Türk Futbolunun Geleceği

Türk Futbolunun Geleceği ve Fatih Terim’in Analizleri

Türk futbolunun ve Galatasaray’ın önemli değeri Fatih Terim, geçtiğimiz günlerde yayıncı kuruluşla bir röportaj gerçekleştirdi. Konuşmasında Türk futbolunun geleceği, takımların geleceği ve Galatasaray’ın geleceğinden bahseden deneyimli teknik direktör, kadro planlamasına da değindi. Geçtiğimiz transfer sezonu başlamadan gelenlerin, gidenlerin belli olmasını ve “Kamp sezonunu net bir takımla geçirmek istiyorum.” diyen Terim, bu süreç sonunda istenilenlerin ya da planlananın gerçekleştirilememesi üzerine, “bazen hayal edilenlerle gerçekler bir olmuyor, maalesef.” diye konuştu.

Türk Futbolunun Geleceği
Fatih Terim

Tabii Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi çınarlık kulüplerimizin mali yapılarının istenilen veya hayal edildiği gibi olmaması, Avrupa takımlarıyla olan yarışta var olma çabasını oluşturuyor. Özellikle de bu konuya değinen tecrübeli isim “Almak istediğimiz veya aldığımız oyuncularla yapılan sözleşmeler mali açıdan güçlü olmadığımız için oyuncu lehine. İkna etmek, getirmek için ciddi tavizler veriliyor. Ekonomik olarak rahat değilseniz maalesef bu tavizleri veriyorsunuz. Planınız içinde yer almasa da eğer oyuncu standartlarını değiştirmek istemiyorsa kulübünde kalmayı tercih ediyor.”

Zor olduğunu biliyorum ve kabul ediyorum ama biz Galatasaray’ız. Buraya 2017 Aralık’ta geldim. O zamandan beri iyi veya kötü, isteyerek veya mecbur kalarak, doğru veya yanlış tercihlerle altıncı transfer dönemini geride bıraktık. Gönül isterdi ki zamanında yapalım, lige beraber başlayalım ve Avrupa sürecinden bu kadar erken kopmayalım. Açıkçası artık transfer meselesine karışmak da istemiyorum. Aşağı yukarı ihtiyaç duyulan mevkiler belli. Başkanımız Mustafa Cengiz ve yöneticilerimiz, ilgili profesyoneller ve scout ekibiyle uygun gördükleri şekilde yapabilirler.”

Fatih Terim

Scout Ekiplerine Çok İş Düşüyor.

Baktığımızda Galatasaray scout ekibinin çok iyi işler yaptığını söyleyebiliriz. Fatih Terim’in de dediği gibi, scout ekibinin başında Emre Utkucan var. 8 sene önce Fatih Terim tarafında kurulan bu ekibin önemli işler yaptığı aşikar. Galatasaray’a kazandırdıkları önemli isimler ise, günümüz kadrosuna bakıldığında Marcao – Luyindama ikilisinin yetenekleri ve başarılarının yanı sıra, genç ve anonim isimler olması bu anlamda önemli. Geçtiğimiz transfer sezonunda Roma’nın Marcao’ya talip olduğunu biliyoruz. Omar Elabdellaoui, Norveç Milli Takımı’nın ve Olimpiyakos takımının kaptanı. Uzun süredir takip ettiklerini ve yine uzun süre önce prensip anlaşmasına vardıkları Fatih Terim tarafından da açıklandı. Biraz geriye döndüğümüzde geçtiğimiz günlerde M. United‘a transfer olan Alex Telles. Kanat bölgesine baktığımızda Bruma, Garry Rodrigues, Onyekuru gibi isimlerin olduğunu görüyoruz. Ve neredeyse hepsinden de verim alındı.

Türk Futbolunun Geleceği

Neden Fazla Transfer Yapılıyor?

Bu açıklamayla birlikte asıl değinmek istediğim konuya gelmek istiyorum. Elbette hatalar olacaktır. Özellikle de Türkiye’de transfer hatalarının olmaması mucize olurdu sanırım. Çünkü her transfer döneminde takımlarımız 8,10,15 oyuncuyu kadrosuna katıyor. (Geçtiğimiz sezon Galatasaray 14 futbolcuyu kadrosuna katmıştı.) Aslında bu durumda kulüplerimizin ne kadar sıkıntı ve zorluk çektiğinin göstergesi. “Bu kadar transfer yapılıyor, neresi kötü bunun!” diyenler de olacaktır elbette. İstenilen oyuncu alınamıyor, istenilen oyuncu istenilen fiyata alınamıyor. İstenilen oyuncu bulunamıyor. Bulunsa da ne yazık ki şu an yaşanılan zorluklar yaşanılıyor. Maddelerce bonuslar, özellikle yabancı oyuncuların sözleşmelerinde yer alıyor. Ve bizler hala tek sorun yabancı futbolcuların ligimizde oynanmasıymış gibi, at gözlüğüyle bakmaya devam ediyoruz.

Günümüzde teknik direktörler eskisi gibi oturup oyuncu izlemiyorlar. Oluşturulan scout ekiplerinin önerileriyle ve teknik direktörlerin onaylarıyla hareket ediliyor. Öncelik, eksik bölgeler ve gelecek vaat eden oyuncular. Hemen her kulübümüzün bu yolda, özellikle de genç oyunculara yönelmesi gerektiği artık kaçınılmaz oldu. Hem maddi, hem manevi buna ihtiyacımız var.

Türk Futbolunun Geleceği Fatih Terim’in Analizleri” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!