Aslında Kaybetmedik!

Bugün FIBA Basketbol Dünya Kupası’nda tüm dünyanın, en fazla bizim, ilgisini çeken bir maç oynandı. Basketbol’un ulaşılmaz seviyesi, tahtın tek sahibi Amerika az kalsın resmi bir maçı kaybediyordu, hem de Türkiye’ye karşı. Türkiye favori 10 takım içinde bile değilken hem de. Peki neler yaşandı? Gelin inceleyelim.

Bir kere maçtan asla kopmadık. Çift haneli fark görmedik yanlış hatırlamıyorsam. Maçın son saniyelerine kadar öne geçemesek de ABD asla rahat olmadı, hep enselerindeydik. 

Arkadaşlar şunu bir defa netleştirelim; her ne kadar takımımız çok iyi oynamış olsa da karşımızda da hiç görmediğimiz kadar zayıf bir Amerika var. Özellikle basketboldaki fark (ABD-Diğerleri) azalırken Amerika’nın bu kadar zayıf bir kadroyla katılım göstermesi özellikle turnuvanın demirbaşları için büyük bir avantaj. Zaten baktığımızda ABD birinci favori değil. 

türkiye

Diyeceksiniz ki ‘biz hiç mi bir şey yapmadık?’ Hayır, aslında biz daha çok şey yaptık. Kötü geçen bir hazırlık dönemi sonrası favori on takım arasından çıkartıldık, gruptan zor çıkarlar dendi, ikinci turdan öteye gidemezler dendi ancak biz bugün kimse rahat olmasın dedik açıkça. İyi savunduk, iyi hücum ettik. Ancak aslında yaptığımız şey oyuncularımıza o kadar büyük geldi ki o heyecanı kaldıramadılar sanırım. Zaten genç olan kadromuz, ulaşılamaz gördükleri karşısında galibiyete bu kadar yakın olmayı kaldıramadı. Zaten öne geçmeden önce birçok kez fark 1 ya da 2 iken elimiz ayağımıza dolandı, o basketi bulamadık. 

Amerika ise beklemediği bir maçın afallayışını yaşadı. Onların da elleri ayaklarına dolandı birçok defa çünkü onlar da tecrübesiz bir kadroya sahip. Biraz tecrübesi olan Kemba Walker maç kopacakken 7-0’lık seri yakalattı takımına, izledik.

Cedi için ayrı bir paragraf açmak zorundayım, keşke bu paragraf tamamen Cedi’yi övmek için olsaydı ancak maalesef değil. Yine de aldığı abartı eleştirilere karşı bir şeyler söylemek istiyorum öncelikle. Cedi bu kadar büyük bir arenada yeterli tecrübe edinmiş değil. Daha 24 yaşında bile değil. Mesela normal sürenin sonunda yaptığı faul. Tecrübe yetersizliğinden kaynaklı. İyi olan şey ise Cedi’nin bunu tecrübe etmiş olması. Ne biz ne Cedi hiçbir şey kaybetmedi. İki taraf da kazandı hatta. Serbest atış konusunda Cedi’ye sallayanlara sadece gülüp geçiyorum ben. 34 yaşındaki LeBron bile önemli serbest atışlar kaçırırken Cedi’nin kaçırması mı büyük olay? Komik.

ANCAK Cedi tecrübesizlik dışında da kötü bir performans gösteriyor. Bize sezon boyunca izlettiğinden çok daha zayıf. Şutları çok dengesiz sanki elinin ayarı bozulmuş gibi. Ama aşması gereken tek sorun da aynı zamanda bu. Sorumluluk almaktan asla çekinmiyor. Oyuna girememişken bu kadar çabalaması çok iyi bir şey. Her zaman da zarar vermiyor zaten. Yanlışsam düzeltin, uzatmalarda bir üçlük bir de üç sayılık oyunu var. Çok değerliydi ikisi de. Cedi eğer dengesizlik sorununu aşarsa takıma fazlasıyla seviye atlatır. Kapasitesinden hepimiz haberdarız.

Bugün Türkiye hazırlık maçlarına karşı istediği zaman çok iyi savunma yapabileceğini, hücum varyasyonlarının geniş olduğunu bize gösterdi. Eşleştiğimiz grubun zor olması ışığımızı biraz soldursa da Türkiye’miz için hala umut var. Yolun sonu en az Yarı Final olsun. Seninleyiz Türkiye.