Biden'dan WeChat ve Tiktok'a Selahiyet

Biden’dan WeChat ve Tiktok’a Selahiyet

trump tiktok wechat

Beyaz Saray Trump’ın İzlerini Silmeye Devam Ediyor

Beyaz Saray’dan Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre; Tiktok ve WeChat uygulamalarını yasaklamaya çalışan Trump dönemi yürütme emirlerini düşürdüğünü ve Çin’e bağlı yazılım ve uygulamalarıyla ulusal güvenlik risklerini tespit etmeyi amaçlayan, kendi incelemesini yapacağını söyledi.

Devlet Ticaret Departmanı yetkilileri, Çin tarafından üretilen, tedarik edilen veya kontrol edilen uygulamaları ve işlemleri “kanıta dayalı” bir şekilde analiz edilerek tekrar tanımlamak istediklerini bildirdi. Yetkililer, Çin askeri veya istihbaratı ile ortak faaliyeti veya bağlantısı olan uygulamalardan endişe duyuyorlar. Kişisel verilerin bu tarz oluşumlara aktarılmadığından emin olmak istiyorlar.

Departman ayrıca, Amerikalıların genetik ve kişisel sağlık bilgilerinin nasıl daha iyi korunacağı konusunda Amerikan hükümetine tavsiyelerde bulunacak ve üst düzey yetkililere Çin’e veya diğer rakiplere bağlı yazılım ve uygulamaların risklerini anlatacak.

trump tiktok wechat

Tiktok ve Wechat Açıklama Yapmadı

Çarşamba günü yapılan bildirinin ardından Tiktok yorum yapmaktan kaçındı. WeChat ise yorum talebine cevap vermedi.

trump tiktok wechat
trump tiktok wechat

Biden Kişisel Verilerin Korunması Konusunda Hassas

Biden yönetiminin bu hareketi gösteriyor ki, Amerikalıların kişisel verilerinin ABD’nin baş ekonomik ve politik rakibi olan Çin’e bağlı popüler uygulamalar tarafından istismara maruz kalabileceği endişesini yansıtıyor. Beyaz Saray ve Kongre, Pekin’in teknolojik ilerlemesini ele almak için harekete geçmiş durumda. Salı günü Senato, ABD yarı iletken üretimini ve artan uluslararası rekabet karşısında yapay zeka ve diğer teknolojilerin geliştirilmesini artırmayı amaçlayan bir tasarıyı kabul etti.

Trump Tiktok’u Engelleme Konusunda Kararlıydı

Trump, 2020 yazında Tiktok’u, kullanıcılarından topladığı verilerle ilgili endişelerini belirten bir dizi emirle hedef aldı. Fakat Mahkemeler Beyaz Saray’ın yasaklama girişimini geçici olarak engelledi ve cumhurbaşkanlığı seçimleri de araya girince Trump’ın TikTok mücadelesini gölgede bıraktı.

TikTok, Trump’ın devreden çıkarma emrini, hükümetin ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi veya CFIUS adlı kurumlar arası bir grup tarafından ulusal güvenlik incelemesinden geçirmek için, ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’ne başvurmuştu. Bu mahkeme süreci ise halen devam etmekte.

Biden Trump’ın Tartışmalı Kararlarını Bir Bir Gözden Geçiriyor

Amerika da hükümetin değişmesiyle birlikte, bir nevi geri besleme yöntemiyle Trump’dan kalan sansasyonel ve tartışmalı kararlar bir bir Biden’ın tarzıyla çözüme kavuşuyor.

Gelecek günlerde Çin ile ilişkilerin Amerikan çıkarlarına göre tekrar yapılandırılacağını tahmin etmek, zor olmasa gerek.

“Biden’dan Tiktok’a Selahiyet” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynak

Associated Press – Washington


Onur Görür
Mücadele de en önemli silah bilgidir.