True Detective Dizi İncelemesi (Spoilersız)

True Detective İncelemesi

Uzun ve Karanlık Gece

True Detective İncelemesi; 2014 yılında HBO tarafından biz seyircilere sunulan bu baş yapıt, 2 zıt dedektifin hikayesidir. Pesimist Rust ve umursamaz Marty ekseninde geçen Louisina eyaletindeki cinayetleri bizlere anlatıyor. Dizi tarihinin benim nezdimde polisiye, karakter işlemesi ve gerilim anlamında en iyi dizisidir, özellikle Rust Cohle karakteri Matthew McConaughey tarafından üst düzey bir şekilde işlenmiş olması bizleri sigaraya teşvik ediyor. Woody Allen tarafından işlenen Marty Hart ise tam zıttı bir karakter olmasıyla birlikte tipik Amerikan aile babası olarak klişelerden de uzaklaşmıyor.

Fark ediyorsun ki, tüm hayatınız, sevginiz, nefretiniz, hatıralarınız, acılarınız… Hepsi aynı şeydi. Hepsi bir rüyaydı. Kilitli bir odada sakladığınız rüya. İnsan olduğuna dair bir rüya!

Rust Cohle

Bu zamana kadar 7 kere 1.sezonu bitirmiş olan birisi olarak 8. Kez izlemek istemiyorum değil sevgili okurlar,sebebi ise her ne zaman kendimi kaybetsem, ruhumun ve bedenimin bir yerlere gitmesi gerekse, bir yolculuk istiyor olsam bu diziyi açarım. Sebebini hala daha anlamadım fakat sizde Louisina’nın taşralarındaki kasvetli havayı solumak istiyorsanız, etrafı izlemek istiyorsanız 1. Bölümü açın ve başlayın derim. 8 bölümden oluşan bu yapım 8 bölüm boyunca biz izleyicilere sıkıntılı dakikalar, gerilimli sahneler ve yorucu felsefi konuşmalar sunacak.

True Detective İncelemesi

True Detective İncelemesi – Rust Cohle’un Hikayesi

Bazen insanların bensiz daha mutlu olacağını düşünüyorum, etrafında olmamın onlar için pek iyi olmadığını. Onları yıpratıyorum. Mutsuz oluyorlar…

Rust Cohle

Bir dizi nasıl tek kişi etrafında dönebilir? Tek bir insan bunu yapabilir mi? Evet yapabilir işte kanıtı olan Matthew McConaughey ve Rust.

Rust aslında bizlere çok uzakta olmayan bir adam Behzat Ç.’nin bir nevi Amerikan, sürekli sigara içen, dünya ve felsefe hakkında daha yetkin hali diyebiliriz.

Rustin Cohle karanlık bir polis, dünyanın en realist kişisi denebilir ona.Özellikle kayıplar verdikten sonra iyice dünya ve insanlığa küsmüş bu kişi sizlere dizi boyunca sorular soracak, kişiliğinizde ki ahlâki değerleri sorgulatacak bir adam. Ağzında sigarası, elinde not defteri ile gezen Rust bir gün sizin de kapınızı çalacak ve uyumadığını sadece rüya gördüğünü anlatacak.

True Detective İncelemesi

Rust Cohle karakterini şekillendiren Nic Pizzolatto, Rust karakterini yaratırken kendi içindeki kişiyi kaybeden bir adamı yazdığını belirtiyor. Özellikle Marty ve Rust sahnelerinde her defasında dünyada bulunma sebebinin boş bir şey olduğunu bir kez daha zihnimize kazımak için çaba gösteriyor.

Özellikle tek sahnelerinde, sahneye önceden bir gerilim havası veriliyor, uzunca Rust’ın gözünden dünyayı görüyoruz, yavaşça bir kaç nefes alıyor sigarasından, hayallere dalıyor ve bir anda hayaller bitiyor ve hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam ediyor. Louisina taşrasında bilgi dolu olan beyin Rust. Bir o kadar da sorgulayıcı, otorite karşısında cesur, kırmızı çizgilerinden taviz vermeyen bir adam.

Biri bana demişti ki, ‘Zaman düz bir çemberdir.’ Yaptığımız veya yapacağımız her şeyi tekrar yapacağız, tekrar o küçük çocuk ve kız o odada olacaklar. Tekrar ve tekrar. Sonsuza dek.

Rust Cohle
True Detective İncelemesi

Sıradanlığın Ötesindeki Amerikalı- Martin Hart

2. Ana karakterimiz olan Martin Hart her ülkede bulunan aile babası, polislerden biri. Genel hatlarıyla yıllardır aynı yerde çalışan, tanınan ve sevilen bir adam olan Martin, dizi boyunca beyaz yakalı olarak kalsa da zaman zaman Rust’tan rol çalarak kendi karakter gelişimini tamamlıyor.

