trap

Trap kültürü ve Lord’u: Ufo361

Kadınlar, uyuşturucu, para, pırıltılı şeyler (iced out), takılar ve daha fazlası. Neyi ifade ediyor tüm bunlar? Rap, müzik yolu ile eleştirmek değil miydi? Evet öyleydi. Ancak zaman ilerledikçe, ihtiyaç duyulan sanat ve müzik türü de değişiyor. 80-90 Türkiye döneminden kurtulup, darbe, deprem psikolojisinden arınıp, ailesine, eşine, dostuna yardım etmekten usanıp, kendine vakit ayırmak ve eğlenmek isteyen insanların tıpkı rap kültürü gibi, yurt dışından keşfedip ülkemize kazandırdığı bir müzik türüdür Trap.

Trap, Türkiye’de dinlenen rap türünün üstüne gelmesinden dolayı birçok ön yargı içeren eleştiri ile karşı karşıya kaldı. Türkiye’de rap, sesin ön planda olduğu, dile getirilmesi ve eleştirilmesi gereken şeylerin müzik ile ifade edildiği bir tür olarak algılanıyordu. Aslında rap tamamen bu amaçla oluştu. Tupac ve Biggie’nin önderlik ettiği, West Side ve East Coast ayrımlarının oluştuğu bir haykırma biçimi idi. Irkçılığın ön planda olduğu, siyaset, sömürge ve birçok durumu ele alan bu haykırma biçimi, yıllar geçtikçe evrime uğradı. Tıpkı değişen her şey gibi, rap türü de dallara ayrıldı. Günümüze en çok damga vuran ve birçok ülkenin sanat gündemini ele geçiren Trap, tamamen rapin bir alt dalıdır.

Trap, rap gibi olanları protesto edip, eleştirmekten öte, insanların eğlenebilmesini sağlamak, kulüplerde çalan pop ve remix hit müziklerinden bıkmış birkaç eğlence düşkünü insanın oluşturduğu bir türdür. Ancak Trap’in tanımı bu değildir. Trap, 808 kick ve hi hat seslerinin ön planda olduğu, bass ve tizi hissedebildiğimiz, sözün beati değil, beatin sözü yönlendirdiği bir türdür. Peki ya 808 nedir? 808, 1980’lerde popüler olan ve elektronik davul sesi oluşturan Roland TR-808 makinesinin kısaltmasıdır. Trap’in temelleri bu makine ile atılmıştır. Ritim makinesi olan Roland TR-808, günümüzde her ne kadar şekil değiştirmiş ve başka programlara aktarılmış olsa da, tıpkı ilk oluştuğu günlerdeki gibi hi hat ve kick ağırlıklı bir ritim türü olmaya devam etmektedir. Trap, her ne kadar eğlence amaçlı oluşturulmuş bir müzik türü olsa da, gangsta ve emotional türlerini de içinde barındırmaktadır. Emotional Trap‘in günümüzdeki önemli temsilcilerinden biri Trippie Redd iken, Gangsta Trap‘in günümüzdeki öncülerinden biri 187 Strassenbande ekibi ve bünyesinde bulunan Gzuz isimli sanatçıdır. Tıpkı bunun gibi birçok duygu trap ile aktarılabilir durumdadır.

Trap‘i tam anlamı ile açıklamak metin yolu ile her ne kadar mümkün olmasa da, genel olarak yanlış bilinen ve düzeltilmesi gereken bilgiler bunlardır. Peki ya başlıkta belirtmiş olduğum Ufo361’in bu konu ile ilgisi ne?

Global bir Türk: Ufo361

Yazının başından beri trap’in oluşum sebebini, amacını ve trap hakkında bilinen yanlış bilgileri düzeltmek ile meşguldük. Asıl konumuz olan Türkiye’nin trap türünde en önemli değerlerinden biri olan ve her ne kadar üzücü olsa da, Ezhel ile çıkardığı albüm sonucu ülkemizde tanınmaya başlayan Ufuk Bayraktar hakkında detaylı bilgiye sahip olacağımız bölüme geçmiş bulunmaktayız. Bu kısımda biyografik bilgi bulunmayacaktır.

