Türk Futbolunun Tek Derdi Yabancı Kuralı

Türk futbolunun tek derdi yabancı kuralıymış gibi, TFF’nin yapmış olduğu açıklamadan sonra gündemimiz yine değişti. TFF yine Türk futbolunun geleceğini derinden etkileyecek kararı açıkladı. Yabancı Futbolcu Kısıtlaması Nedir? 14 Yabancı Futbolcu Kuralı İle Ne Değişti?

Yabancı Futbolcu Kısıtlaması Nedir?

Ne yazık ki ülkemizde sık sık değişen ve herhangi bir açıklaması dahi yapılmayan kural silsilesi! Türk futbolcuların daha başarılı olacağına inandıklarını söylüyorlar. Halbuki Türkiye’de kalıp Avrupa futbolu düzeyinde oynayabilecek başarıya sahip az futbolcu yetiştirdiğimizi unutuyoruz sanırım. Sakın yanlış anlamayın, bu tespitim ülkemizde yetenekli futbolcu yok demek değil. Tam tersine o kadar çok var ki, biz kıymetini bilmiyoruz. Çünkü altyapımız yok. Altyapı sorunlarımız, mali sorunlarımız vs. çözülmüş gibi başladılar yine yabancı kuralını değiştirmeye.

14 Yabancı Futbolcu Kuralı İle Ne Değişti?

2015 yılında, dönemin Türkiye Futbol Direktörü olan Fatih Terim’in hayata geçirdiği bir sistem. Tecrübelerinin ve futbol bilgisiyle, Türkiye’de yeni ve başarılı futbolcular yetiştirmek için, kendi tabiriyle de “14 yerli futbolcu sınırı” getirilmişti. 14 yerli futbolcu sınırı demek, 28 kişilik maç kadrosuna 14 Türk futbolcu bulundurma zorunluluğuydu. Dileyen takımlar bu sayıyı 28’e kadar çıkarabilecekti fakat en az 14 yerli futbolcu maç kadrosunda barındırmak zorunda idi. Amaç; yerli futbolcuların artan maliyetini düşürmek, futbol dünyasında transfer pazarını oluşturabilmek ve özellikle de genç futbolcularımızı Avrupa hayaliyle buluşturmaktı. Dolayısıyla tüm bu verileri topladığımızda da, genel görüntü A Milli Takımımızın genç, dinamik ve başarılı bir kadroya, oyuncu havuzuna sahip olmasıydı.

Yabancı Kuralı
Zeki Çelik (24) ve Halil Dervişoğlu (21)

Yeni Kuralla Birlikte Bizi Ne Bekliyor?

Bu kural hayata geçeli yaklaşık 6 yıl oldu. Bu 6 senede tüm bu hedefler gerçeğe dönüştü ve günün sonunda maç günü hepimizi ekran başına diken bir Milli Takım oluştu. Daha 1 hafta önce, Milli Takımımızda ilk kez forma giyen 3 genç futbolcumuz vardı. Yaşları Rıdvan Yılmaz 20, Halil Dervişoğlu 21 ve Kerem Aktürkoğlu 22 idi. Milli Takımımızda ilk 11’de forma giyen futbolcularımızın neredeyse hepsi yurt dışında ve futbolun gerçekten profesyonelce yönetildiği ülkelerde oynuyorlar, kendilerini geliştiriyorlar. Tüm bunlara rağmen TFF’nin almış olduğu bu karar, futbol aklına ve mantığına uymuyor!

Yeni çıkan kararla birlikte ne olacak bir bakalım. Cengiz Ünder, Hakan Çalhanoğlu, Kenan Karaman, Okay Yokuşlu, Kaan Ayhan, Yunus Mallı başta olmak üzere, yurt dışında forma giyen Türk futbolcuları almak için kulüplerimiz, bol sıfırlı bonservis ve maaşları devreye sokacak!

Yabancı Kuralı
Kerem Aktürkoğlu (22)

Genç Futbolcularımızın Önü Kesiliyor!

