Tim Burton Filmleri

Tuhaf Filmler Serisi: Tim Burton Filmleri

Tekrar evlere kapanmaya başlamamızla beraber izleyecek yeni filmler bulma ihtiyacımız da artmaya başladı. Birbirinden enteresan filmlerin sahibi Tim Burton‘a ait birkaç filmi sizler için hazırladık. Tuhaf filmler serimizde bu yazımızda Tim Burton filmleri olacak. İyi okumalar ve şimdiden iyi seyirler.

1-Sleepy Hollow (Hayalet Süvari) (1999)

Oldukça zeki bir dedektif olan Ichabood Crane, yaşanan cinayet vakalarını çözmek üzere Sleepy Hallow isimli bir kasabaya gönderilir. Gece at üzerinde, başı olmayan bir süvari yol üzerinde gördüğü herkesin kafasını acımasızca kesmektedir. Kasaba halkı ise cinayetlerin artmasıyla beraber kendi canları için de korkmaktadırlar. Ichabood kasabanın önde gelenleri ile beraber cinayetleri çözmeye karar vermiştir. Fakat bu yolda güvendiği insanların aslında bildiği gibi olmadığını anlayacaktır. 1999 yılında çekilen film 2000 yılında ”En iyi Yapım Tasarımı Oscar’ı” ödülünün sahibi olmuştur.

”Kötülük pek çok maske giyebilir. Hiçbiri iyilik maskesi kadar tehlikeli değildir”

Tim Burton Filmleri

2- Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları (2016)

Küçük bir çocuk olan Jacob bulduğu ipuçlarını izler ve bir adaya ulaşır. Bu adada Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları isminde bir evin kalıntıların bulur ve evi gezmeye karar verir. Evin içinde bulduğu eşyaların doğaüstü bir gücü olduğunu fark eder ve eşyaları kurtarmaya çalışır. Bu filmde küçük çocuğun başından geçen maceraya tanık oluyoruz. Filmin başrollerinde Eva Green, Asa Butterfield, Samuel L. Jackson, Allison Janney, Chris O’Dowd gibi isimler yer alıyor.

”Hepimiz kendi masallarımıza tutunuruz; ta ki onlara inanmanın bedelini ağır ödeyene dek.”

3- Dark Shadows (Karanlık Gölgeler) (2012)

Kendisine aşık olan cadı tarafından lanetlenerek vampire dönüşen ve aynı cadı yüzünden 200 yıl boyunca bir mezara kapatılan zengin Barnabas Collins işçilerin o bölgede yaptıkları kazı çalışması sayesinde kapalı tutulduğu mezardan 1972 yılında kurtulur ve babasının yaptırdığı malikaneye geri döner. Yeni akrabalarını gören Barnabas, iflas etmek üzere olan ailesini tekrar kalkındırmak için planlar yapmaya başlar. Fakat bu planlarına engel olacak çok eski bir tanıdığı karşısına çıkar.

”Bazen geçmişimizdeki korkunç anıları silmek için kendimize bir dünya yaratırız”

4-Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi (2007)

Londra’nın en iyi ve en yetenekli berberi Benjamin Barker, dünyalar güzeli karısı ve kızı ile alışverişe çıkmıştır. O sırada eşinin güzelliği şehrin yargıcı tarafından da fark edilir ve kadını elde etmek için Benjamin’i ülkeden gönderir. 15 yıl boyunca dünyayı gezen Benjamin eşinin ve kızının intikamını almak için Londra’ya geri döner. Bu sefer ismini değiştirmiş, kendisini yeni birisi olarak tanıtmıştır. Sweeney Todd. Eski dükkanına gider ve orada kendisine saplantılı aşık olan Bayan Lovett ile alacağı intikam için beraber çalışmaya başlar. Müzikal bir film olan Sweeney Todd tiyatro oyunu olarak da karşımıza çıkmıştır.

Eğer gerçekleşseydi meleklerin dilekleri, hep kalırdık olduğumuz gibi.

5- Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005)

Yaptığı muhteşem çikolataların tariflerinin çalınmasıyla mesleğine küsen ve fabrikasını kapatan Willy Wonka fabrikasını tekrar açar ve içeri sadece beş çocukla beraber onların velilerini alacağını, girmeye hak kazanmaları için ise dünyanın her yerine gönderilen çikolatalardan sadece beş tanesinin içine altın bir bilet koyulduğunu söyler. Çok fakir bir ailenin çocuğu Charlie o fabrikaya gitmeyi çok istiyordur. yolda bulduğu parayla bir paket çikolata alır ve içinde altın bileti bulur. Dedesiyle beraber fabrikaya giden Charlie ve dört çocuğun macerasının anlatıldığı film aile kavramını bize oldukça güzel bir şekilde göstermektedir.

”Umut fakirin ekmeği. Öyle değil mi, Charlie?”

Tim Burton Filmleri

Bonus: Edward Scissorhands (Makas Eller) (1990)

Bu yazıda bu filmden bahsetmesem ayıp olurdu. Mucidinin kendisini tamamlamadan ölmesiyle makas elleriyle kalan Edward yaşadığı eve gelen ve makyaj malzemeleri satan Peg Boggs onu kendi evine götürür ve Edward insanların içine karışmaya başlar. Fakat insanların onu kabul etmesi oldukça zor bir süreç olacaktır. Bize insanların insanları olduğu gibi kabul etmesi mesajını veren filmin başrollerini Johnny Depp ve Winona Ryder paylaşıyor. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

”İnsanlar benden korkuyor çünkü ben farklıyım.”

Tim Burton Filmleri

Tuhaf Filmler Serisi: Tim Burton Filmleri‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!