Neden bizim için bu kadar önemli Ufo361? Çünkü 9 yılı aşkın süredir emek veren, mumble, gangsta, emotional ve birçok rap türünü icra eden birisidir. Tabii ki sadece bunlardan dolayı değil, birçok sebepten ötürü bizim için çok önemli bir isimdir. Bunlardan biri:

Tıpkı kendisinin de dediği: “Eskiden üşüyordum, hiçbir şeyim yoktu. Bugün ise sıcak havuzumda takılıyorum, evet, bilginize” (bknz: Ufo361 – Nur Zur Info) sözünden anlaşılacağı gibi, çok zor durumlarda yaşarken, kenar mahallelerde trap kültürünü sürdürmeye çalışan bir insan iken, şu an bulunduğu konuma varabilmek bi’ hayli zor olmalı. Şu an bulunduğu konumdan ise ilerleyen paragraflarda bahsedeceğiz.

Zordu, çok zordu. Hiçbir labele (etiket) bağlı kalmadan, en baştan kendi labelini yaratmak, labelini sadece kendi oluşturduğu, söylediği şarkıları ile geliştirmek, 187 ekibi ve birkaç rapçi tarafından alınan çok az destek ile buralara gelebilmek, tabii ki çok zordu. Ancak başardı! Stay High labelini kurmayı ve buralara kadar getirmeyi başardı. Hepsini tek başına yaptı.

15 Ağustos 2014’te yayımlamış olduğu Ihr seid nicht allein isimli albümü ile rap piyasasına giriş yapan Ufo, 16 şarkılık bir albümü Ufo361 etiketi ile paylaştı. Ancak bundan daha öncesi de vardı, Soundcloud isimli platformda amatör rap müziklerini paylaşan ve o sırada graffiti ile uğraşan Ufo, legal şeyler yapmaktan biraz uzak bir isimdi. Ayrıca İstanbul duvarlarını da boyamıştır.

19 Temmuz 2015 tarihinde Ich Bin Ein Berliner albümünün giriş şarkısı olan Bang Bang isimli teklisini AT Beatz prodüktörlüğüyle Youtube üzerinden Stay High etiketi ile yayımladı. 14 şarkıdan oluşan ve tam olarak 2016’nın başlarına doğru dinleyicilere sunulmuş olan albüme 7 adet klip çekildi. Ayrıca albümde Abdi, Celo, Bonez MC, Sido, BTNG, Bass Sultan Hengzt gibi isimlerle featleri bulunuyor. IBEB (Ich Bin Ein Berliner) albümü biraz daha mumble ve gangsta trap ağırlıklı bir albümdür.

Kariyerinin patladığı nokta olan Ich Bin 2 Berliner albümünün paylaşılmasına gelmiş bulunuyoruz. Tam olarak bir trap öncüsü olan bu albüm, 2016’nın sonlarına doğru paylaşıldı ve Ufo’nun duyulması için müthiş bir şans doğurdu. 15 şarkıdan oluşan bu albüm tamamen trap ağırlıklı, hızlı ve çok nadir duygusal parçaların bulunduğu bir albümdür. Bu albümde ise Capital Bra, Yung Hurn, Soufian, Maxwell, Greeny, Nimo gibi Alman rap piyasasında ciddi manada yer edinmiş insanlarla featleri bulunuyor.

