Türk Sineması Ne Durumda Ve Nereye Gidiyor?

Şüphesiz ki sinema gerçekten önemli bir sanattır. Bir milletin kültürel yapısını bize doğrudan aktaran Birkaç unsurdan biridir. İşte bu yüzden ben de bu yazımda Türk Sineması hangi konumda ve nereye gittiği hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Açıkçası çoğu kişinin de gördüğü ve kabul ettiği gibi sinema sektörümüz kanayan bir yara. Peki neden bu halde? Gelin birkaç alt başlıkta bu dediklerimi inceleyim.

türk sineması

BENZER YAPIMLAR

Türk Sineması denince akla gelen ilk filmler komedi filmleridir. Bu yapımlar ne kadar bazıları düşünülmüş, güzel ve sanat kaygısı olan yapımlar olsa da çoğu komedi filmimiz gerçekten rezalet. Bu komedi filmlerinin kötü olmasının ana sebebi olarak da hepsinin birbirine benzemesi olarak görüyorum. Aynı espriler aynı senaryo işleyişi ve küfür mizahı gerçekten de çoğu komedi filmimiz de olup sinemamıza zarar veriyorlar. Ayrıca tek sorun komedi filmlerinde de değil başta korku filmleri olmak üzere çoğu yapım neredeyse birbirinin aynısı. Zaten dikkat ederseniz çoğu Türk korku filmi başta ilginç bir ayet yazıp birbirine çok benzeyen ‘Cin’ gibi paranormal olayları kendine konu ediniyor. Umarız yakın zamanda yapımcı, yönetmen ve senaristlerimiz artık Türk Sineması’na farklı görülmemiş yapımlar getirmeye çalışır ve başarılı olurlar.

türk sineması

YAPIMCILAR

Ülkemizde yedinci sanatın gelişkin olmamasının bir başka nedeni ise bence “Abi sinemada baya para var.” mentalitesini benimsemiş müteahhitten bozma yapımcılardır. Tabi dediklerim herkesi kapsamıyor ama sektörde bu tarz kişiler oldukça fazla. Bu yapımcılarımız maalesef sanat kaygısına değil para kaygısına sahip kişiler. İşin finansal boyutunu tamamen ellerinde olan bu kişiler ne yazık ki çok düşük bütçeler ile filmlerini çekiyorlar. Ayrıca ülkemizde bir hayli fazla olan komedi filmlerinin çıkmasının altında yatan birkaç sebeplerden biri de bu olduğunu düşünüyorum. Kısacası yapımcılarımız “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.” düşüncesini benimser ve bu yönde hareket ederlerse Türk Sineması adına daha iyi yapımlar çıkacağını umuyorum.

türk sineması

İZLEYİCİ KİTLESİ

Yazımın bu bölümünde ise biraz Türk Sineması’nın izleyici kitlesine yani bize ufak bir eleştiri getirmek istiyorum. Ülkemizde neredeyse her hafta farklı komedi filmlerinin vizyona girmesindeki bir diğer sebep ise Türk sinema seyircileri. İzleyicilerin sinemaya gittiğinde daha çok tercih ettiği kalitesiz komedi filmleri oluyor ve durum arz – talep dengesi yüzünden daha fazla benzer filmlerin çıkmasına olanak sağlıyor. Hatta size somut bir örnek vermem gerekirse Ahlat Ağacı ve Deliha 2’yi karşılaştırabilirim. Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan imzası taşıyan ve IMDB notu 8.2 Metacritic notu ise 86 olan Ahlat Ağacı belki de 2018 yılında çıkan en iyi Türk filmidir, Deliha 2 ise IMDB puanı 4.4 olan Metactiric’de değerlendirmemiş ve yazının çoğunda bahsettiğim benzer komedi filmlerinden. Vizyon tarihleri oldukça yakın olan bu iki filmin gişe rakamlarına da bakacak olursak Ahlat Ağacını toplam 246.766 kişi izlemeye layık bulmuş, Gupse Özay’ın başrolünde bulunan Deliha 2 filmini ise Ahlat Ağacından yaklaşık olarak 1 ay daha kısa bir vizyon süresine sahip olmasına rağmen 2.106.154 izleyiciyi sinema salonlarına çekmiş. Ahlat Ağacı’ndan neredeyse 10 kat daha fazla. Umarım burada ne anlatmak istediğimi anlayabilmişsinizdir. Bence bu noktada insanların biraz daha bilinçli davranması gerekiyor.

türk sineması

TÜRK SİNEMASI NEREYE GİDİYOR?

Açıkçası bu çok yorumlanmaya açık bir soru. Bunun cevabı size göre farklı olabilir ama bence Türk Sineması’nın aydınlık bir geleceği var. Gerek seyircilerimizin artık bilinçlenmesi gerek sinemaya ilgi duyan ve bu konuda araştırma yapan gençlerimizin artması beni buna inanmaya itiyor. Ayrıca şu an yaşı genç olan birçok kaliteli yönetmenimiz var. Örneğin Alper Çağlar. 2012 yılında Dağ filmi ile tüm seyircisinin takdirini kazanmış genç yönetmen Göktürk adında harika bir üçlemeye hazırlanıyor. İlk Göktürk, Kırk Göktürk ve Son Göktürk olarak çıkması planlanan sinema tarihimizde görülmemiş tarzda olan bu seri ise Türk Mitolojisini konu edinecek. Ümit ediyorum ki Alper Çağlar bu yapımlarında oldukça başarılı olup güzel geri dönüşler alır ve diğer meslektaşlarına örnek olur.

Yani uzun lafın kısası Türk sineması ne kadar şu an güzel gözükmese de kaliteli yapımlar çıkmaya devam ediyor ve edecek. Umarız bu yapımların sayısı günden güne artar ve bize uzaktan baktığımızda harika filmlerimizin çoğunlukta olduğu bir Türk Sineması kalır. Ayrıca sizin de bu konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum. Yorumlarınızı hemen aşağıya yazabilirsiniz esen kalın.


Aykut Ay
Küçük yaştan itibaren fantastik ve bilim kurgu filmleri başta olmak üzere sinemaya ve çizgi romanlara ilgisi olan, her zaman yazmayı ve araştırmayı sevmiş Bir Parça Tuhaftık'ın sinema yazarı.