hüseyin yılmaz

Türk Bilim İnsanı Hüseyin Yılmaz Kimdir?

Çobanlık yaparken keşfedilip Einstein ile birlikte çalışan, günümüz sesli asistan sistemlerinin (Siri ve Alexa gibi) ilk örneğini geliştiren Türk bilim insanı Hüseyin Yılmaz’ı tanıyor musunuz? Hüseyin Yılmaz kimdir? Kütle Çekim Teorisi nedir? Gelin beraber öğrenelim.

hüseyin yılmaz

Hüseyin, takvimler 1936 yılını gösterdiği sırada keçilerini otlatırken o sırada orada piknik yapan bir grup öğretmen tarafından çay içmeye çağırılır. Öğretmenler Hüseyin’de farklı bir ışık görür ve Hüseyin’i Denizli’de bulunan Acıpayam Gölcük Ortaokulu’nda öğrenim görmesi için desteklerler.

hüseyin yılmaz

Hüseyin, katıldığı bir matematik yarışmasından kitap kazanır. Hüseyin, kitabı o gece okur ve bitirir. Sabah fen bilgisi öğretmeninin yanına gidip okuduğu kitapta bir şeylerin eksik olduğunu olduğunu söyler. Öğretmen bu duruma şaşırır çünkü Hüseyin’in bahsettiği eksiklik Einstein’ın izafiyet teorisi hakkındadır.

Hüseyin’in fen bilgisi öğretmeni, İstanbul Teknik Üniversitesi‘nde fizik profesörü olan Nusret Kürkçüoğlu‘na bir mektup yazar. Kürkçüoğlu da bu duruma çok şaşırır ve Hüseyin’den çok etkilenir. Hüseyin’in liseyi bitirdiği zaman İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne gelmesini ister.

hüseyin yılmaz
Hüseyin Yılmaz MIT’de.

Yılmaz, Denizli Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik bölümünden mezun oldu. Hüseyin, başarıları ve araştırmalarıyla dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü de çok etkiler. Ardından dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletleri‘nin Boston eyaletindeki MIT Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı ve burada profesörlüğe kadar yükseldi.

Hüseyin Yılmaz, Einstein’ın Teoremini Çürüttü

1958 yılında dönemin hatta tüm zamanların en büyük fizikçisi olarak kabul edilen Albert Einstein‘ın ünlü fonksiyon teorisinde birtakım eksiklikler tespit etti ve bunu bir mektup aracılığı ile ünlü bilim insanına bildirdi. Ancak mektup ulaşmadan Einstein öldü. Yılmaz, bu hatayı ünlü bir bilim dergisinde yayımlayınca alanında büyük bir etki yarattı. Yılmaz’ın teorisinin yayınlanmasının ardından bilim camiasında fikir ayrılıkları ortaya çıktı ve Einstein’ın kuramına karşı Yılmaz kütle çekim teorisi de literatüre girdi. Birçok yerde bu konu hakkında “Türk bilim insanı Hüseyin Yılmaz Einstein’ın teorisini çürüttü!” başlıklı yazılar görebilirsiniz fakat Yılmaz’ın teorisi Einstein’ın kütle çekim teorisini çürütememiştir.

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, akademik hayatı boyunca pek çok başarılı araştırmaya imza attı. Hatta çalışmalarının bir kısmı sayesinde insanların renkleri nasıl algıladığının şifresi çözüldü.

Çalışmalarına ABD’de devam eden Yılmaz, literatüre kendi adıyla geçen kütle çekim teorisi ve fizik bilimine yaptığı katkıların ardından 27 Ocak 2013’te Cambridge’te hayatını kaybetti. Azmin ve çalışma isteğinin karşısında hiçbir şeyin karşı duramayacağını kanıtlayan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz bütün Türk gençlerine örnek olmalıdır.

“Türk Bilim İnsanı Hüseyin Yılmaz Kimdir?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynaklar: Wikipedia – Forumusa