Ich Bin 2 Berliner albümünden sonra Ich Bin 3 Berliner, VVS, VVS Ep, Tiffany EP, 808 albümlerini yayımladı. Bu albümlerde ise RAF Camora, Haftbefehl, Capital Bra, XATAR, Sido, Namika, Yung Hurn, Oxelesh, Gzuz, Hanybal, Joshi Mizu, Trettman, Quavo, Rich The Kid gibi büyük isimlerle featleri bulundu.

rip ufo361 3.11

Üzücü ancak bir o kadar da gurur verici olan noktaya geldik. VVS albümünü yayımladıktan sonra Berlin Columbiahalle (2018) konserinden önce sosyal medya hesabından rapi bırakacağını açıklayan ve herkesten siyah giyinmesini isteyen Ufo, bir süreliğine rapi bıraktı. Bu cümle ne kadar saçma olsa da, olay tam olarak böyle gerçekleşti. Rap’i bırakıyorum süsü vererek aslında Wave albümü için keşife çıkan Ufo: “Kendime biraz vakit ayırmam gerekti, özel hayatımda çok fazla şey yaşandı ve biraz da sanatçı gözüyle bakıp, insanların konsere siyah kıyafetler ile gelmesini istedim, bilirsin ya, konser, kıyafetler, insanları eğlendirebilmek, Almanya’da bunu kimse içtenlikle yapmıyor. Rap’i bıraktım demek istemiyorum, ölü gibi görünüyordum ancak yaşıyordum ve piyasanın biraz beni özlemesini istedim. Bu süreçte Mauritius’a uçtum, burada inanılmaz ilham aldım. Wave albümü için fikirler oluştu, yunuslar yüzüyordu (wave albümünün görseli) ve bir gün inanılmaz bir dalga geldi, herkes keyifli bir şekilde güneşin altında uzanıyorken dalgayı gördüler ve aniden ayağa kalkıp kaçmaya başladılar. Ve ben de piyasaya böyle bir etki yapmak istedim.”

Wave

Önce Pass auf wen du liebst, Next ft. RIN, Gib Gas ft. Luciano, Shot ft. Data Luv, Irina Shayk, On Time ft. Gunna, Nummer ft. RAF Camora teklilerini klipleri ile birlikte yayımladıktan sonra 9 Ağustos 2019 tarihinde Wave albümünü piyasaya sürdü. Müthiş isimler ile featler bulunan Wave albümü, tam olarak söylediği gibi bir etki yarattı. Ayrıca Wave albümünün en önemli noktalarından biri de Data Luv oldu. Stay High etiketi ile yayımlanan ve konserlerde bulunan Ufo’dan farklı ilk sanatçı olan Data Luv, henüz 16 yaşında. Ufuk, Instagram DM’lerinden keşfetmiş olduğu Data’yı, Stay High labelinin ilk üyesi yaparak, ona bir albüm çıkarttı bile. GOAT isimli albümünü 11 Ekim 2019 tarihinde Stay High etiketi ile yayımladılar. Wave çıktıktan 3 gün sonra ise Ufo, albümü böyle bir video ile kutladı.

Lights Out

Yaklaşık 12 ay öncesinden Ezhel’in instagram üzerinden, Ufo’nun Codein 2.0 isimli şarkısını dinleyerek ve ufo361‘i etiketleyerek atmış olduğu hikayesini Ufo, kendi hikayesinde paylaştı ve dinleyicileri bir beklentiye soktu. Bu hikaye alıntısından yaklaşık 10 hafta sonra, Ezhel ve Ufo birlikte bir albüm yapacaklarını duyurdular. 10 Ekim 2019 tarihinde Ezhel’in kanalından Wir sind Kral şarkısı yayımlanır iken, 31 Ekim 2019 tarihinde ise Stay High kanalından YKKE parçası yayımlandı. YKKE parçasının ismi Yung Kafa & Küçük Efendi isimli anonim rapçilerin (iki kişi) kısaltması olduğu ve onların türüne benzediği için, insanlar Yung Kafa’nın Ufo, Küçük Efendi’nin Data Luv olduğunu düşünmeye başladılar ancak daha sonra Yung Kafa ve Küçük Efendi isimli rapçi ekip, instagram hesabından böyle bir şey olmadığını, Ufo ve Ezhel’in attığı respectten dolayı teşekkür ettiklerini belirttiler. Ve 14 Kasım 2019’da Spotify ve Youtube üzerinden Stay High etiketi ile Lights Out albümü piyasaya sürüldü.

