TSK Envanterinden: Boeing 737 – (Barış Kartalı)

Toprak bütünlüğünü sağlayabilmek için güç ve iletişim en önemli unsurlardır. TSK bu unsurları yerine getirebilmek için çok sayıda hava aracı kullanmakta. Lakin görselini gördüğümüz ve önemli görevlerde yer almış olan Barış Kartalı ve projesi hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Bu yazıda Barış Kartalı ve projesini inceleyip, TSK için ne kadar önemli olduğunu fark edeceğiz.

Proje ve İlerleyiş

TSK sahip olduğu hava güçlerini çok koordineli ve hızlı bir şekilde yönetebilmekte. Havadan yere ve havadan havaya durumlarını içeren olaylar sonucunda Türk Hava Kuvvetleri, başarılı işler çıkarabilmekte. Bu başarılı işlerin arkasında onlarca pilota yol gösteren, programlı sistemin yapı taşlarından olan Barış Kartalı Projesi yer almakta.

Barış Kartalı Projesi 2000’li yılların sonunda başlatılarak 2002 yılında Boeing ile imzalandı. Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girerek hız kazanan proje, uçakların teslimatı, uçak bakım personellerinin eğitimi ve uçak içi personellerinin eğitimini kapsamaktaydı.

Bu süreçte Türk firmaları olan TUSAŞ, ASELSAN ve HAVELSAN Boeing ile anlaşmaya giderek teslim edilecek olan ilk uçak dışında yer alan uçaklarda birlikte çalışmaya karar verdi. Bu ortak çalışmalar ile uçağın gövdesi olarak bilinen 737-700 modifikasyon geçirmiş, üst düzey radar sistemleri ile donatılmıştır.

Türk yapımı sistemler ile donatılmış olan uçaklar Ocak 2014 tarihi ile envanterde yer almaya başladı.

Personel eğitimleri THY tarafından sağlanarak uçakların teslim tarihinden önce personel eğitimleri bitirilmiştir.

Ne İşe Yarar?

tsk-envanterinden-boeing-737-baris-kartali

Bir bölge hakkında bilgiye sahip olabilmek için çok sayıda hava aracı yer almakta. İstenilen özellikler doğrultusunda TSK, 2000’li yıllarda Boeing ile anlaşarak Barış Kartalı Projesi’ni hayata geçirdi. Bu proje ile envantere giren Boeing 737 AEW&C MESA uçakları görev almaya başladı. Görüntüsü ile farklı duran bu uçaklar neden bu kadar önemli?

Uçak üzerinde bulunan tuhaf şeklin bir işlevi yer almakta. Bu şekil içinde geleneksel radar sistemlerinden farklı olarak çalışan Çok İşlevli Elektronik Taramalı Radar Sistemi bulunmakta. Bu sisteme göre radar sinyallerinin geri dönüşü beklenmeden saniyeler içerisinde tespit yapılabilmekte. Sistemin çalışma hızı geleneksel radarlardan hızlı olması ve saniyelik raporlar sunabilmesi ile TSK için “ihtiyaç” karşılayan bir unsur olmuştur.

Bu kadar güçlü sistemlere sahip olan Barış Kartalı uçakları stratejik olarak önem arz etmekte. Düşmanlarınızdan önce bölge hakkında bilgiye sahip olmak, çok sayıda askeri birim ile iletişim kurabilmek bizi bir adım ileri taşımakta.

Boeing Yorumu

Gövde olarak kullanılan uçak Boeing markasına ait. Bu nedenle her uçakta yer almayan bölüm hakkında ve uçağın geneli hakkında Boeing aşağıda bulunan açıklamayı yapmakta:

MESA radarının ‘Top Hat’ olarak bilinen bölümü, uçağın sırt bölümünde bulunan radar sisteminin aerodinamik yapısını koruyarak, uçağın baş bölümden kıç bölümüne kadar pratik çözüm sağlamaktadır.  Bu da, uçak performansında önemli bir etki yapmaksızın sistemin orta boy bir 737-700 platformuna kurulabilmesine olanak sağlar. Diğer bir yenilik ise entegre edilmiş ve ağırlığının azaltılması, güvenilirliğinin arttırılması ve hedef korelasyonunun basitleştirilmesine birincil radar düzeneğine yardımcı olan Dost Düşman Tanıma Sistemidir (IFF). 1200 saatten fazla süren rüzgar tüneli denemeleri, uçağın ve radarın uyumunu göstermiştir.  Ayrıca, 737 AEW&C, uygun maliyetli uyum ve maksimum esneklik amaçlayan standart tabanlı tasarımıyla ileri bir açık sistem mimarisine sahiptir.

Bu açıklamalar ile uçağın performansı ve görevi hakkında önemli ağızlardan bilgiler alabilmekteyiz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Boeing_737_AEW%26C
  • https://www.northropgrumman.com/air/active-electronically-scanned-array-aesa-radars/#/ms-187/1
  • https://www.tusas.com/urun/baris-kartali-hik
  • https://www.boeing.com.tr/urunler-ve-hizmetler/savunma-uzay-ve-guvenlik/hık-barıs-kartalı.page