TOGG Nasıl Üretilecek?

TOGG Nasıl Üretilecek?

Yıllar içerisinde otomobillerin üretimi robotlara bırakılmaya başlandı. Özellikle seri üretim araçlarda gördüğümüz bu sistemler halen geliştirilmekle birlikte yeni fabrikalarda da yer almaya devam etmekte.

Yakın geçmişte TOGG, yeni otomobillerin üretimi yapılacak olan Gemlik bölgesine ilk operasyonu başlattı. İşte bu operasyon ile fabrikanın kurulması fiziki bir hâl almış oldu. Fakat fabrika içerisinde işlerin nasıl ilerleyeceğini tam olarak bilemiyoruz. İşte bu sistemin işleyişini adım adım açıklayarak bu soruya cevap arayacağız. TOGG Nasıl Üretilecek?

İlk Adım – Üretim Hattı ve İlerleyişi

TOGG Nasıl Üretilecek? İlk adım. Robotların iki yanında dizildiği, bu dizilişin ortasında ilerleyen parçaların istasyonlarda birleştirilmesi ile oluşturulan sisteme üretim hattı denmekte. Günümüzün en etkili üretim türü olan bu sistem TOGG için kullanılacak sistemdir.

Sistemin en büyük avantajı hız kaybetmeden seri üretimin devam edilebilmesidir. Aynı zamanda insan gücünden makine gücüne geçilmesi ve otonomlaşmış bir sistem oluşu oldukça olumlu bir durumdur. Bu sistemlerin bu tür pozitiflikler sunması nedeniyle Gemlik’te kurulacak olan fabrikada bu sistem olacak. Lakin bu sistemde insanların yer aldığı noktalar yer almakta. Özellikler “kalite kontrol” adı verilen işlemler insan gözü ile yapılmaktadır.

İkinci Adım – Presleme İşlemi

Presleme işlemi otomobilin oluşması için ilk adımdır. Bu adımda rulolar halinde gelen metaller istenilen şekillere sokulur. Kesme işlemleri ile oluşturulan parçalar ayrıştırılarak sonraki aşamaya geçer.

Otomobilin iskeleti, kapıları ve kaportası gibi parçalar el ile şekillendirilmesi çok uzun sürmekte. Bu nedenle hızlı bir şekilde ilerleyen sistemlere ihtiyaç duyulmakta. Burada devreye giren pres makineleri işlemi dakikalar içerisinde yapabilmekte. Aynı zamanda kesme işlemleri gibi diğer işlemler yine makineler ile yapılarak işlem hızı arttırılmakta.

Üçüncü Adım – İskelet Oluşturma

Üçüncü adımda otomobilin iskeleti kaynak ve vidalama işlemleri ile oluşturulur. Bu işlem hayati değerler taşımakta. İskeletin sisteminde yaşanan bir sorun üretimin sonrasında sorun oluşturmaktadır. Bu nedenle hassas robotlar bu bölümde yer almaktadır.

İskeleti oluşturulan araç bu aşamanın devamında yan panele, tavan panele ve orta alt zemin grubuna kavuşmakta.

TOGG Nasıl Üretilecek?
.

Dördüncü Adım – İskelet Oluşturma 2

Oluşturulan şasede kapı, bagaj kapağı ve tamponlar yer almamaktadır. Bunlar ikinci aşamada şaseye eklenerek boya yapılacak duruma gelmektedir.

Bu aşamanın sonunda ortaya çıkan şase genel görünüş olarak otomobile benzemektedir.

Beşinci Adım – Boya

TOGG Nasıl Üretilecek?

Hazırlanan şase boyaya hazır şekilde birleştirildikten sonra özel olarak hazırlanan havuzlara şaseler sokularak banyo yapar. Yüzey Hazırlama İşlemi adı verilen bu işlem sayesinde ilk ve devam boyalarının şase üzerinde sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlıyor.

Yüzey Hazırlama İşlemi adı verilen bu işlem sonrasında Kataforez adı verilen kaplama işlemi yapılır. Bu kaplama işleminin temel amacı otomobilin korozyondan korunmasını amaçlamaktadır.

Korozyonun otomobiller için en ciddi sorunlardan birisi olduğunu göz önünde bulundurursak bu işlemin yapılması çok önemlidir.

Bu işlemlerin ardından otomobilin şasesi istenilen renk ve renklerde boyanabilir duruma gelir ve robotik sistemler ile boyanır.

Altıncı Adım – İç Yapı

TOGG Nasıl Üretilecek?

Otomobilin dışında genel olarak işlemler bitirildikten sonra araç içi parçaların montajı gerçekleştirilir. Bu aşamanın robotların ve insan gücünün birlikte olduğu zamanlardan birisidir. Bu aşamada şase tavan, aydınlatma, akustik sistem, koltuk, ön panel ve plastik yapılara sahip olur. Bu işlemlerin dışında elektronik sistemlerin kablolanması yapılmaktadır. Aynı zamanda otomobil için önem arz eden otonom sistemler otomobile eklenmekte.

Yedinci Adım – Yürür Sistemler

TOGG Nasıl Üretilecek?

Yürür sistemlerin montajı en zor bölümlerden birisidir. Bu bölümde yer alan fren ve süspansiyon, direksiyon, batarya, aks ve elektrik motorlarının sistemleri montajı ilk aşamadır.

Bu aşamanın ikinci kademesi olarak görülen aşamada ise cam, elektrik sistemlerinin birleştirilmesi ve iklimlendirilme sistemleri montaj yapılır.

Sekizinci Adım – Son Montaj

Son montajda tamponlar ve lastiklerin yanında jantlar eklenerek aracın son hali ortaya çıkar. Aracın son yürür sistemleri eklendikten sonra yardımcı ek üniteler, silecekler ve farlar eklenir. Bu eklentiler ile montajlar son bulmuş olur.

Dokuzuncu Adım – Kalite Kontrol

TOGG Nasıl Üretilecek?

Her ürün satışa çıkmadan, kullanıcılar ile buluşmadan önce montaj sonrası işlemlerden geçer. Bu işlemlerden en önemlisi kalite kontrol işlemidir. Bu aşamada üretim sırasında oluşan sorunlar aranır. Eğer sorun düzeltilebilir bir düzeyde ise bu aşamada otomobil ufak bir tamir görür.

Onuncu Adım – Test Sürüşü

Bu aşamaya kadar otomobilde bir sorun yaşanmamıştır. Artık müşteri otomobiline kavuşmadan önce otomobil test sürüşlerine girer.

Otomobilin girdiği bu test içerisinde tüm sistemler test edilir. Elektrikli otomobillerde genellikle bu testler tesis içerisinde, kapalı yerlerde yapılır. Bunun nedeni TOGG gibi araçlarının elektrikli oluşudur.

On Birinci Adım – Son Adım

TOGG Nasıl Üretilecek?

Otomobil fabrikadan çıkmaya hazır bir durumdadır. Bu duruma kadar gelen otomobiller kişilere, bayilere veya depolara gönderilerek satışa hazır bir duruma getirilir.

“TOGG Nasıl Üretilecek?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • https://togg.com.tr/content/uretim
  • https://www.nskeurope.com.tr/tr/industries/industrial/automotive-production.html#tab166469276_1
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/TOGG_Yerli_Otomobil#cite_note-Cumhuriyet-5
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/TOGG

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.