Rich Rich

Ufo361‘in yeni albümü olan Rich Rich‘in, ilk teklisi olan Nur zur Info seyircilerin huzuruna sunuldu. Bu parçada, Ufuk‘un çekmiş olduğu zorluklar, Alman rapçiler ile yaşadığı problemler, fakir iken çalışarak zengin oluşu ele alınmakta. Bu albümde bir tek feat bulunacak ve bu feat Future ile olacak. Future ile olan feat ise albümün ikinci parçası olacak ve 17 Ocak 2020 tarihinde yayımlanacak. Şarkının ismi ise “BIG DRIP” olacak. Ufo‘nun bir özelliği de, her albümüne özel bir kutu çıkarır, o kutunun içeriğinde sabit olarak bir poster, bir cd ve değişken ürünler bulunur. Mesela Wave Box’ta Stay High Jacke bulunurken, Nur zur Info’nun yayımlanması ile birlikte Stay High Shop’ta satışa başlanan Rich Rich Box’ta ise Stay High Jacke 2.0 ve Big Drip T-Shirt’i bulunuyor. Ayrıca Rich Rich Box, Ufo’nun ilk defa kendi mağazasında satışa sunulan bir kutudur, önceden Amazon üzerinde satılıyordu.

Ufo361 ve Drip

Ufo, kariyerinin en başından, güncel durumuna kadar şarkılarında drip sahibi olduğunu bildiren sözler barındırıyordu. Drip, parıltılı (iced out) takılar, pahalı kıyafetler gibi zenginliği ifade eden durumdur. Ufuk, kolyeleri, grillz’i ve marka takıntısı ile ünlü diyebiliriz. Giyime, takılara, paraya önem veren ve onları göstermeyi seven bir insan. Aşağıda bulunan görsellerde anlatmaya çalıştığım şeyi anlayacaksınız. Ancak görsellerde bulunanlar bunlardan birkaçı ve sadece görsellerde bulunanların yaklaşık 1M € olduğunu unutmayalım. Bunun yanında giysi dolabı yaklaşık 0.9M – 1.3M € değerindedir. Görsellerde olmayan takıları ve saatleri ile birlikte, takılarının toplam değeri ise yaklaşık 1.7M € civarındadır.

Stay High Bis Zum Tod

Stay High, Ufo’nun kurmuş olduğu bir şirkettir. Stay High sözü ise, ne kadar bu durumdan hoşnut olmasak da Ufo’nun uyuşturucu kullanıcısı olduğu ve “Yüksek kal” anlamına gelen bir slogandır. Ancak bunu uyuşturucu ile kafayı yükseltmek anlamı ile kullanmıyor, şarkılarındaki yüksek enerjiyi hissetmemiz için söylüyor. “Stay High bis zum tod” ise, hem şirketine olan bağlılığını, hem de kafasının hep yüksek kalacağını belirten bir slogandır. “Ölene kadar yüksek kal” anlamına gelmektedir. Sürekli “ihr wisst bescheid” deyimini kullanır, bu da “sen olayı biliyorsun” anlamına gelmektedir. Ufuk, Berlin doğumlu ve Türk asıllıdır (Sivaslı). Bu kadar kısıtlı satırlarda Ufuk’u anlatmak bi’ hayli zor olsa da, onun hakkında bir fikrinizin oluşmasını sağlayacak bir yazı olduğunu düşünüyorum.

Ufo‘nun yüksek enerjili şarkılarının bulunduğu, tarafımca hazırlanmış bi’ playlist:

Stay high bis zum tod!


Aydın Çetin
vive per il suo bambino. contact: [email protected]