TCG Gelibolu

Türk Deniz Kuvvetleri: TCG Gelibolu

Türk Deniz Kuvvetleri tarihi boyunca tarih için önemli gemilere ev sahipliği yaptı. TCG Gelibolu da bunların en önemli olanlarından bir tanesi diyebiliriz.

Not: Gemiye Gelibolu adı çok şanlı bir geçmişi olduğu için şanlı bir toprak parçasının isminin verilmek istenilmesinden ileri gelmektedir.

TCG Gelibolu

TCG Gelibolu’nun Türkiye tarafından satın alınmadan önceki ismi USS Buchanan’dı (DD-484). Yapımı New Jersey’de 11 Şubat 1941’de  tamamlandı. USS Buchanan İkinci Dünya Savaşında ABD ordusunda önemli hizmetler verdi. Pasifik cephesinin en kanlı cephelerinden olan, Iwo jıma ve Okinawa muharebelerine katıldı, Japon denizaltılarını batırdı. Atı Sahili’nin revizyonunu takiben, Eylül-Ekim 1944’te Palaus’un işgalinde görev aldı, Aralık 1944 ve Ocak 1945’te Filipinler, Formosa ve Güney Çin Denizi bölgelerindeki düşman hedeflerine karşı nakliye operasyonlarına refakat etti.

TCG Gelibolu

Savaşın bitiminde barış antlaşmasını imzalamak için görevlendirilen Atatürk’ün de arkadaşı olan General D. Mac Arthur’u antlaşmanın imzalanacağı USS Missouri gemisine bizzat taşıdı (barış anlaşmalarının savaş gemilerinde imzalanması çok önemli bir semboldür, kazanan tarafın ezici üstünlüğünü ve gücünü simgeler, ayrıca anlaşmayı imzalayacak kişinin buluşmaya hangi gemiyle gittiği de ayrı bir sembolik anlam taşır).

TCG Gelibolu
USS Missourı zırhlısı ve USS Buchanan destroyeri

USS Buchanan (TCG Gelibolu) destroyeri 1949 yılında kardeşleri USS McCall (TCG Giresun), USS Lardner (TCG Gemlik) ve USS Lansdowne (TCG Gaziantep) ile birlikte Türkiye tarafından satın alındı. Alınan destroyerler 1976 yılına kadar sancağında Türk bayrağı dalgalandı ve ne yazık ki elimizdeki bu şanlı gemiye Yavuz zırhlısına yaptığımız acımasızlığı yaparak, Yavuz zırhlısıyla aynı yıl parçaladık. Maalesef elimizdeki değerleri koruyamıyoruz.

TCG Gelibolu

“Türk Deniz Kuvvetleri: TCG Gelibolu” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça:

https://www.wikiwand.com/en/List_of_major_surface_ships_of_the_Turkish_Navy

https://www.wikiwand.com/en/USS_Buchanan_(DD-484)

https://www.wikiwand.com/en/USS_Buchanan_(DD-484)

http://destroyerhistory.org/benson-gleavesclass/ussbuchanan/