Turan Kupası: Türk Birliği’nin Spor Planı

Ön hazırlık çalışmalarına başlanılan Turan Kupası, aralarında 12 akademisyen ve spor dünyasından tanınan birçok ismin destek verdiği Turan Kupası’nda rol model olarak Euroleague alınacak. 11 Türk Devleti’nin katılması hedeflenen organizasyonda özellikle Macaristan, Tacikistan ve Pakistan gibi ülkelerde bulunuyor.

Türk devletleri, bu kupayla birlikte kendilerine yeni bir ekonomik gelir oluşturacaklar.

Turan kupasına hangi ülkelerin katılacağı henüz netleşmedi. Ancak içlerinde UEFA’nın organizasyonlarında yer alan Qarabağ, Neftçi, Karagandy, Aktobe ve UFA gibi birçok takımın katılması hedefleniyor.

Organizasyona katılacak ülkeler resmi olarak açıklandıktan sonra tanıtım gerçekleşecek. TFF Dış İlişkiler İcra Kurulu Üyesi Gürkan Teoman: “Bu turnuva sayesinde Türk devletlerinde takımların varlığını ve bilinirliğini arttırmayı hedefliyoruz.”

Turan Kupası: Arkasındaki Asıl Amaç

Spor müsabakası adı altında gerçekleşecek olan bu organizasyon aynı zamanda Turan adının da somut olarak hayata geçmesi amaçlanıyor. 3 Ekim 2009’da imzalanan Türk Keneşi’nden sonra Avrupalıların veya Arapların birlik olduğu gibi Türklerde tek çatı altında toplanarak kendi aralarında birliğini sağlamlaştırmıştır.

Resmi bağımsız 7 Türk Devleti, diğer 4 Özerk Türkî devletinin katılımıyla hedeflenen asıl amaç, diğer büyük devletlerin egemenliğinde yaşayan kültürel anlamda da baskıya maruz kalan Türk Devletleri ile yakın ilişkiler kurmak. Özerk Türk Devletlerini barındıran özellikle Çin ve Rusya gibi devletler bu durumdan rahatsız olacaklardır. Çünkü Ruslar yüzyıllardır Orta Asya’da milyonlarca Türk’ü esaret altında yönetmiş ve halende yönetmeye devam ediyor. Zamanında da Rusların etkisi altında kalan Azerbaycan, bugün Türkiye ile birlik olması hala ümidin var olduğunu göstermekte. Bu tür organizasyonlarla Türk devletlerinin birliği ve kültürel açıdan farklılaşmış Türk devletlerinin kaynaşması niteliğinde bir öncü olacaktır.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!