TSK Envanterinden: F-16 Fighting Falcon ve SOLOTÜRK

Dünya üzerinde adı duyulmuş, geleneksel savaş uçağı olan F-16 hakkında konuşmamız gerekli. Bugün bile adından söz etmediğimiz bir an neredeyse kalmadı. Hava kuvvetlerinde yerini doldurması güç bir uçak. Peki bu kadar popüler olmasının temel sebepleri ve TSK envanterinde yerini korumasının nedenleri ne?

Hikâyenin Başlangıcı

F-16 tasarım olarak hazırlanışı F-4 Phantom ile aynı döneme gelmektedir. 1960 yılının sonlarında başlanan çalışmalar ile kendine yer bulan F-16, istekleri karşılamak amacıyla hafif, atik ve dayanıklı bir yapıya sahip olmalıydı. Avcı ve bombardıman pozisyonunda görevini yerine getiren F-16 aynı zamanda it dalaşında da iyi bir performans göstermeliydi.

İşte bu istekler ile General Dynamics geliştirildiği platform ile adını en çok duymuş olabileceğimiz savaş uçağı üretilmiş oldu. M61 Vulcan ve 32 farklı silah çeşitliliği sağlandı. 32 silahtan birisi B61 isimli nükleer bombadır. Bu silahlar aynı zamanda havadan denize mühimmatlarda içermektedir.

Kullandığı General Electric F110 motoru ile yüksek hızlara çıkarak kendi nesli için üst düzey performans sunabilir hale geldi. Böylelikle kağıt üzerinde ve saha üzerinde vazgeçilmesi zor bir savaş uçağı durumuna geldi.

Fazla sayıda silah çeşitliliğine sahip olması ve 9G’ye dayanabilir yapısı ile kendine yer bulan F-16 13 farklı grup halinde çok sayıda versiyonu üretilmiştir. Üretilen C ve D serileri Türkiye’nin sahip olduğu modellerdir.

Türkiye’nin F-16 Çalışmaları

1980’li yıllarda bünyemize katılmaya başlayan ve devam eden sürece sahip olan F-16, eski model olan savaş uçaklarının değişim süreciyle TSK envanterine giriş yapmış oldu. Peace Onyx (Öncel Barış) adını alan 4 aşamalı teslim süreci ile TSK’ya 200’e yakın uçak giriş yapmış oldu. Bu uçaklar Türkiye’de güncellenerek sürdürülebilir bir süreç sağlandı.

Fakat düşen uçaklar ile kayıpların yaşanması nedeniyle modernize çalışmaları tüm filolar için gerçekleştirilmesine karar verildi. Bu süreçlerin geneli 2015 yılına kadar sürdü. Bu süreçlerin son bulması ile TUSAŞ Modernizasyon Programları ile yeni çalışmalar başlatılarak yerli imkanlar ile üretilmiş cihazların F-16 için kullanılması amaçlandı.

SOLOTÜRK

SOLOTÜRK gösteri amaçlı hazırlanan bir F-16C uçağına verilen isimdir. Teknoloji veya tasarım anlamında değişlik geçirmemiş sadece görüntü olarak düzenlemelere giden SOLOTÜRK, Kasım 2009 tarihinde başlatılan çalışmaların bir sonucu olmuştur. Fabrika verileri ile uyuşan 9G ve -3G kuvvetlerine dayanarak akrobasi görevlerini yerine getirebilen SOLOTÜRK, eğitim ve harekât için görev alabilmektedir.

SOLOTÜRK; 3’üncü Ana Jet Üs 132’nci Filo Komutanlığında Uçak Bakım Komutanlığı’ndan seçilen 9 kişilik uçak bakım ekibiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Günümüzde TSK ve F-16

Günümüzde F-16’lar TSK için en önemli savaş uçaklarıdır. F-4 Phantom yerine düşünülen F-35 durumu çıkmaza bağlanınca F-16’lar çok daha önemli bir duruma gelmiş oldu. Çünkü F-4 Phantom çok sayıda kazada yer aldığı için yarı emekli durumuna alınmıştır. Durumlar böyle olunca F-16 gibi yüksek teknolojiye platform görevi görülebilen ve yüksek kabiliyetli savaş uçağı TSK envanterinde “henüz” yer almıyor. TUSAŞ TF-X gelene kadar görevde kalması beklenen F-16’lar için durum stabil gözükmekte.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer beğendiyseniz, serinin bir önceki yazısı olan Bayraktar Akıncı yazımı da okumalısınız. Sağlıklı günler!

Kaynakça


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.