik o dönemde çok önemli şarkıları yorumlayarak yeteneklerini bizlere göstermiş oldular.

Coverladıkları şarkılardan bazıları:

Eagles – Victim of Love
Led Zeppelin – Moby Dick
The Beatles – Daytripper
Blues Power – Eric Clapton
Hey Joe – Jimi Hendrix

Duman grubunun gitaristi Batuhan Mutlugil’in babası olan Batu Mutlugil, Türkiyenin önemli bir rock barı olan “Mojo”yu işletmektedir.

Blue Blues Band’ı daha iyi tanımak isteyenler için 2017 yılında çekilmiş bir film olan “Blue” filmini öneririm.

Blue Blues Band
cr: wannart

Sağlıklı ve bol müzikli günlerde görüşmek üzere! Kendinize iyi bakın.


Deniz Belma Alkan
"Ey Türk! Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir! Titre ve kendine dön!" -Bilge Kağan