Avrupa hayalleriyle kendini geliştirmeye açık genç futbolcularımızın resmen önü kesiliyor. Ülkemizdeki altyapı ve futbolcu yetiştirme kampları çok başarılıymış gibi ya da başarılı olması için özen gösteriliyormuş gibi, bir de eldeki oyuncularımızdan olacağız! Üstüne üstlük, Türkiye’de kalmak zorunda kalan genç futbolcularımıza, kalması için daha çok ücretler ödenecek ve o genç futbolcular, futbolseverler tarafından antipatik hale gelecekler. Oysa ki onlar sadece haklarını alacaklar. Aynı Alper Potuk, Tarık Çamdal ve İsmail Köybaşı gibi. O sözleşmede yazılanlar uygulanacak ama taraftarlar artık futbolcuların parayı seçtiğine kesin gözüyle bakacak. Bu da yeni bir sorun, yeni bir kaosa sürüklenmek demek.

“Türk futbolculara” 4-5 senelik sözleşmeler ve her sene artan maaşları ne çabuk unuttuk! Kulüplerimizin hiç derdi yokmuş gibi, hiç borcu yokmuş gibi bir de yedek kulübesinde oturacak 6 “yabancı futbolcuya” maaş ödemeye devam edecek. Gerçekten çok ironik bir durum. İlaveten futbolcuya “Türk ve yabancı” demekten hicap duyarım. Madem öyle, Ali Ece’nin de belirttiği gibi keşke “futbola yabancı yöneticilere de” sınırlama getirilse. Maalesef suni tenesffüs ile hayatta tutmaya çalıştığımız “Türk futbolu”, yakında tarihe karışacak.

Yabancı Kuralı
Abdülkadir Ömür (21)

Gelelim teşvik konusuna. TFF’nin yaptığı açıklamaya göre; Milli Takımlara futbolcu veren, yerli futbolcu ve 21 yaş altı futbolcu oynatan kulüplere bir de teşvik primi verilecekmiş. İnanın sadece gülüyorum! Hakikaten ağlanacak halimize gülüyorum. Şimdiye kadar hangi kulübe, ne kadar ve nasıl bir teşvik verilmiş? Madem böyle bir statü, bir kural getirecektiniz şimdiye kadar neden böyle bir adım atılmadı? Daha 1 hafta önce, Milli Takımımızda ilk kez forma giyen 3 genç futbolcumuzun kulüplerine teşvik primi neden vermiyorsunuz? Gerçekten akıl alır gibi değil. Verilebilecek en büyük teşvik primi 1 milyon euro bandında olur. Onunla da, “yerli” futbolcularımızın aylık maaşını öderiz. Maalesef daha ülke futbolunun geleceğini görmeye çalışırken, gözümüze perde çekildi!

Yabancı Kuralı
Rıdvan Yılmaz (20)

TFF’nin Yabancı Futbolcu Kuralı Hakkında Açıklaması

08.07.2020 tarihinde ilan edilen ancak pandemi koşulları sebebiyle 29.07.2020 tarihinde 1 yıl süreyle ertelenen Süper Lig ve TFF 1. Lig yabancı uyruklu futbolcu ve oyuncu uygunluğu, 2021-2022 sezonundan itibaren ilan edildiği şekliyle uygulanacaktır.

Buna göre; Süper Lig kulüpleri 2021-2022 sezonunda en fazla 14, 2022-2023 sezonunda en fazla 12, 2023-2024 sezonunda en fazla 10 yabancı uyruklu futbolcuyu tescil ettirerek A Takım listesi ile müsabaka isim listesinde bulundurabilecektir. Ancak bu futbolculardan 2021-2022 sezonunda en fazla 8 futbolcu, 2022-2023 sezonunda en fazla 7 futbolcu, 2023-2024 sezonunda en fazla 6 futbolcu aynı anda sahada yer alabilecektir.

TFF 1. Lig kulüpleri ise, 2021-2022 sezonunda en fazla 8, 2022-2023 sezonunda en fazla 5, 2023-2024 sezonunda en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcuyu tescil ettirerek A Takım listesi ile müsabaka isim listesinde bulundurabilecektir. Ancak bu futbolculardan 2021-2022 sezonunda en fazla 5 futbolcu, 2022-2023 sezonunda en fazla 4 futbolcu, 2023-2024 sezonunda en fazla 4 futbolcu aynı anda sahada yer alabilecektir.

Kulüpler Birliği’nin “yabancı futbolcu kuralı” hakkında yayınladığı bildiri

Resim

‘Türk Futbolunun Tek Derdi Yabancı Kuralı’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!