Woody Allen sıradan bir polis oynamak istese bu kadar olabilirmiş. Özellikle Marty Rust’ın tam zıttı olan bir karakter her şeye ayak uydurmaya çalışan, hafta sonu ailesi ile olan bir adam. Çimlerini biçen, balığa giden klasik Amerikan tipi aile babası.

Polisliği babalığına benzeyen Marty, olan olaylara dar perspektifinden bakarak biz izleyenleri yer yer sinir etmekle birlikte saflığı ile de zaman zaman güldürüyor. Tek sahnesi olmayan Marty içinde yalnızlığı barındırmayan bir adam. Dizide ki tek neşe kaynağı olan bu adam irdelenmesi kolay bir karakter.

True Detective İncelemesi – Müzikler ve Sahneler

Intro kısmında Handsome Family’nin Far From Any Road parçası ile bizleri karşılayan dizi, şarkının sözleri ile birebir uyumluluk sağlıyor.

Özellikle intro için yapılmış olan sanat çalışmaları harika duruyor ve bana uzun süredir ilk defa bir dizinin introsunu geçme isteğini uyandırmadı. 1. Bölümden itibaren çekilen sahnelerde gerilimi hissediyoruz, gizem unsuruna sıkça başvurmuş olan yönetmen bizlere karakterlerin gözünden dünyayı sunuyor. Çekildiği bölgenin taşra olması bir yana ciddi anlamda kırsal kesimdeki yalnızlığı ve o bölgedeki insanların yaşam biçimini gözler önüne seriyor. Her sahne için özenle seçilen müzikler, ara ara merak edip diziyi durdurmanıza sebep olacaktır.

Bence insan bilinci evrimde trajik bir şekilde ilerledi. Çok fazla bilinçlendik. Doğa kendinden bağımsız bir bakış açısı yarattı. Bizler doğa kanunlarına göre var olmaması gereken yaratıklarız. Hepimiz bir yanılsama içindeyken, duyusal deneyimler ve hislerin gelişimi sayesinde birey olduğumuzu sanan, fakat aslında bir hiç olan bireyleriz.

Rust Cohle

Karakterlerin introdaki girişlerine bakarak karakter tahlillerine önem veren yönetmen, bizlere karakterlerin ruhlarını etrafında bulunduğu alana göre yansıtmış çok neşeli bir alanda Rust’ın yabancılık çekmesi veya çok ciddi bir anda Marty’nin hemen uzaklaşması gibi.

Makarna Canavarı

Dizide ki katilimiz makarna canavarı olarak karşımıza çıkmakta. Felsefeye sahip, irdelenmesi gereken bir kötü belli başlı fetişizmlere sahip bir tarikatın kralı. Carcossadan yola çıkan bu kral, sizlere 8 bölüm boyunca kendini aratmaktan geri durmayacak. Dizide varoluşsal sancılar çeken sadece Rust değil düz bir çember içinde sıkışıp kalan kral ve yardakçıları da var ve her sahnede bizlere göz kırpıyorlar

Rust

Toplumun bilinçsizliği ve çaresizliği, uzaklardaki sislerin cesetlerin üzerine çökmesi, sanki bir Hakan Günday romanı içinde olmanıza sebebiyet veren ana karakterler. Kısacası True Detective her yönden seveceğiniz bir dizi. İlk 2 bölümde biraz sıkılabilirsiniz ama unutmayın zaman düz bir çemberdir.

Marty: Eğer insanlar inançlı olmasaydı, neler yapardı düşünebiliyor musun?

Rust: Şuan ne yapıyorsak aynısını. Sadece biraz daha açık.

Marty: Hadi lan oradan, ortalık kan gölüne dönerdi, ahlaksızlıktan geçilmezdi.

Rust: Eğer bir insanı doğru yolda tutan tek şey ilahi mükafatsa dostum, o kişi adinin tekidir.

Rust: Bak, kendimi bir realist olarak görüyorum. Ama felsefi terimlere göre buna pesimist deniyor.

Marty: Tamam. O ne demek peki?

Rust: Partiler bana göre değil demek.

İlk sezonun bitimi ile birlikte rüyalarınıza girecek olan Rust ile keyifli 8 bölüm geçirmenizi sağlayabilirsem ne mutlu bana. Sigara alışkanlığını sakın True Detective İncelemesi başlığında ve dizi ile birlikte edinmeyin hatta hiç edinmeyin diyebilirim, fakat içmeyene bile içiren adam bu Rust. True Detective İncelemesi başlığı altında sizlere derlediğimiz bilgileri umarım beğenmişsinizdir. Lousiana’nın ölü topraklarından Carcosa’ya olan yolculuğunuz için şimdiden hazırlığınızı yapın bir sonraki yazıda sizlerle görüşmek dileği ile, mutluluklar sizinle olsun…

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Furkan Sarıca
Çok gördüğü için ölürken yüzüstü gömülmek istenen kişi.